Աննա Նաղդալյանը՝ Թուրքիային. Ժխտողականությունը ապագա չունի, անկախ՝ ով և ինչպես կփաթեթավորի այն
ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի մեկնաբանություն է ներկայացրել Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի բարձրագույն խորհրդատվական մարմնի նիստի վերաբերյալ.
«Թուրքիայի նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանության արդարացման և դրանց զոհերին վիրավորելու հայտարարությունները նորություն չեն և հանդիսանում են ատելության խոսքի դրսևորումներ, որոնք իրենց ազդեցությունն են ունենում այդ երկրում հայերի հանդեպ այլատյացության մթնոլորտի պահպանման և ամրապնդման վրա:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հարցը հայ-թուրքական խնդիր չէ. դա Թուրքայի և միջազգային հանրության խնդիրն է: Դա են վկայում Թուրքիայի բազմաթիվ հայտարարությունները և գործողությունները՝ այս կամ այն երկրի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ:
Մեզ և միջազգային հանրության համար Հայոց ցեղասպանությունը իրողություն է, որը նաև հիմք է ծառայել Ցեղասպանության դատապարտման և կանխարգելման 1948թ․ կոնվենցիայի մշակման և դրա հիման վրա ներկայումս ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման մեխանիզմների ներդրման համար:
Ժխտողականությունը ապագա չունի, անկախ՝ ով և ինչպես կփաթեթավորի այն։ Որքան էլ Թուրքիայի իշխանությունները ջանքեր գործադրեն ճնշելու ճշմարտությունը, ամեն դեպքում ճշմարտությունը հարթել և հարթելու է իր ճանապարհը»։

Armenian Foreign Ministry spokeswoman Anna Naghdalyan has commented on the session of Supreme Advisory Council under the Turkish presidential office. Below is the question and answer publicized by the ministry’s press service.
"Question: The Supreme Advisory Council under the Office of the President of Turkey convened a session headed by President Recep Tayyip Erdogan, which reportedly discussed "the actions to be taken against groundless allegations against Turkey regarding the 1915 events.’’ How would you comment on that?
Answer: The statements made by the Turkish president on justifying the Armenian Genocide and insulting its victims are not a novelty and are manifestations of hate speech, which have an impact on maintaining and strengthening the atmosphere of xenophobia against Armenians in that country.
The recognition and condemnation of the Armenian Genocide is not an Armenian-Turkish issue, but an issue between Turkey and the international community. Numerous statements and actions of Turkey addressed to and undertaken towards countries recognizing the Armenian Genocide are a point in case.
For us and the international community the Armenian Genocide is a reality which served as a basis for the elaboration of 1948 Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide and for the installment of mechanisms for the prevention of genocides and crimes against humanity.
Denialism has no future, no matter who and how frames it. Despite the efforts of the Turkish authorities to suppress the truth, the truth will always pave its way."