Քաղաքական 17:53 16/06/2020 Հայաստան
Արդեն հայտնել ենք, որ մի խումբ քաղաքացիներ, ինչպես նաև ԲՀԿ-ական պատգամավորներ հավաքվել են ԱԱԾ շենքի դիմաց, որտեղ այս պահին հարցաքննվում է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը։
Թեև ոստիկանները անընդհատ հայտարարում են, որ արտակարգ դրության պայմաններում հավաքներն արգելված են, այնուամենայնիվ, դա չի խանգարում քաղաքացիներին հավաքվել և իրենց բողոքի ձայնը հնչեցնել։
Եվ քանի որ ԱԱԾ շենքի դիմաց ոստիկաններն իրականացնում են ուժեղացված ծառայություն, նրանք անմիջապես բերման են ենթարկում այն քաղաքացիներին, որոնք, իրենց խոսքով, չեն պահպանում սոցիալական հեռավորորթյուն։
Ոստիկանների կողմից քաղաքացիներից մեկին բերման ենթարկելուն միջամտեց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը՝ պահանջելով չխոչընդոտել քաղաքացիների ազատ տեղաշարժին։
Այդ պահին ոստիկանները մոտեցան, սակայն ինքը գոռաց. «Թողեք, արա՛», որին ի պատասխան, ոստիկանության աշխատակիցն ասաց. «Այստեղ արա չկա»։
Այնուհետև Արման Աբովյանը ոստիկանության աշխատակցին ասաց, որ նա սխալ է անում՝ խոչընդոտելով քաղաքացու ազատ տեղաշարժի իրավունքը, որին ուժային կառույցի ներկայացուցիչն արձագանքեց՝ դուք չպետք է ասեք՝ սխալ ենք, թե ճիշտ։
Արման Աբովյանն էլ հակադրվեց՝ ասելով, որ հենց ինքը պիտի գնահատական տա ոստիկանության աշխատակցի քայլերին, որից հետո ոստիկանը նրան կոչ արեց՝ մի կողմ անցնել։
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանում իշխանական խմբակցության պատգամավորները 87 ձայնով կողմ քվեարկեցին Գագիկ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու դատախազի միջնորդությանը։ Ընդդիմադիր երկու խմբակցությունները քվեարկությանը չեն մասնակցել։

Право 18:13 16/06/2020 Армения
Группа граждан, а также депутаты Национального Собрания от фракции партии «Процветающая Армения» собрались перед зданием Службы национальной безопасности (СНБ), где в настоящее время допрашивают лидера ППА Гагика Царукяна.
Хотя сотрудники Полиции постоянно предупреждают, что собрания запрещены в условиях чрезвычайного положения, это, тем не менее, не мешает гражданам собираться и поднимать свои голоса в знак протеста.
А поскольку Полиция проводит усиленную службу перед зданием СНБ, они немедленно подвергают приводу граждан, которые, по словам правоохранителей, не соблюдают социальную дистанцию.
В процесс привода одного из граждан вмешался депутат НС от фракции «Процветающая Армения» Арман Абовян, требуя не препятствовать свободному передвижению граждан, отметив, что они поступают неверно.
В ответ на это один из силовиков ответил: не вам решать, правильно мы поступаем или нет.
Арман Абовян возразил, заявив, что именно он должен давать оценку шагам сотрудника Полиции, после чего полицейский призвал его отойти в сторону.
Напомним, что депутаты от правящей фракции в парламенте 87 голосами «за» поддержали ходатайство генпрокурора о лишении Гагика Царукяна неприкосновенности. Две оппозиционные фракции не приняли участия в голосовании.