Քաղաքական 11:47 24/06/2020 Հայաստան
ՀՅԴ. Հայությունն ականատես է Թուրքիայի կողմից հայության դեմ դրսևորված ատելությամբ լի հրահրումների և թշնամական գործողությունների
ՀՅԴ Հայ դատի կենտրոնական խորհուրդը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասված է. «Վերջին շաբաթներին աշխարհասփյուռ հայությունը ականատես է Թուրքիայի կողմից հայության դեմ դրսևորված ատելությամբ լի հրահրումների և թշնամական գործողությունների՝ Թուրքիայում, Հարավային Կովկասում և ողջ աշխարհում:
Այս սադրանքներից առավել ուշագրավները տեղի ունեցան Լիբանանում, արձանագրվեցին հրահրումներ ու բողոքի ցույցեր, որոնք կազմակերպվել էին Անկարայի և, հայ ազգի դեմ ցեղասպանական մտադրությունների հարցում նրա հետ դաշնակցած, առանձին շրջանակների կողմից: Այս թշնամանքի մասին ուշագրավ ձևով ծանուցվեցին նաև Էրդողանի կառավարության հրապարակային հայտարարություններով, երբ դիտել տրվեց, որ Թուրքիայի Բարձրագույն խորհրդատվական խորհուրդը հինգ ժամ տևած նիստ է հատկացրել Հայոց ցեղասպանության ճշմարտացի, արդար և համապարփակ միջազգային լուծման ուղղությամբ «Հայկական լոբբիի» առաջխաղացմանը խոչընդոտելու հարցին: Հարավային Կովկասում Թուրքիան դարձել է ավելի ռազմատենչ՝ հետևողականորեն մեծացնելով լարվածությունը, ձգտելով ահաբեկել Հայաստանին ու Արցախին, ուղղակիորեն ու անուղղակիորեն ավելի մեծ աջակցություն ցուցաբերելով Ադրբեջանի ագրեսիային եւ առավել ռազմականացնելով պատմական հայկական Նախիջևանը: Ընդհանուր առմամբ, Թուրքիան ընդարձակել է իր ապակայունացնող գործողությունները ամբողջ Միջին Արևելքում և Հյուսիսային Աֆիկայում:
Վերջին երեք տասնամյակներին իրավիճակն այնպիսին է, որ Անկարայի յուրաքանչյուր հակահայ  սրացմանը Բաքուն արձագանքում է համապատասխան կերպով՝ ագրեսիվ քաղաքականությամբ, սահմանային գրոհներով, զինադադարի խախտումներով, մարդկային իրավունքների ոտնահարմամբ, պատմական կեղծիքներով ու ատելության հրահրումներով, որոնք վերջին շաբաթներին դատապարտվեցին Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի կողմից։
ՀՅԴ Հայ դատի կենտրոնական խորհուրդը, համագործակցաբար աշխարհասփյուռ իր ցանցի և համախոհ գործընկերների հետ, շարունակում է ուշադրությամբ հետևել այս սադրանքներին և անկասելի մնալ իր հիմնական առաքելության իրականացման մեջ՝ Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների անվտանգության ապահովում, աշխարհասփյուռ հայության շահերի պաշտպանություն և ազատ, անկախ ու միացյալ Հայաստանի իրականացման հետապնդում»։

Politics 14:23 24/06/2020 Armenia
The Armenian National Committee-International of the Armenian Revolutionary Federation (ARF/Dashnaktsutyun) party has reacted to Turkey’s recent hostile actions against Armenians. A statement released by the committee reads:
"In recent weeks, Armenians worldwide have witnessed Turkey’s sharp escalation of its hateful incitement and hostile actions against Armenians, in Turkey, across the South Caucasus, and around the world.
Among the most notable of these provocations have been incitements and protests organized by isolated interests in Lebanon that are aligned with Ankara and its genocidal intentions toward the Armenian nation. This hostility was also prominently advertised by the Erdogan government’s public announcements that it devoted a five-hour meeting of his High Advisory Board to its campaign to obstruct the “Armenian lobby’s” progress toward a truthful, just, and comprehensive international resolution of the Armenian Genocide. Within the South Caucasus, Turkey has become more belligerent by steadily escalating tensions, seeking to intimidate Armenia and Artsakh (Nagorno-Karabakh) either directly or through its increased support for Azerbaijani aggression and by further militarizing historically Armenian Nakhichevan. More broadly, Turkey has stepped up its destabilizing activities across the Middle East and North Africa.
As has been the case for the past three decades, Baku has matched each of Ankara’s anti-Armenian escalations with its own aggression, in the form of cross-border attacks, cease-fire violations, human rights abuses, historic falsifications and other incitements of hatred that have, in recent weeks, been condemned by the European Court of Human Rights.
The Armenian National Committee-International – in cooperation with its worldwide network and coalition partners – continues to closely monitor these provocations and remains undeterred in advancing its core mission of protecting the security of the republics of Armenia and Artsakh, of safeguarding the rights and interests of Armenians worldwide and of promoting a free, united, and independent Armenia.”