Իրավունք 11:40 10/06/2020 Հայաստան
Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ իրականացվում է տոտալ խոշտանգում՝ հանրության և երկրի բարձրագույն իշխանության աչքի առաջ: Հայտարարում են «Փաստաբանական գրասենյակ Լև գրուպ» ՍՊԸ-ն և Մանվել Գրիգորյանի փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը։
Փաստաբանական ընկերությունը տարածել է Գրիգորյանի՝  վաթարացող վիճակի, բուժում ստանալու իրավունքից զրկված լինելու մասին  հայտարարություն, որտեղ ասված է.
«Սկզբից, երբ Մ.Գրիգորյանը հիվանդանոցում էր, ու համաձայն բժշկական էպիկրիզների մաթեմատիկական պրոգրեսիայով գնում էր հիվանդությունների ավելացում և վատթարացում, առողջապահության նախարարը առիթը բաց չէր թողնում հայտարարելու, որ հիվանդի կյանքին վտանգ չի սպառնում, իր ամենօրյա հսկողության տակ է:
Երբ հիվանդի կյանքին ռեալ սկսեց վտանգ սպառնալ և պայմանավորված հիվանդությունների աճով՝ ընդամենը հիվանդությունները կոնսերվացրեցին և դադարեցրեցին բուժումը և անհրաժեշտություն առաջացավ հիվանդին տեղափոխել արտերկիր, առողջապահության նախարարն իր աշխատակազմի միջոցով մի դեպքում տեղեկացրեց, որ ինքը գործ չունի, քանի որ դատարանում է գործը, կարծես Հիպոկրատի երդումը ոչ թե ինքն էր տվել, այլ՝ դատարանը, հետո էլ գրավոր տեղեկացրեց, որ Արդարադատության նախարարությունը պետք է զբաղվի դրանով, իսկ հետո, երբ ստացավ այդ նախարարությունից պատասխան, որ արդարադատության նախարարությունը չի կարող զբաղվել նմանատիպ հարցերով, քանի որ անձը չի գտնվում կալանքի տակ, և, իրավամբ, առողջապահաության գործառույթներ կրողը ինքն է, անցավ ընդհատակ և չի պատասխանում ոչ մի գրության:
Հարգելի պարոն նախարար
Պայմանավորված հիվանդի անձով, Դուք մատնել եք Ձեզ անգործության: Բարի եղեք հանրությանը պատասխանել.
Ձեզ առաջարկվել է հիվանդի վերջին էպիկրիզի հիման վրա տալ մասնագիտական կարծիք, որոշում՝ հիվանդին տեղափոխելու արտերկիր հետագա հետազոտումն ու բուժումն անցկացնելու համար, քանի որ ըստ բուժող բժշկի, Հայաստանում այն իրականացնելն այլևս հնարավոր չէ, որին ոչ դրական, ոչ բացասական պատասխան չեք տվել:
09.06.2020 թվականին Գրիգորյանի ինքնազգացողությունը կտրուկ վատացել է, գիտակցության կորստով, սրտի զարկերակի կտրուկ նվազմամբ, մարմնի ջերմաստիճանի անկմամբ մինչև երեսուներկու աստիճան, նրան տեղափոխել են վերակենդանացման բաժանմունք:
Հայտարարարում եմ, որ բացի օր-օրի վատթարացող հիվանդությունները կոնսերվացնելուց, առողջությունը վերականգնելու հետ կապված այլ բուժում հիվանդը չի ստանում, քանի որ ըստ բուժող բժշկի Հայաստանում այլևս հնարավոր չէ իրականացնել բուժում: Գրիգորյանի նկատմամբ իրականացվում է տոտալ խոշտանգում՝ հանրության և երկրի բարձրագույն իշխանության աչքի առաջ»։

Право 14:03 10/06/2020 Армения
Бывший депутат Национального Собрания Армении, экс-председатель Союза добровольцев «Еркрапа» Манвел Григорян подвергается тотальным пыткам – на глазах у общественности и высшего руководства страны. С таким заявлением выступили ООО «Адвокатская контора Лев груп» и адвокат Левон Багдасарян.
Адвокатская контора распространила заявление – об ухудшении состояния Григоряна, лишении его права на прохождение лечения, в котором говорится:
«Сперва, когда М. Григорян находился в больнице и, согласно медицинским эпикризам, по арифметической прогрессии наблюдался рост числа заболеваний, состояние его ухудшалось, министр здравоохранения не упускал повода заявлять, что жизнь пациента вне опасности и что он под ежедневным наблюдением.
Когда жизнь пациента оказалась под реальной угрозой ввиду появления новых заболеваний, болезни всего лишь законсервировали и прекратили лечение, когда возникла необходимость в отправке пациента на лечение за рубеж, министр здравоохранения через свой аппарат сначала проинформировал, что он не имеет к этому отношения, поскольку дело находится в суде, будто не он давал клятвы Гиппократа, а суд. А затем в письменной форме уведомил о том, что этим должно заняться министерство юстиции. А после этого, когда от упомянутого министерства пришел ответ, согласно которому Минюст не может заниматься подобного рода вопросами, так как человек не находится под стражей, и что он, действительно, тот, на кого возложена функция здравоохранения, он ушел в подполье и не отвечает на письма.
Уважаемый, господин министр!
Из-за личности пациента Вы обрекли себя на бездействие. Будьте добры, ответить обществу.
Вам предложили на основании последнего эпикриза пациента дать экспертное заключение, принять решение о транспортировке пациента за рубеж на дальнейшее обследование и лечение, поскольку, согласно лечащему врачу, проводить его лечение в Армении не представляется более возможным. На это вы не дали ни положительного, ни отрицательного ответа.
9 июня 2020 года самочувствие Григоряна резко ухудшилось – с потерей  сознания, с резким падением давления и температуры тела до 32 градусов он был доставлен в отделение реанимации.
Заявляем, что, помимо консервации болезней на фоне ухудшающегося изо дня в день состояния, пациент не проходит иного лечения для восстановления здоровья, поскольку, согласно лечащему врачу, проводить его лечение в Армении не представляется более возможным. Григорян подвергается тотальным пыткам на глазах у общественности и высшего руководства страны».