Մշակույթ 09:29 12/06/2020 Աշխարհում
Էրմիտաժի  տնօրեն և ՌԴ թանգարանների միության նախագահ Միխայիլ Պիոտրովսկին կարծում է, որ իր ղեկավարած թանգարանը կարող է դռները բացել այցելուների համար հուլիսի կեսերին։ Նա ընդգծել է, որ թանգարանային նորմալ աշխատանքի վերադառնալու հարցում չարժե շտապել։
«Մենք ֆիզիկապես չենք կարող ուղղակի վերցնել ու բացել դռները, դա չպետք է այդպես լինի։ Ամեն ինչ պետք է արվի աստիճանաբար», - kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ՝  ասել է  Պիոտրովսկին:
Նրա խոսքով, թանգարանում հետևելու են անվտանգության համար բոլոր սանիտարական պահանջները. այցելուներն անպայման պետք է լինեն դիմակներով և ձեռնոցներով, որոնք կարելի է ձեռք բերել հատուկ տեղադրված սարքերից։

Культура 09:54 12/06/2020 В мире
Директор Государственного Эрмитажа и президент Союза музеев России Михаил Пиотровский считает, что возглавляемый им музей может открыть двери для посетителей в середине июля. Об этом сообщает «Kulturomania.ru».
Пиотровский подчеркнул, что возвращение к нормальной работе музея не стоит форсировать. «Просто взять и распахнуть двери мы не можем физически, это не должно быть так. Все надо делать постепенно», — сказал Пиотровский.
По его словам, в музее будут соблюдаться все требования санитарной безопасности. Так, посетители будут обязаны носить перчатки и маски, которые можно будет приобрести в специально установленных автоматах.
Ранее в Министерстве культуры России сообщили, что федеральные учреждения культуры регионов, где снят режим самоизоляции, могут приступить к работе с 9 июня.