Արսեն Թորոսյանը հանդիպել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանին
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հանդիպել է Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների (ԱՄՆ) դեսպան Լին Թրեյսիին, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ) հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերիին և ԱՄՆ ՄԶԳ ծրագրի ղեկավար Աստղիկ Գրիգորյանին:
Առողջապահության նախարարությունից տեղեկացնում են, որ հանդիպման ժամանակ քննարկվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ներկայիս իրավիճակը, առողջապահության նախարարության կողմից վարվող ռազմավարությունը և համագործակցության արդյունքում սպասվող անելիքները:
Արսեն Թորոսյանը շնորհակալություն է հայտնել երկարամյա համագործակցության համար, ներկայացրել Հայաստանում տարվող առողջապահական քաղաքականության մանրամասները:
Առողջապահության նախարարի կարծիքով` կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակն առիթ է մարզերում բուժհաստատությունների վիճակի բարելավման և բուժաշխատողների հետ վերապատրաստման դասընթացներ անցկացնելու համար:
Կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պայքարում Լին Թրեյսին դրական է գնահատել կառավարության` հանրության հետ երկխոսությունը, կարևորել տեղեկատվության թափանցիկությունը հանրային վստահություն ձևավորելու հարցում:
Դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու Հայաստանին կորոնավիրուսի հաղթահարման հարցում` շեշտելով, որ առողջապահական համակարգի կարիքներն առաջնային են:
ԱՆ-ից հայտնում են, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն Հայաստանին հատկացրել է աջակցություն ՄԱԿ-ի գործակալությունների միջոցով անհրաժեշտ ՊՇՌ թեստեր, սարքեր, անհատական պաշտպանիչ միջոցներ ձեռք բերելու նպատակով:

Здоровье 18:38 16/06/2020 Армения
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян встретился с послом Соединенных Штатов Америки в Армении Линн Трейси, директором армянской миссии при Агентстве США по международному развитию (USAID) Деборой Гризер и руководителем программы USAID Астхик Григорян.
Как сообщили в пресс-службе министерства здравоохранения Армении, в ходе встречи были обсуждены текущее состояние распространения коронавирусной болезни, стратегия министерства здравоохранения и ожидаемые результаты сотрудничества.
Арсен Торосян поблагодарил за многолетнее сотрудничество и представил детали проводимой в Армении политики в сфере здравоохранения.
По словам министра здравоохранения, ситуация, вызванная коронавирусом, - это возможность улучшить состояние медицинских учреждений в регионах и провести курсы обучения с медицинскими работниками.
В борьбе с коронавирусной болезнью Линн Трейси высоко оценила диалог правительства с общественностью и подчеркнула важность прозрачности в контексте формирования общественного доверия.
Посол выразила готовность помочь Армении в преодолении коронавируса, подчеркнув, что потребности системы здравоохранения являются приоритетными.