Հասարակություն 18:30 22/06/2020 Աշխարհում
Բրիտանացիների մեծ մասը ցանկանում է, որպեսզի Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով կրճատի իր աշխատավարձը։ News.ru-ի հաղորդմամբ այդ մասին գրում է Daily Mail-ը՝ հղում անելով Redfield & Wilton Strategies ընկերության  հետազոտությանը։
Երկրի բնակիչները պատասխանել են՝ արդյո՞ք քաղաքական գործիչները պետք է կրճատեն իրենց աշխատավարձը տաս տոկոսով, ինչպես նախկինում արել էր Լոնդոնի քաղաքապետ Սադիկ Հանը։
Հետազոտության համաձայն, հարցվածների 75 տոկոսը հստակ դրական պատասխան է տվել, 13 տոկոսը կարծում է, որ դա անհրաժեշտ է, 11 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել։
Սադիկ Հանի աշխատավարձը  տարեկան կազմում է 157,7 հազար ֆունտ ստերլինգ։ 2020 թվականին նա զրկվել է ավելի քան 15 հազար ֆունտից։
Լոնդոնի քաղաքապետը նաև դադարեցրել է քաղաքապետարանի ղեկավար պաշտոնները զբաղեցնող անձանց աշխատավարձի բարձրացումը, որպեսզի կորոնավիրուսի համավարակի ֆոնին նվազեցնի քաղաքային բյուջեի ծախսերը։

Общество 18:53 22/06/2020 В мире
Большинство британцев хотят, чтобы премьер-министр Великобритании Борис Джонсон сократил себе зарплату из-за пандемии коронавируса.
Об этом сообщило издание Daily Mail со ссылкой на исследование компании Redfield & Wilton Strategies, в котором жители страны отвечали на вопрос, должны ли политики сократить зарплату на 10%, как это ранее сделал мэр Лондона Садик Хан.
Согласно результатам исследования, 75% опрошенных ответили на этот вопрос утвердительно, 13% посчитали, что это необязательно, 11% затруднились ответить.
Отмечается, что размер зарплаты Хана составляет 152,7 тысячи фунтов стерлингов в год. Таким образом, в 2020 году Хан лишится более 15 тысячи фунтов стерлингов. Градоначальник Лондона также приостановил повышение зарплаты сотрудникам мэрии, занимающим руководящие посты, чтобы снизить расходы городского бюджета на фоне пандемии коронавируса.
Как писал NEWS.ru, ранее Джонсон призвал принимать историю страны во всей её сложности и не пытаться переписывать её. Такое заявление он сделал на фоне акций протеста, участники которых пытались нанести ущерб памятникам.