Քաղաքական 11:21 10/06/2020 Հայաստան
«Արդյո՞ք գոհ եք քաղավիացիայի վերջին շրջանի աշխատանքներից»,- խորհրդարանում նման հարց հնչեցրեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանը՝ դիմելով Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանին։
Պատասխանելով պատգամավորի հարցին՝ նախարարը նշեց՝ 2019 թվականը ՀՀ ավիացիայի համար աննախադեպ էր նրանով, որ մենք հնարավորություն ստացանք եվրոպական մի քանի ավիաընկերությունների մուտքն ապահովել ՀՀ, և մեր քաղաքացիների համար մատչելի ուղեվարձով տոմսեր ապահովել դեպի աշխարհի տարբեր կողմեր և եվրոպական երկրներ։
«Իսկ այսօր արձանագրված խնդիրները, որոնց մասին վերջին շրջանում բարձրաձայնվում է, մեկ օրում չէ, որ ստեղծվել են, և ամենևին էլ 2019-ի արգասիքը չեն։ Այնուամենայնիվ, ցանկալի կլիներ, որ հնարավոր լիներ որևէ բան անել, որ այս խնդիրները չլինեին։ Բայց և այնպես, մենք շարունակում ենք լինել ՀՀ բոլոր ղեկավարների իրավահաջորդը, և մեր երկրում եղած ցանկացած թերության համար պատասխանատու ենք մենք։ Մեր առջև խնդիր է դրված առաջիկայում ունենալ տեղական փոխադրող, խոսքը վերաբերում է ՀՀ տեղական ավիացիային։ Առաջիկայում ամեն ինչ անելու եմ, որ մենք ունենանք սեփական ավիացիա։ Եվ խոսքը ՀՀ իրական ավիափոխադրողների մասին է, այլ ոչ այստեղ ձևական գրանցված միավորների»,- շեշտեց Ս. Պապիկյանը։
Հիշեցնենք, որ Եվրոպական հանձնաժողովը Հայաստանի ավիաընկերությունները ներառել է ԵՄ թռիչքների անվտանգության թարմացված ցանկում, այլ կերպ ասած ՝ «սև ցուցակում»։ Ըստ այդմ, այսուհետ հայկական ավիաընկերությունների վրա շահագործման արգելք կտարածվի, քանի որ չեն համապատասխանում անվտանգության միջազգային չափանիշներին:

Общество 13:04 10/06/2020 Армения
«Довольны ли вы работой гражданской авиации в последний период?» – с таким вопросом на совместном заседании постоянных комиссий Национального Собрания Армении к министру территориального управления и инфраструктур РА Сурену Папикяну обратился депутат от фракции «Просвещенная Армения» Геворк Горгисян.
В ответ на вопрос депутата министр отметил, что 2019 год был беспрецедентным для авиации Армении тем, что мы получили возможность обеспечить вход в РА нескольких европейских авиакомпаний, обеспечить граждан Армении доступными билетами в разные страны мира, в частности, в европейские страны.
«А проблемы, о которых много говорится в последний период, возникли не за один день, и это вовсе не результат работы в 2019 году. Тем не менее, было бы желательным, чтобы была возможность избежать этих проблем. Но, так или иначе, мы продолжаем оставаться правопреемниками всех руководителей Армении, и ответственными за любые недостатки в стране становимся мы.
И сейчас перед нами поставлена задача – иметь в ближайшем будущем местного авиаперевозчика. И я сделаю все возможное, чтобы у Армении была своя авиация. При этом это должен быть реальный армянский авиаперевозчик, а не формально зарегистрированная в Армении единица», – отметил министр.
Европейская комиссия обновила список авиационной безопасности (EU Air Safety List), согласно которому все 6 сертифицированных в Армении авиакомпаний не имеют права совершать рейсы в страны Евросоюза. Решение принято на том основании, что указанные в списке авиакомпании не удовлетворяют международным стандартам безопасности.