Քաղաքական 20:24 18/06/2020 Հայաստան
Հայաստանը հանձնառու է զարգացնել գործընկերությունը ԵՄ-ի հետ՝ հիմնված ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի տեսակոնֆերանսին:Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Նա մասնակցել են նաև Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն Դեր Լայենը, Արևելյան գործընկերության մասնակից պետությունների՝ Բելառուսի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Մոլդովայի, Ադրբեջանի առաջնորդները, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցը, Նիդերլանդների վարչապետ Մարկ Ռուտեն, եվրոպական պետությունների այլ առաջնորդներ:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի նախագահներ,
ուրախ եմ հանդիպել ձեզ այս տեսակոնֆերանսի ժամանակ: Հուսով եմ, որ հաջորդ անգամ՝ 2021 թվականի սկզբին, մենք հնարավորություն կունենանք անձամբ հանդիպել Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովին:
Վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանի կառավարությունն իրականացրել է համապարփակ բարեփոխումներ՝ օրենքի գերակայության և կառավարության հաշվետվողականության վրա հիմնված ամուր ժողովրդավարական ինստիտուտներ ձևավորելու նպատակով: Կոռուպցիայի դեմ պայքարը և դատական համակարգի վերափոխումը մեր օրակարգի առանցքում են:
Մեր ջանքերը սակայն հանդիպում են նախկին օլիգոպոլիաների և կոռումպացված շրջանակների ուժեղ դիմադրությանը: Նրանք, ովքեր վախենում են կորցնել իրենց ապօրինի ձեռք բերված ունեցվածքը, շահարկում են զանգվածային լրատվամիջոցները և կեղծ լուրեր են տարածում՝ կառավարության նկատմամբ անվստահություն սերմանելու և կորոնավիրուսային համաճարակին դիմակայելու ջանքերը նսեմացնելու նպատակով:
Չնայած այս բոլոր խոչընդոտներին, մենք վճռականորեն շարունակելու ենք բարեփոխումները՝ Հայաստանում ժողովրդավարությունն անշրջելի դարձնելու համար:
բարեփոխումների յուրաքանչյուր փուլում մենք զգացել ենք մեր եվրոպական գործընկերների անվերապահ աջակցությունը: Եվրամիությունը Հայաստանի հիմնական գործընկերն է պետական կառուցակարգերի կայացման գործում: Այս առումով առանձնահատուկ նշանակություն ունի Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը:
Հայաստանը հանձնառու է զարգացնել գործընկերությունը ԵՄ-ի հետ՝ հիմնված ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների և մշակութային ընդհանրությունների վրա: Արևելյան գործընկերությունը մեր համագործակցության շարժիչ ուժն է: Այն ապահովում է արդյունավետ հարթակ ԵՄ-ի և տարածաշրջանի երկրների հետ երկխոսության և համագործակցության համար: Դրա ամբողջականության և շարունակականության պահպանումը կարևորագույն նշանակություն ունի: Ներքին բաժանումներ ստեղծելու ցանկացած փորձ կխաթարի Գործընկերության բուն փիլիսոփայությունն ու ազդեցությունը:
Հայաստանը ողջունում է 2020-ից հետո իրականացվելիք քաղաքականության վերաբերյալ համատեղ կոմյունիկեն: Փաստաթղթում ուրվագծված հինգ նպատակները համահունչ են մեր գերակայություններին: Մենք հավատում ենք, որ 2020-ից հետո նախանշվող նպատակները պետք է ապահովեն ուժեղ դիմադրողականություն և շոշափելի արդյունքներ: Հայաստանի քաղաքացիների համար տեսանելի արդյունքներ ապահովելու լավագույն միջոցը կլինի վիզաների ազատականացման երկխոսության երկար սպասված մեկնարկը:
Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցները ԵՄ-ի և Գործընկերության կողմից խրախուսվող համերաշխության և համագործակցության քաղաքականության ևս մեկ վկայությունն են: Հայաստանը բարձր է գնահատում ավելի քան 92 միլիոն եվրոյի աջակցությունը, որը միտված է ճգնաժամի անմիջական կարիքները բավարարելուն և դրա բացասական ազդեցությունը մեղմելուն:
Համամոլորակային մարտահրավերները պահանջում են միասնական գործողություններ, այլ ոչ թե առճակատում: Համաճարակի պայմաններում տարածաշրջանում լարվածությունը մեծացնելու ցանկացած փորձ խիստ անպատասխանատու է և պետք է դատապարտվի միջազգային հանրության կողմից: Այս համատեքստում, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մոտեցումներին համահունչ ԵՄ շարունակական հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում շատ կարևոր գործոն է մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանման համար:
Տեսակոնֆերանսի ընթացքում վարչապետն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահի՝ փաստերը խեղաթյուրող և անհիմն հայտարարությանը: Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է այդ երկրի իշխանությունների կողմից մինչ այժմ իրականացվող ռասիստական քաղաքականությունը, որպես օրինակ բերելով Հունգարիայում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ կացնով սպանած Ռամիլ Սաֆարովին հերոսացնելու քայլը: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը սեփական ապագան կառուցելու իր որոշման մեջ հաստատակամ է և պատրաստ պաշտպանելու  իր անվտանգությունը՝ համարժեք արձագանքելով ցանկացած ոտնձգության:
Վարչապետը ևս մեկ անգամ  կոչ է արել Ադրբեջանի նախագահին կառուցողական մոտեցում ցուցաբերել, և ի վերջո, հրապարակային համաձայնվել նախկինում առաջ քաշած իր բանաձևին․ այն է՝ Արցախի հարցի որևէ կարգավորում պետք է ընդունելի լինի Արցախի ժողովրդի համար, Հայաստանի ժողովրդի համար, և Ադրբեջանի ժողովրդի համար:

Politics 10:35 19/06/2020 Armenia
Pashinyan: Armenia committed to further developing partnership with EU based on shared democratic values
Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia took part in the Eastern Partnership Summit’s video conference on Thursday, his office reported.
The summit  was attended by European Council President Charles Michel, European Commission President Ursula von der Leyen, leaders of Eastern Partnership countries: Belarus, Georgia, Ukraine, Moldova and Azerbaijan, as well as German Chancellor Angela Merkel, French President Emmanuel Macron, Austrian Chancellor Sebastian Kurz, Dutch Prime Minister Mark Rutte, other European leaders.
The prime minister stated in his remarks:
“Honorable Presidents,
I am very pleased to meet all of you at this video conference. I hope next time we will have an opportunity to meet in person in the Eastern Partnership summit in early 2021.
Over the last two years, the Armenian Government has been implementing comprehensive reforms to develop stronger democratic institutions based on the rule of law and government accountability. Fighting corruption and reforming the judiciary are at the top of our current agenda.
Our efforts, however, have not gone without strong resistance from the former oligopolies and the corrupt circles. Those, who fear to lose their illegally-acquired property, manipulate the mass media, and fabricate fake news to instill distrust of government and its efforts to confront coronavirus pandemic. Despite all these obstacles, we are firmly determined to complete our reforms to achieve irreversible democracy in Armenia.
At each stage of the reforms, we have felt the unconditional support of our European friends. Indeed, the European Union is Armenia’s primary partner in institution building. In this regard, the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement is of particular importance.
Armenia is committed to further developing partnership with the EU based on shared democratic values and cultural commonalities. The Eastern Partnership is a driving force of our cooperation. It provides for an effective platform for dialogue and cooperation with the EU and the countries of the region as well. Sustaining its integrity is of crucial importance. Any attempt to create internal divisions will undermine the very philosophy of the Partnership and its impact.
Armenia welcomes the Joint Communication on the policy beyond 2020. The outlined five objectives of the document are in line with our priorities. We believe that the post-2020 deliverables should provide for enhanced resilience and tangible results. The best way to deliver visible results to citizens of Armenia would be the long-awaited launch of the visa liberalization dialogue.
The measures taken to address the coronavirus have once again demonstrated the solidarity and cooperation fostered by the EU and the Partnership. Armenia highly appreciates the support of over 92 million euros to meet the immediate needs of the crisis and mitigate its negative impact.
The global challenges require collective action, not confrontation. Any attempts to take advantage of the pandemic in order to escalate the tension in the region are highly irresponsible and should be condemned by the international community. In this context, the EU’s continuous balanced position on the Nagorno-Karabakh conflict, in line with the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship approaches, is a very important factor for maintaining peace and stability in our region.
Thank you for your attention.”
During the videoconference, the Armenian PM responded to the unfounded and baseless statement issued by the President of Azerbaijan. Nikol Pashinyan underlined the racist policy pursued by that country’s authorities. In particular, he cited the campaign of glorifying Ramil Safarov, who killed with an ax Armenian officer Gurgen Margaryan who was asleep in Hungary while attending NATO drills. He stressed that people in Nagorno-Karabakh are determined to build their own future and stand ready to defend their security by responding adequately to any encroachment.
Prime Minister Pashinyan once again called on the president of Azerbaijan to show a constructive approach, and to publicly accept Nikol Pashinyan’s conflict settlement formula, that is, any settlement must be acceptable to the people of Artsakh, to the people of Armenia, and to the people of Azerbaijan.