Առողջություն 16:37 19/06/2020 Հայաստան
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը ստացել է մի շարք ահազանգեր, որ քաղաքացիներն առանց բժշկի նշանակման և ցուցման ձեռք են բերում դեքսամեթազոն դեղամիջոցն այն բանից հետո, երբ վերջին օրերին զանգվածային լրատվամիջոցներն անդրադարձել էին Բրիտանիայում անցկացված կլինիկական հետազոտությունների նախնական արդյունքներին, ըստ որի` դեքսամեթազոն դեղամիջոցով բուժումը կարող է փրկել  COVID-19-ով ծանր հիվանդների կյանքը:
Նախարարությունից հայտնում են, որ ըստ կլինիկական ախտանշանների` դեղամիջոցի կիրառման նպատակահարմարությունը, ներմուծման ուղին և դեղաչափերը որոշում է բուժող բժիշկը՝ հիմք ընդունելով հիվանդության ծանրության աստիճանը, դեղի հակացուցումներն ու նախազգուշացումները և դեղի նկատմամբ պացիենտի արձագանքը:
ԱՆ հիշեցնում է, որ դեքսամեթազոն պարունակող դեղերը գրանցված են որպես դեղատոմսով տրվող դեղեր, ավելին` դրանք ունեն իմունային համակարգն ընկճող ազդեցություն, որի արդյունքում թաքնված վարակները կարող են ակտիվանալ կամ առկա վարակները կարող են սրվել, բացի այդ, դեղերի կիրառման արդյունքում դրսևորվում են լուրջ կողմնակի երևույթներ, որոնք պահանջում են բժշկական կանոնավոր հսկողություն:
«Հետևաբար, դեքսամեթազոն պարունակող դեղերի` առանց բժշկի նշանակման կիրառումը կարող է վնասել մարդու կյանքը և առողջությունը: Առողջապահության նախարարարությունը կոչ է անում չզբաղվել ինքնաբուժմամբ և հիվանդության բուժման ընթացքում հետևել բժշկի ցուցումներին»,- հայտնում են նախարարությունից։

Здоровье 17:29 19/06/2020 Армения
Минздрав Армении: Применение дексаметазона без назначения врача может навредить жизни и здоровью человека
Министерство здравоохранения Республики Армения получило ряд сообщений о том, что граждане приобретают  препарат Дексаметазон без назначения и указания врача, после того, как СМИ коснулись предварительных результатов клинических исследований, проведенных в Великобритании, согласно которым лечение лекарством Дексаметазон может спасти жизнь тяжелобольным пациентам с COVID-19.
Из министерства сообщают: согласно клиническим симптомам, целесообразность применения препарата, его применение и дозы определяет лечащий врач, основываясь на степени тяжести заболевания, противопоказаниях и реакции пациента на препарат.
Минздрав напоминает, что лекарства, содержащие Дексаметазон, зарегистрированы как отпускаемые по рецепту врача, более того, они оказывают подавляющее действие на иммунную систему, в результате чего скрытые инфекции могут активизироваться или существующие инфекции могут обостриться, кроме того, в результате применения лекарств проявляются серьезные побочные явления, требующие регулярного медицинского контроля.
Таким образом, применение лекарств, содержащих Дексаметазон, без назначения врача может навредить жизни и здоровью человека. Министерство здравоохранения призывает не заниматься самолечением и следовать  назначениям врача.