Մշակույթ 13:41 09/06/2020 Հայաստան
Այս տարի «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի հիմնական համերգները նախատեսված էին աշնանը։
Panorama.am-ի հետ զրույցում փառատոնի գլխավոր մենեջեր Սոնա Հովհաննիսյանն այս փաստը «բախտավորություն» համարեց, քանի որ ստիպված չէին համավարակի պատճառով հետաձգել արդեն ծրագրած համերգները։ Միայն մայիսի 12-ին նախատեսված դաշնակահար Իվո Պոգորելիչի համերգն է տեղափոխվել հաջորդ տարի։ Սեպտեմբերի 12-ին Հայաստանում ելույթ էր ունենալու աշխարհահռչակ դիրիժոր սըր Ջոն Էլիոտ Գարդիները Մոնտեվերդի երգչախմբի և իր նվագախմբի հետ։
«Իմաստ չունի օրը թողնել ուժի մեջ՝ անգամ եթե համերգային դահլիճները բացվեն։ Նվագախմբի համար պահանջվում է նախնական պատրաստվածություն, ինքնաթիռների վարձույթ, 140 հոգի մարդ է գալու։ Հաջորդ տարվա մայիս ենք տեղափոխել»,- ասաց Ս. Հովհաննիսյանը։
Աշնանը նախատեսված է աշխարհահռչակ տենոր Ռոլանդո Վիլյասոնի, 11 Գրեմմի մրցանակակիր «Էմերսոն» լարային քառյակի համերգները, սեպտեմբերին Հայաստան է գալու հայկական ծագումով հանրահայտ դիրիժոր Պիտեր Ունջյանը, ելույթ է ունենալու Երևանում և Գյումրիում։
«Այս և մյուս պրոեկտներն ուժի մեջ են, նաև մեր փառատոնի 20-ամյակի հոբեյանական երեկոն»,- ասաց նա։
Փառատոնի գլխավոր մենեջերի խոսքով, հետևում են կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված իրավիճակին։
«Փառահեղ համերգներ ունենք աշնանը, ցանկալի է, որ տեղի ունենան։ Հույս ունենք, որ բաց կլինեն համերգասրահները, գուցե ինչ-որ սահմանափակումներով ու փառատոնը կկայանա։ Մարդիկ շատ են գրում, զանգում, հարցում։ Կարծում եմ՝ աշնանը այդ համերգներով կհագեցնենք մշակութային ծարավը»,- ասաց Սոնա Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով, եթե հանկարծ համերգները չկայանան, ամեն դեպքում ձևեր կգտնեն ու արդեն հաջորդ տարի կկայանան։
Նա տեղեկացրեց, որ այս տարվա գարնանը Իռլանդիայում պետք է կայանար Եվրոպայի փառատոնային ասոցիացիայի գագաթաժողովը։
«Ամեն տարի մի փառատոն է հյուրընկալում։ Այս տարի պետք է դրոշը փոխանցվեր Հայաստանին, որովհետև հաջորդ տարի մեզ մոտ է տեղի ունենալու գագաթաժողովը։ Դա մեր տարիների աշխատանքի արդյունքն է, 2013 թվականից սկսած աշխատում ենք այդ ուղղությամբ, որպեսզի այդ գագաթաժողովը ու միջազգային արվեստի համաժողովը տեղի ունենա Երևանում։ Այդ գագաթաժողովը տեղափոխվել է նոյեմբերի վերջ։ Կարծում եմ՝ կգնանք, կմասնացենք ու այդ պատվավոր դրոշը կբերենք Հայաստան, որը մի տարի կմնա այստեղ։ Շատ երկրներում  քաղաքապետերի, մշակույթի նախարարների մակարդակով է արվում, որովհետև Եվրամիության պաշտոնյաներ են գալիս, Եվրոպայի գրեթե բոլոր առաջատար փառատոների ղեկավարներ, գործարարներ, լրատվամիջոցներ,- ասաց Ս. Հովհաննիսյանը։
Նա հայտնեց, որ եղել են այլ թեկնածու փառատոներ, քանի որ ցանկացած երկրի համար ցանկալի է իր մոտ կազմակերպել այդ միջոցառումը։
«Մեր  երկրի համար անչափ մեծ  գովազդ է լինելու, 400-500 հոգի կգան Հայաստան։  Մեր երկրի համար մշակութային տուրիզմի, Եվրոպայում ճանաչելիությունը մեծացնելու առումով կարևոր իրադարձություն է»,- ասաց նա։
Սոնա Հովհաննիսյանի խոսքով, առաջին անգամ է Հայաստանում նման ծավալի միջոցառում կազմակեպվելու, երբ Եվրոպայի ողջ մշակութային վերնախավը գալու է մեր երկիր։

Культура 15:39 09/06/2020 Армения
В этом году основные концерты в рамках международного музыкального фестиваля «Ереванские перспективы» были запланированы на осень.
В беседе с корреспондентом Panorama.am генеральный менеджер фестиваля Сона Ованнисян сочла этот факт «удачей», поскольку им не пришлось из-за пандемии переносить уже запланированные концерты.
Только запланированный на 12 мая концерт пианиста Иво Погорелича  был перенесен на следующий год. 12 сентября в Армении должен был выступить всемирно известный британский дирижер сэр Джон Элиот Гардинер с хором Монтеверди и со своим оркестром.
«Не имеет смысла оставлять день в силе, даже если концертные залы откроются. Для оркестра требуется предварительная подготовка, аренда самолета, приедут 140 человек. Мы перенесли на май следующего года», – сказала С. Ованнисян.
На осень запланированы концерты всемирно известного лирического тенора Роландо Вильясона, обладателя 11 премий «Грэмми» – струнного квартета «Эмерсон». В сентябре в Армению приедет известный дирижер армянского происхождения Питер Унджян, он выступит в Ереване и Гюмри.
Эти и другие проекты в силе, а также юбилейный вечер по случаю 20-летия нашего фестиваля», – сказала она.
По словам генерального менеджера фестиваля, они следят за ситуацией с коронавирусом.
«Осенью у нас запланированы великолепные концерты, желательно, чтобы они состоялись. Мы надеемся, что концертные залы будут открыты, пусть и с некоторыми ограничениями, но фестиваль состоится. Люди много пишут, звонят, спрашивают. Я думаю, что осенью мы утолим культурную жажду этими концертами», – отметила Сона Ованнисян.
По ее словам, если концерты вдруг не состоятся, то все равно найдут способы и они состоятся в следующем году.
Она сообщила, что весной этого года в Ирландии должен был состояться саммит Европейской ассоциации фестивалей.
«Каждый год принимает один фестиваль. В этом году флаг должен был быть передан Армении, потому что в следующем году саммит пройдет у нас. Это результат нашей работы на протяжении многих лет, мы работаем в этом направлении с 2013 года, чтобы этот саммит и международная конференция искусств прошли в Ереване. Этот саммит был перенесен на конец ноября. Думаю, мы поедем, будем участвовать и привезем этот почетный флаг в Армению, который останется здесь на год. Во многих странах это делается на уровне мэров, министров культуры, потому что приезжают чиновники ЕС, руководители практически всех ведущих европейских фестивалей, бизнесмены, СМИ», – рассказала С. Ованнисян.
Она сообщила, что были и другие фестивали-кандидаты, так как для любой страны желательно провести это мероприятие у себя.
«Это будет отличная реклама для нашей страны, в Армению приедут 400-500 человек. Это значимое событие для нашей страны с точки зрения культурного туризма и увеличения узнаваемости страны в Европе», – сказала она.
По словам Соны Ованнисян, в Армении впервые будет организовано такое масштабное мероприятие, когда вся культурная элита Европы приедет в нашу страну.