Քաղաքական 11:21 10/06/2020 Հայաստան
«Արդյո՞ք գոհ եք քաղավիացիայի վերջին շրջանի աշխատանքներից»,- խորհրդարանում նման հարց հնչեցրեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանը՝ դիմելով Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանին։
Պատասխանելով պատգամավորի հարցին՝ նախարարը նշեց՝ 2019 թվականը ՀՀ ավիացիայի համար աննախադեպ էր նրանով, որ մենք հնարավորություն ստացանք եվրոպական մի քանի ավիաընկերությունների մուտքն ապահովել ՀՀ, և մեր քաղաքացիների համար մատչելի ուղեվարձով տոմսեր ապահովել դեպի աշխարհի տարբեր կողմեր և եվրոպական երկրներ։
«Իսկ այսօր արձանագրված խնդիրները, որոնց մասին վերջին շրջանում բարձրաձայնվում է, մեկ օրում չէ, որ ստեղծվել են, և ամենևին էլ 2019-ի արգասիքը չեն։ Այնուամենայնիվ, ցանկալի կլիներ, որ հնարավոր լիներ որևէ բան անել, որ այս խնդիրները չլինեին։ Բայց և այնպես, մենք շարունակում ենք լինել ՀՀ բոլոր ղեկավարների իրավահաջորդը, և մեր երկրում եղած ցանկացած թերության համար պատասխանատու ենք մենք։ Մեր առջև խնդիր է դրված առաջիկայում ունենալ տեղական փոխադրող, խոսքը վերաբերում է ՀՀ տեղական ավիացիային։ Առաջիկայում ամեն ինչ անելու եմ, որ մենք ունենանք սեփական ավիացիա։ Եվ խոսքը ՀՀ իրական ավիափոխադրողների մասին է, այլ ոչ այստեղ ձևական գրանցված միավորների»,- շեշտեց Ս. Պապիկյանը։
Հիշեցնենք, որ Եվրոպական հանձնաժողովը Հայաստանի ավիաընկերությունները ներառել է ԵՄ թռիչքների անվտանգության թարմացված ցանկում, այլ կերպ ասած ՝ «սև ցուցակում»։ Ըստ այդմ, այսուհետ հայկական ավիաընկերությունների վրա շահագործման արգելք կտարածվի, քանի որ չեն համապատասխանում անվտանգության միջազգային չափանիշներին:

Politics 12:57 10/06/2020 Armenia
2019 was unprecedented for the Armenian aviation as the aviation authorities managed to attract several European airlines to the country and offer people cheap flights to different parts of the world, Armenia’s Minister of Territorial Administration and Infrastructure Suren Papikyan said in the parliament on Wednesday.
"The problems we're facing today have not emerged overnight and are not the result of the 2019 activity at all. However, it would be desirable to have avoided these problems. Anyways, we continue to be the legal successor of all the leaders of Armenia and we are responsible for any flaws in the country,” the minister said, referring to the recent ban on flights of Armenian airlines to EU member states.
His remarks came in response to a question by Bright Armenia opposition faction MP Gevorg Gorgisyan about whether the minister is satisfied with the recent activities of the Civil Aviation Committee.
“We have a task to create a local carrier in the near future; it refers to the local Armenian aviation. In the near future I will do everything possible for us to have our own aviation,” Papikyan said.
All Armenian carriers have been blacklisted by the European Commission, after more than six months of discussions with the Civil Aviation Committee of Armenia over safety concerns relating to its oversight capability.