Քաղաքական 13:16 11/06/2020 Տարածաշրջան
Ալի Բաբաջան. Թուրքիան նման է շենքում ապրող այն մարդուն, որը մյուս բոլոր բնակիչներին թշնամի է համարում
Թուրքիայի նախկին փոխվարչապետ և արտգործնախարար, ներկայումս «Ժողովրդավարություն և առաջընթաց» (DEVA) կուսակցության առաջնորդ Ալի Բաբաջանը հայտարարել է, որ Թուրքիայում քաղաքական ճնշում է գործադրվում անկախ կազմակերպությունների վրա, ուստի հրապարակվող տնտեսական տվյալները արժանահավատ լինել չեն կարող։ Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
Բաբաջանը համոզված է, որ Թուրքիան գնալով պարփակվում է իր մեջ և փոքրանում. այն այլևս բաց չէ բոլորի առջև և չունի ինքնավստահություն։ Նա Թուրքիային նմանեցրել է 200 բնակարանից բաղկացած բնակելի շենքում ապրող մեկին, որը մյուս բոլոր 199 բնակարաններում ապրողներին համարում է իրեն թշնամի։
Այդ իսկ պատճառով, ըստ նախկին փոխվարչապետի, Թուրքիան առաջնորդվում է վախեցնելու, արգելելու սկզբունքով և փորձում է վախեցնել թե՛ իր քաղաքացիներին, թե՛ օտարներին։
Ալի Բաբաջանն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ եթե 2013-ին Թուրքիայի համախառն ազգային եկամուտը կազմում էր 950 մլրդ դոլար, ապա այս տարի այն կազմել է 650 մլրդ դոլար։ Մեկ շնչին ընկնող համախառն ներքին արդյունքը 12.500 դոլարից նվազել է 7.500 դոլարի։
Բաբաջանը կարծում է, որ ներկայիս իշխանությունների վիճակը շատ բարդ է։
«Եթե որևէ հույս ունենայինք ներկայիս իշխանություններից, նոր կուսակցություն չէինք ստեղծի»,-ընդգծել է Թուրքիայի նախկին փոխվարչապետ Բաբաջանը։

Политика 13:34 11/06/2020 Регион
Али Бабаджан: Турция напоминает живущего в многоквартирном доме человека, который всех жильцов считает врагами
Али Бабаджан – бывший вице-премьер и экс-министр иностранных дел Турции, а ныне лидер партии «Демократия и прогресс» (DEVA) – заявил, что на независимые организации в Турции оказывается политическое давление, посему опубликованные экономические данные не могут быть достоверными. Об этом пишет ermenihaber.
Бабаджан убежден, что Турция все больше замыкается в себе и уменьшается, она более не открыта для всех остальных и не имеет уверенности в себе.
Он сравнил Турцию с человеком, живущим в состоящем из 200 квартир  жилом доме, который считает жильцов из всех остальных 199 квартир – своими врагами.
Вот почему, по словам бывшего вице-премьера, Турция руководствуется принципом запугивания и запрета, пытается запугивать как своих граждан, так и иностранцев.
Бабаджан считает, что положение нынешних властей – очень сложное.
«Если бы мы связывали какие-то надежды с нынешними властями, то не создали бы новую партию», – сказал Бабаджан.