Քաղաքական 11:16 20/06/2020 Աշխարհում
«Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցը հեղինակային իրավունքները խախտելու պատճառով՝ ջնջել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալ Թրամփի հրապարակած գրառումն ու կից տեղադրված տեսանյութը, որտեղ պատկերված են եղել սպիտակամաշկ և սևամորթ երեխաներ, փոխանցում է «Ռիա Նովոստի»-ն։
Ավելի վաղ Թրամփը «Թվիթերի» ի և «Ֆեյսբուքի»  իր էջերում տեղադրել էր մի տեսանյութ, որը վերցված է եղել «CNN» հեռուստաալիքից։ Այդտեղ երևում է՝  ինչպես է մուգ մաշկ ունեցող երեխան փախչում սպիտակամաշկ երեխայից: Հատվածն ուղեկցվում է վերնագրերով՝ «Երեխան վախեցած փախչում է ռասիստ երեխայից»:
«Թվիթերը» տեսանյութի վրա նախազգուշական նշան է տեղադրել՝ նշելով, որ լրատվամիջոցի ֆայլը «վերամշակվել է»։ Սոցիալական կայքը տեսանյութին կից նշել է, որ այն «CNN»-ի՝ 2019 թվականի սեպտեմբերի հրապարակման վիրուսային տարբերակն է։
Ավելի վաղ Թրամփը ստորագրել էր հրամանագիր, ըստ որի սոցիալական ցանցերին արգելվում է հրապարակումների բովանդակությունները խմբագրել։

Politics 12:46 20/06/2020 World
Facebook said on Thursday that it took down posts and ads run by the re-election campaign of US President Donald Trump for violating its policy against organised hate as part of a broader culling of what the social media giant considers inflammatory racial rhetoric.
As Al Jazeera reported, the ads showed a red inverted triangle with text asking Facebook users to sign a petition against Antifa, a loosely organised anti-fascist movement.
In a tweet on Thursday, the Anti-Defamation League's CEO, Jonathan Greenblatt, said: "The Nazis used red triangles to identify their political victims in concentration camps. Using it to attack political opponents is highly offensive.”
The company said in a statement the ads violated "our policy against organized hate".
"Our policy prohibits using a banned hate group's symbol to identify political prisoners without the context that condemns or discusses the symbol," said a Facebook company spokesperson.
Tim Murtaugh, a spokesman for the Trump campaign, defended the posts.
"The inverted red triangle is a symbol used by Antifa, so it was included in an ad about Antifa," said Murtaugh.