Քաղաքական 15:52 22/06/2020 Հայաստան
«Երբ մենք փորձում ենք ՍԴ շուրջ ստեղծված թնջուկը բացել և հաղթահարել, չգիտես ինչու՝ ընդդիմությունն այն որակում է որպես հակապետական քայլ»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը՝ անդրադառնալով Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծին։
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը։ Ներկայացված նախագծի քննարկմանն ու քվեարկությանը ընդդիմադիր «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունները չեն մասնակցել՝ նշելով, որ չեն ցանկանում ներգրավվել հակասահմանադրական գործընթացներին։
Նրա խոսքով, երբ իրենք նախատեսում էին սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե անել, ընդդիմությունը դարձյալ կարծիք էր հայտնում, որ նախագիծը խնդրահարույց է։
Լ. Մակունցը նշեց, ԱԺ Կանոնակարգ սահմանադրական օրենքով հստակ սահմանվում են այն գործառույթները, որոնք իրավասու է իրականացնել ԱԺ պատգամավորը, և այդ լիազորությունների շրջանակից դուրս որևէ գործողություն չի իրականացվում։
Դիտարկմանը, որ ընդդիմադիր խմբակցություններից «Բարգավաճ Հայաստանը» ԱԺ արտահերթ նիստին չմասնակցեց՝ պատճառաբանելով, որ իշխանությունները չեն գնում քաղաքական երկխոսության ու բանավեճի, Լ. Մակունցն արձագանքեց՝ բանաեճ ստեղծվում է այն ժամանակ, երբ ընդդիմության ներկայացուցիչները հայտնվում են դահլիճում և հնչեցնում են հակառակ տեսակետ.
«Մենք շատ ուրախ կլինեինք, որ ընդդիմությունը ներկա գտնվեր նիստին և կարծիք հայտնել։ Մեզ միշտ հետաքրքրում է ընդդիմության կարծիքը, և մենք կուզեինք լսել նաև ընդդիմադիր պատգամավորներին»։
Դիտարկմանը, որ Վենետիկի հանձնաժողովը ափսոսանք է հայտնել, որ իր առաջարկությունները՝ գործողությունները փուլ առ փուլ իրականացնելու վերաբերյալ, չեն ընդունվել, Լիլիթ Մակունցն արձագանքեց՝ Վենետիկի հանձնաժողովը ընդհանուր առմամբ դրական համարելով մոտեցումը, որ անհրաժեշտ են լուծումներ, կարծում է, որ պետք է հաշվի առնվեր իր այն առաջարկը, որը նախատեսում էր անցումային փուլ։
«Մենք այդ անցումային փուլը չենք ներառել, քանի որ Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը խորհրդատվական է, և այն պարտադիր բնույթ չի կրում։ Այո, առաջարկ է արվել, բայց դա չպետք է պարտադիր ներառվի նախագծում։ Բացի այդ, այնտեղ նաև նշվում է, որ ՀՀ իշխանությունները պետք է որոշումներ ընդունեն նաև անցումային փուլի տևողության առումով։ 2018-ից է սկսվել անցումային փուլը, և այդ պատճառով մենք որոշեցինք՝ այս պահին այդ փուլը պետք չէ»,- նշեց Լ. Մակունցը։
Իսկ հարցին, թե ինչու իշխանությունը նախագիծը շրջանառեց նախքան Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը ստանալը, «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարը պատասխանեց՝ քննարկման ողջ ընթացքում իրենք բանակցությունների մեջ են եղել հանձնաժողովի հետ։
«Կոնցեպտուալ առումով խնդիր չի առաջացել, և մենք ունեցել ենք տեղեկատվություն, որ մինչև նախագծի քննարկումը հանձնաժողովի որոշումը լինելու է, ուստի հարկ ենք համարել շրջանառել նախագիծը»,- եզրափակեց խոսքը Լիլիթ Մակունցը։

Политика 16:48 22/06/2020 Армения
Когда мы пытаемся распутать создавшийся вокруг Конституционного суда Армении клубок, преодолеть кризис, оппозиция, непонятно почему, квалифицирует это как антигосударственный шаг, посетовала в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении руководитель правящей фракции «Мой шаг» Лилит Макунц.
Напомним, парламент Армении принял в первом чтении проект изменений в Конституцию РА. Оппозиционные фракции «Процветающая Армения» и «Процветающая Армения» не участвовали во внеочередном заседании НС, отметив, что они не желают участвовать в антиконституционных процессах.
По словам Макунц, когда они планировали провести референдум по конституционным изменениям, оппозиция вновь высказывала мнение, что законопроект – проблематичен.
Макунц отметила, что конституционный закон РА «Регламент Национального Собрания» четко определяет функции, которые отведены депутату НС, и никаких действий за рамками этих полномочий не предпринимается.
На замечание о том, что из оппозиционных фракций «Процветающая Армения» отказалась участвовать во внеочередном заседании НС, мотивируя это тем, что власти не идут на политический диалог и дискуссию, Л. Макунц ответила, что дискуссия возможна тогда, когда представители оппозиции появляются в зале и высказывают противоположную точку зрения.
«Мы были бы очень рады, если бы на заседании присутствовала оппозиция и высказала мнение. Нас всегда интересует мнение оппозиции, и мы бы хотели услышать также оппозиционных депутатов», – сказала она.
Что касается замечания о том, что Венецианская комиссия выразила сожаления в связи с тем, что ее предложения о поэтапных действиях не были приняты, Макунц указала: ВК, в целом посчитав приемлемым подход, согласно которому нужны решения, считает, что нужно было принять во внимание ее предложение, которое предусматривало переходный этап.
«Мы не включили этот переходный этап, так как мнение Венецианской комиссии носит рекомендательный характер и не является обязательным. Да, предложение было представлено, но его не следует обязательно включать в проект. Кроме того, в нем также говорится, что власти Армении должны принимать решение в отношении срока переходного этапа. Переходный этап начался с 2018 года, и поэтому мы решили, что в данный момент этот этап не нужен», – сказала Л. Макунц.
На вопрос, почему власти ввели в обращение законопроект до получения мнения Венецианской комиссии, глава фракции «Мой шаг» ответила, что они в течение всего обсуждения вели переговоры с комиссией.
«Концептуально проблем не было, и у нас была информация, что до обсуждения законопроекта решение комиссии будет оглашено, поэтому мы посчитали необходимым ввести проект в обращение», – резюмировала Лилит Макунц.