Քաղաքական 16:46 16/06/2020 Հայաստան
Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներն արձագանքել են Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև նոր մայրուղու կառուցման վերաբերյալ ԵԽ Հարավային Կովկասի պատվիրակության նախագահի, ԵԽ Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցողի և Ադրբեջանի հարցերով մշտական զեկուցողի համատեղ հայտարարությանը։ Տարածած հայտարարության մեջ ասված է.
«Չորեքշաբթի, հունիսի 10-ին Եվրոպական խորհրդարանի երեք պատգամավոր՝ ԵՄ Հարավային Կովկասի պատվիրակության ղեկավարը Մարինա Կալյուրանդը, Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Տրայան Բեսեսկուն և Ադրբեջանի հարցերով մշտական զեկուցող Զելյանա Զովկոն հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ։ Համատեղ հայտարարությունը վերաբերում էր Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև նոր մայրուղու կառուցմանը:
Մենք՝ «Հայաստանի եվրոպական ընկերներ» կազմակերպությունը, խիստ հիասթափված ենք նշված հայտարարությունից և այն նախադեպի շեղումից, որով երկար տարիներ առաջնորդվել է պատվիրակությունը՝ պաշտոնական հայտարարություններ կատարելիս, այն է, լիովին և միանշանակորեն հավատարիմ մնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դիրքորոշմանը և նրանց՝ 2009 թ.–ի  հիմնարար սկզբունքների համաձայն Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծմանը: Այս բանաձևը ճանաչում է՝ Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի՝ ուժի չօգտագործման, տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների հավասար իրավունքների և ինքնորոշման սկզբունքների վրա հիմնված ողջամիտ փոխզիջում։ Մինչդեռ հունիսի 10-ի հայտարարությունը, որը հղում է կատարում 2009թ.-ի Հիմնարար սկզբունքներին, ի վերջո ունի այնպիսի ձևակերպում, որի հիմնական շեշտադրումը տարածքային ամբողջականության սկզբունքն է։
Հայտարարության բովանդակությունը ոչ միայն խորապես վիրավորել է Խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի և դրանից դուրս Եվրոխորհրդարանի հայ գործընկերներին, այլ նաև հիմք է հանդիսացել լրատվամիջոցների կողմից ապատեղեկատվական արշավների համար, որոնք, ի վերջո, վնասում են խաղաղության գործընթացին։
Մայրուղիների շինարարության ավելի ընդգրկուն խնդիրների առնչությամբ՝ օգտվելով առիթից ցանկանում ենք նշել, որ Հայաստանը և Լեռնային Ղարաբաղը կապող ուղիները խիստ սահմանափակ են, և բնական է, որ որպես մարդու իրավունք ակնկալվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում բնակվողները պետք է ունենան տեղաշարժման պատշաճ հնարավորություններ։ Սա հատկապես կարևոր է՝ հաշվի առնելով, որ ցամաքային ճանապարհները շրջափակված են, և չկա քաղաքացիական օդանավակայան։ Մուտքի և ելքի միակ հնարավորությունը Հայաստանի հետ ունեցած սահմանն է։
Ցանկանում ենք նաև նշել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարությունները, ըստ որոնց իրենք ռազմական դիրքի ենթադրյալ առաջխաղացում են ունեցել և իրենց վերահսկողության տակ վերցրել ՀՀ-ն Արցախին կապող ճանապարհները՝ ստիպելով Արցախի իշխանություններին մեծ ծախսեր իրականացնել նոր ճանապարհների կառուցման համար»

Politics 17:37 16/06/2020 NKR
The European Friends of Armenia extremely disappointed by the statement of MEPs over Armenia-Artsakh road construction
The European Friends of Armenia are extremely disappointed by the statement issued by the Chair of the European Parliament’s South Caucasus Delegation on the construction of a new highway between Armenia and Nagorno-Karabakh, and
As the organization said in a written statement, statement records an  “abrupt departure from the long established precedent that has guided official statements of the delegation.”
“This formula recognizes a reasonable compromise based on the Helsinki Final Act principles of the Non-Use of Force, Territorial Integrity, and the Equal Rights and Self-Determination of Peoples. Whilst the 10th June statement referred to its support for the 2009 Basic Principles, ultimately it was worded to the effect that it suggested an outcome based only on the principles of Territorial Integrity,” the statement said in part.
It notes that the content of the statement has not only caused deep offence to the European Parliament’s Armenian counterparts in the Parliamentary Partnership Committee and beyond but also served as the basis for media disinformation campaigns, which are ultimately damaging to the peace process.
“On the wider issue of highway construction, we take this opportunity to note that the current routes between Armenia and Nagorno Karabakh are extremely limited and it is a natural expectation, indeed a human right, for those living in Nagorno Karabakh to have adequate means of transit. This is particularly important given that it is landlocked and without a civilian airport. The Armenian border remains the only way in and out,” said the statement.