Ավետիք Իշխանյան. Ակցիա իրականացնողներին բերման ենթարկեցին ոստիկանության անօրինական պահանջը չկատարելու համար
Ազգային Ժողովի շենքի դիմաց «միայնակ ակցիա» իրականացող քաղաքացիների հետ հանդիպման իջավ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Կոստանյանը։ Իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի հետ զրույցում տեղեկացել է ակցիայի պահանջին, այն է՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին վերադարձնել խաղաղ հավաքների ազատությունը։
Կոստանյանը նշեց, չեն կարող հերքել, որ այս պահին վարակը տարածվում է, ակցիա իրականացնողներին կոչ արեց պահպանել համաճարակով պայմանավորված սահմանված կանոնները, խոստացավ նախագծի քննարկման ժամանակ անդրադառնալ իրավաբաններ Ռուբեն Մելիքյանի, Լարիսա Ալավերդյանի, Ռոբերտ Հայրապետյանի բարձրացրած հարցերին։
Լրագրողների հետ զրույցում ընդդիմադիր պատգամավորը ակցիայի մասնակիցների ու այլ քաղաքացիների դժգոհությունն արդարացի է համարում։
«Քննարկումները տեղի կունենան 13։00-ին, որի ժամանակ մենք կբարձրացնենք մեր ու քաղաքացիների մտահոգությունները։ Հույս ունեմ, որ սթափ քննարկումներ կլինեն, քանի որ արտակարգ դրության երկարաձգումը խաղ ու պար չէ, քանի որ այն խոչընդոտում է ոչ միայն քաղաքացիների ազատ տեղաշարժին, այլև տնտեսությանը»,-ասաց Կոստանյանը։
Նա անտեղի է համարում ևս մեկ անգամ արտակարգ դրության երկարաձգումը, քանի որ այդ պայմաններում էլ վարակակիրների թիվն ավելանում է։
Մինչ պատգամավորը զրուցում էր լրագրողների հետ, ԱԺ շենքի դիմաց եկավ իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը։
«Ես եկել եմ դիտորդություն անելու, որ չխախտվեն ակցիայի մասնակիցների իրավունքները»,-ասաց նա։
Իշխանյանի խոսքով, հավաքի արգելքն արդեն Հայաստանում դառնում է անհամաչափ, ասաց՝ իրենք առաջարկել են թույլ տալ հավաքներ՝ կանոնների խիստ պահպանմամբ, պահպանելով սոցիալական հեռավորությունը, կրելով դիմակներ և այլն։
«Չեմ ուզում քաղաքական մեկնաբանություններ անել, բայց աշխարհում ժողովրդի ամենամեծ վստահությունը վայելող իշխանությունը ժողովրդավարական երկրում իրավուք չունի արգելքներ դնել մարդու իրավունքների արժեքների վրա։ Սա իմիջիայալոց գերազանցիկների համար»,-նշեց նա։
Այդ ընթացքում ոստիկանը բարձրախոսով հիշեցնում էր, որ արտակարգ դրության պայմաններում հավաքներն արգելված են, ոստիկանությունը պահանջում է դադարեցնել հավաքի անցակացումը, այն չդադարեցնելու դեպքում, ոստիկանությունը կիրականացնի հարկադրանքի միջոցներ, ոստիկանությանպահանջները կկատարողները կիրականացվեն պատասխանատվության։
Իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը մեկնաբանելով ոստիկանության պահանջը, նկատեց, ինքը հետևում է նրանց գործողություններին, հիշեցրեց, ակցիան հավաք չէ, այլ միայնակ բողոք է։
«Սա հավաք չէ, և խաղաղ է»,-ասաց նա։
Ոստիկանությունը բերման ենթարկեց Ռուբեն Մելիքյանին ու միայնակ ակցիա իրականացնող ևս մի քանի քաղաքացիների։
Ոստիկանության գործողություններին հետևած Ավետիք Իշխանյանը հայտարարեց՝ սա հանրային հավաք չէր, սա առանձին մարդկանց բողոք էր, և ոստիկանությունը մարդկանց բերման ենթարկեց ոստիկանության անօրինական պահանջը չկատարելու համար։

Право 13:30 12/06/2020 Армения
А. Ишханян: Проводящих акцию граждан подвергли приводу за невыполнение незаконного требования полиции
К участникам «одиночной акции» у здания Национального Собрания Армении вышла депутат НС от фракции «Просвещенная Армения» Анна Костанян. В беседе с правозащитником Рубеном Меликяном она узнала о требовании участников акции, которое заключается в том, чтобы вернуть гражданам РА право на проведение мирных собраний.
А. Костанян отметила, нельзя отрицать, что вирус в данный момент распространяется, она призвала участников акции соблюдать установленные противоэпидемиологические правила, пообещав обратиться во время обсуждения проекта в НС к вопросам, озвучиваемым Рубеном Меликяном, Ларисой Алавердян, Робертом Айрапетяном.
Она сообщила, что обсуждение состоится в 13:00.
Депутат считает неуместным продление режима чрезвычайного положения в стране, поскольку в таких условиях число инфицированных также увеличивается.
Пока депутат беседовала с журналистами, к зданию НС прибыл правозащитник Аветик Ишханян.
«Я прибыл сюда наблюдать за тем, чтобы не были нарушены права участников акции», – пояснил он.
По словам А. Ишханяна, запрет на проведение собраний в Армении становится несоразмерным, отметив, что они предложили разрешить проведение собраний со строгим соблюдением противоэпидемиологических правил: носить маски, соблюдать социальную дистанцию.
В свою очередь сотрудники Полиции вновь напомнили, что проведение акций в условиях режима ЧП запрещены, полиция требует прекратить проведение собрания, в случае неисполнения требования полиция осуществит меры принуждения, не выполнившие требования полиции будут привлечены к ответственности.
Аветик Ишханян, прокомментировав требование полиции, отметил, что он следит за их действиями, напомнил: «Это не собрание, и носит мирный характер».
Сотрудники Полиции подвергли приводу Рубена Меликяна и ещё нескольких граждан, проводящих «одиночную акцию».
В ответ на действия полиции Аветик Ишханян заявил, что это не массовое собрание, а жалоба отдельных лиц, и полиция подвергла приводу людей за невыполнение незаконного требования полиции.