Թուրքիան վերաբացում է օդային սահմանը Իրանի հետ
Թուրքիան պատրաստվում է վերսկսել կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով դադարեցված ավիահաղորդակցությունն Իրանի հետ։ Այս մասին գրում է Էրմենիհաբերը։
Իրանի արտգործնախարար Մուհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ Ստամբուլում կայացած հանդիպումից հետո կազմակերպված համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն։
Չավուշօղլուն նշել է, որ հանդիպման ընթացքում երկկողմ հարաբերությունների քննարկման շրջանակներում անդրադարձ է կատարվել նաև միջպետական սահմանների վերաբացման խնդրին։
Ավիահաղորդակցության վերսկսումը նախատեսվում է օգոստոսի 1-ից։ Չավուշօղլուն հայտնել է նաև, որ Սիրիայի հարցով հաջորդ եռակողմ հանդիպումը տեղի կունենա Իրանում։
Հիշեցնենք, որ Իրանը կորոնավիրուսի համավարակից ամենից շատ տուժած երկրների ցանկում է։ Մինչ օրս Իրանում կորոնավիրուսից մահացել է 8․950 մարդ, հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 189․876-ի։ Ներկայումս դեռևս ամեն օր երկրում վարակվածության հազարավոր նոր դեպքեր են արձանագրվում։

Society 17:57 15/06/2020 Region
Flights to Turkey will likely be resumed on June 20 after nearly three months of suspension over the COVID-19 pandemic, an Iranian aviation official was quoted as saying by Press TV on Sunday.
"We have received some unofficial reports that the air border of this neighboring country will reopen next Saturday so that passenger flights could be resumed," Maqsoud Asadi Samani, secretary of the Association of Iranian Airlines, was quoted as saying.
Samani said that resuming the flights to Turkey would be highly possible given recent negotiations between the senior officials of the two countries.
Iran is in talks with other countries to finalize the reopening of flight routes as the pandemic rise is slowing down, he said, according to Xinhua news agency.