Հասարակություն 12:12 10/06/2020 Հայաստան
Հունիսի 9-ին Գիտությունների ակադեմիաների միջազգային ասոցիացիան անցկացրել է Վիրուսաբանության գիտական խորհրդի հիմնադիր առցանց գիտաժողով` Ռուսաստանի, Չինաստանի, Բելառուսի, Հայաստանի, Վրաստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի և Ուկրաինայի վիրուսաբանության, համաճարակաբանության, մանրէաբանության, իմունաբանության  ոլորտների  առաջատար մասնագետների մասնակցությամբ: ՀՀ ԳԱԱ Տեղեկատվական-վերլուծական ծառայության հաղորդմամբ, Հայաստանը խորհրդում ներկայացնում է ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի բջջային կենսաբանության և վիրոսաբանության լաբորատորիայի ղեկավար Զավեն Կարալյանը: Վիրուսաբանության գիտական խորհրդի ստեղծման հիմնական նպատակն է միավորել ջանքերը կարևորագույն գիտական խնդիրների վերաբերյալ լուծումներ գտնելու, փորձի փոխանակման և կադրերի պատրաստման գործում:
Նիստի ընթացքում Վիրուսաբանության գիտական խորհրդի համանախագահներ են ընտրվել Ռուսաստանի Ի. Մեչնիկովի անվան  պատվաստանյութերի և շիճուկների գիտահետազոտական ինստիտուտի գիտական ղեկավար Վիտալի Զվերևը, Չինաստանի Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման կենտրոնի տնօրեն Գաո Ֆուն, Բելառուսի Գիտությունների ազզգային ակադեմիայի փոխնախագահ Ալեքսանդր Կիլչևսկին:
COVID-19 համավարակի խնդիրը ճանաչվել է Վիրուսաբանության գիտական խորհրդի գործունեության օրակարգային հարց:
«Մենք պետք է համակարգենք բոլոր գիտնականների և մասնագետների ջանքերը: Պետք է հաշվի առնենք արդեն իսկ ունեցած փորձը` հետագայում տարբեր համաճարակների ալիքների դեպքում պատրաստ լինելու և համարժեք քայլեր ձեռնարկելու համար»,- ասել է Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի փոխնախագահ Վլադիմիր Չեխոնինը:
«Ներկայումս շատ կարևոր է, որ մասնագետները` վիրուսաբանները, համաճարակաբանները, միավորվում են միջազգային և ազգային մակարդակով, և մենք արդեն տեսնում ենք խնդրի նկատմամբ գիտական կենտրոնացում»,- նշել է ՀՀ ԳԱԱ Բնական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար Ռուբեն Հարությունյանը:
Հայաստանում ստեղծվում է COVID-19-ի գիտական ուսումնասիրությունների համակարգման գիտական խորհուրդ, որում ընդգրկվում են ՀՀ ԳԱԱ-ի, ՀՀ առողջապահության նախարարության «Հիվանդությունների և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի և ՀՀ ԲՈՒՀ-երի մասնագետներ:

Здоровье 15:04 10/06/2020 Армения
Международная ассоциация Академий наук 9 июня провела учредительную онлайн-конференцию Научного совета по вирусологии – с участием ведущих специалистов в области вирусологии, эпидемиологии, микробиологии, иммунологии России, Китая, Беларуси, Армении, Грузии, Киргизии, Таджикистана, Узбекистана и Украины.
Как сообщают из Национальной академии наук Армении, Армению представлял руководитель лаборатории клеточной биологии и вирусологии Института молекулярной биологии НАН Армении Завен Каралян.
Участники заседания поддержали инициативу НАН Беларуси по созданию научного совета по вирусологии и избрание его сопредседателями зампредседателя НАН Беларуси академика Александра Кильчевского, научного руководителя Научно-исследовательского института вакцин и сывороток им. И.И.Мечникова Виталия Зверева и директора Китайского центра по контролю и профилактике заболеваний Гао Фу.
Цель создания научного совета по вирусологии - организация и реализация совместных исследований, обеспечение научной экспертизы разработок в этой области науки.
На учредительном заседании обсуждались направления работы научного совета, включая проведение совместных исследований, подготовку кадров по вирусологии и перспективы внедрения новой вакцины.
«Мы должны скоординировать усилия всех ученых и специалистов. Должны учитывать уже имеющийся опыт, чтобы в дальнейшем быть готовыми ко вспышкам различных эпидемий и предпринимать адекватные шаги», – сказал вице-президент Российской академии наук Владимир Чехонин.
«В настоящее время очень важно, что специалисты - вирусологи, эпидемиологи объединяются на международном и национальном уровнях, и мы уже видим научную концентрацию в отношении этой проблемы», – отметил академик-секретарь Отделения естественных наук НАН Республики Армения Рубен Арутюнян.
В Армении же создается Научный совет по координации научных исследований COVID-19, в который войдут специалисты НАН Республики Армения, ГНКО «Национальный центр профилактики и заболеваний» министерства здравоохранения Республики Армения и вузов Республики Армения.