Հասարակություն 14:43 23/06/2020 Հայաստան
Panorama.am-ի խմբագրութուն զանգահարած թոշակառուն, ում խնդրանքով նրա անունը չենք հրապարակում, մեզ պատմեց կորոնավիրուսով վարակվելու և բուժում ստանալու իր պատմությունը:
Վերջինիս ներկայացրածը իրական արտացոլումն է այն իրավիճակի, որն այսօր տիրում է հանրապետությունում: Այն բնական գույներով ցույց է տալիս մեր առողջապահական գերատեսչության աշխատանքի ողջ պերճանքն ու թշվառությունը:
Թոշակառուի խոսքերով, ինքը միայնակ ապրում է Երևանի հարակից բնակավայրերից մեկում: Մի առավոտ արթնացել է դողից և նույն օրը նրա մոտ սկսել է բարձրանալ մարմնի ջերմաստիճանը: Երեք օր ջերմելուց հետո որոշել է դիմել իր բնակավայրի պոլիկլինիկա և պարզել, որ այնտեղ գրանցված չէ, քանի որ երկար տարիներ Եվրոպայում բնակվելուց հետո նոր է վերադարձել հայրենիք:
Պոլիկլինիկայից հայտնում են, որ գրանցվելու համար պետք է տուն վերադառնա և սոցիալական քարտ բերի:
Տուն վերադառնալու ճանապարհին մեր զրուցակիցը որոշել է մտնել հարակից հիվանդանոց և ռենտգեն հետազոտության ենթարկվել: Հիվանդանոցի բժիշկը ախտորոշել է թոքաբորբի օջախ և հակաբիոտիկներով բուժման կուրս նշանակել: 5 օր բուժման կուրսը ստանալուց հետո էլ թոշակառուի ջերմությունը չի իջել և որպեսզի կարողանա կորոնավիրուսի թեստ հանձնել, գրանցվել է պոլիկլինիկայում:
Այստեղի բժիշկն էլ իր հերթին ևս 5 օրվա հակաբիոտիկներով բուժման նոր կուրս է սահմանել՝ ասելով, որ եթե 3 օրից ջերմությունը չիջնի, նոր կթեստավորեն:
Թոշակառուն նույն օրը, արդեն հիվանդանոցում իր նախաձեռնությամբ երկրորդ անգամ է ռենտգեն հետազոտություն անցել և պարզել, որ իր մոտ արդեն երկկողմանի թոքաբորբ է ընթանում: Ուսումնասիրության արդյունքները վերջինս անմիջապես փոխանցել է պոլիկլինիկայի բժշկին, որն էլ որոշել է, որ հիվանդը պետք է թեստավորվի:
Երկկողմանի թոքաբորբով հիվանդ մեր զրուցակիցը երկու օր գնացել է պոլիկլինիկա, որպեսզի թեստավորվի և թեստեր չլինելու պատճառով տասնյակ մյուս ենթադրյալ վարակակիրների հետ միասին վերադարձել է տուն: Խմբագրություն զանգած քաղաքացին նշեց, որ երկրորդ օրն արդեն իր միջոցներով է որոշել վճարովի թեստ հանձնել: Թեստի դրական պատասխանը ստացել է այն հանձնելուց երկու օր անց, որի մասին անմիջապես տեղյակ է պահել պոլիկլինիկայի բժշկին և վերջինիս խորհրդով ինքնամեկուսացվել է:
Դրանից միայն 3 օր անց, երբ հիվանդի ջերմությունն աստիճանաբար իջնում էր, բժիշկների խումբը ժամանել է իր բնակարան և ճշտել որպիսությունը:
Մեր լսած այս պատմությունից ակնհայտ երևում է, որ կորոնավիրուսով հիվանդ թոշակառուն առնվազն մեկ շաբաթ եղել է առանց վերահսկողության: Այս դեպքում, լինելով միայնակ, վերջինս գրեթե չի շփվել այլ անձանց հետ, պահպանել է բոլոր կանխարգելիչ միջոցները, բայց ակնհայտ է, որ մեր զրուցակցի դեպքը եզակի չէ և կան բազմաթիվ վիրուսակիրներ, որոնք ջերմելով օրերով ազատ շրջում են՝ չիմանալով իրենց վարակված լինելու մասին: Այս պատկերի ֆոնին ասիմպտոմ դեպքերի մասին խոսելն ավելորդ է:
Թոշակառուի ներկայացրած պատմությունը իրական գույներով արտացոլում է հանրապետությունում կորոնավիրուսի դեմ տարվող պայքարի իրական կողմերը, որի արդյունքն է արդեն երկու տասնյակի հասնող մահերի վիճակագրությունը:

Здоровье 15:52 23/06/2020 Армения
Позвонивший в редакцию сайта Panorama.am пенсионер, по его просьбе мы не обнародовали его имя, рассказал нам свою историю заражения коронавирусом и получения лечения.
Рассказанное им отражает реальную ситуацию в стране. Демонстрирует в естественных красках всю изнанку работы министерства здравоохранения Армении.
По словам пенсионера, он живет один в одном из населенных пунктов близ Еревана. Однажды утром, по его словам, он проснулся от дрожи и в тот же день он заметил повышение температуры тела. После трех дней он решил обратиться в поликлинику и выяснил, что не зарегистрирован там, поскольку недавно вернулся на Родину после долгих лет проживания в Европе.
Из Поликлиники сообщают, что для регистрации ему необходимо иметь при себе социальную карту.
По дороге домой наш собеседник решил зайти в соседнюю больницу и сделать рентген. Врач диагностировал очаг пневмонии и назначил курс лечения антибиотиками. После прохождения пятидневного курса лечения температура пенсионера не снизилась, и для того, чтобы сдать тест на коронавирус он зарегистрировался в поликлинике.
Врач поликлиники, в свою очередь, назначил новый пятидневный курс лечения антибиотиками, сказав, что, если температура не спадет в течение 3 дней, тогда его протестируют на COVID-19.
Пенсионер в тот же день, уже в больнице по собственной инициативе во второй раз сделал рентген и выяснил, что у него двусторонняя пневмония. Результаты обследования он непосредственно передал врачу поликлиники, который принял решение, что пациент должен быть протестирован.
Наш собеседник с двусторонней пневмонией на протяжении двух дней ходил в поликлинику, чтобы сдать тест и по причине нехватки тестов вместе с другими предположительно инфицированными гражданами возвращался домой. Позвонивший в редакцию гражданин отметил, что на второй день решил за свой счет провести тест. Положительный результат он получил спустя два дня, о чем непосредственно сразу же поставил в известность врача поликлиники, который посоветовал ему самоизолироваться.
Спустя 3 дня после того, как температура пациента постепенно снижалась, группа врачей прибыла к нему домой, чтобы узнать о его самочувствии.
От услышанной истории становится очевидно, что заболевший коронавирусом пенсионер как минимум неделю находился без наблюдения врачей. В данном случае, живя один, он почти не общался с другими лицами, соблюдал все противоэпидемиологические правила, но очевидно, что случай нашего собеседника не единственный и есть множество носителей вируса, которые с повышенной температурой свободно перемещаются, не зная о том, что являются инфицированными. На этом фоне излишне говорить о бессимптомных случаях.
Представленная пенсионером история отражает реальные стороны проводимой в Республике борьбы с коронавирусом, результатом чего является статистика смертей, достигающих уже двух десятков за сутки.