Նորածին եռյակի մոտ կորոնավիրուս է ախտորոշվել, բայց ծնողների մոտ արդյունքը բացասական է
Մեքսիկայում վաղաժամ ծնված եռյակի մոտ կորոնավիրուս է ախտորոշվել։ Երեխաների վիճակը, CNN-ի հաղորդմամբ, «կայուն» է և «դրականորեն է զարգանում»։
Եռյակը ծնվել է Մեքսիկայի կենտրոնական Սան Լուիս Պոտոս քաղաքում և հունիսի 17-ին թեստավորվել էին կորոնավիրուսի համար՝ վաղաժամ ծննդյան մասին պետության առողջության վերաբերյալ արձանագրությունների համաձայն։ Այս մասին հայտնել է երկրի առողջապահության նախարար Մոնիկա Ռանգելը։ Թեստի արդյունքները դրական են եկել 3 օր անց, ասում են առողջապահության մարմինները:
Ըստ Ռանգելի, եռյակի ծնողներից երկուսի թեստավորումն էլ բացասական է եղել։
Նշվում է, որ այժմ պետք է ուսումնասիրել իրավիճակը, որ գուցե վիրուսը փոխանցվել է պլացենտայի միջոցով, իհարկե, վստահ չեն։
«Սրանք այն տեսություններն են, որ մենք պետք է ուսումնասիրենք: Սա նոր վիրուս է: Դեռևս այս հարցում միջազգային մակարդակով մատչելի գրականություն չկա»,- ասել է Ռանգելը:

Health 15:35 25/06/2020 World
A set of premature triplets born in Mexico are "stable" and "evolving favorably" after testing positive for Covid-19, CNN reports, citing local health officials.
The triplets were born in the central Mexican state of San Luis Potosí and tested for coronavirus on June 17 in compliance with the state's health protocols on premature births, according to the state's Health Secretary Monica Rangel. The test results came back positive three days later, heath authorities said.
The parents of the triplets both tested negative for coronavirus, according to Rangel. She said they have been able to see their newborn babies through video calls.
"What we need to look at is a situation where perhaps [the virus] is being transmitted through the placenta. That's not something that we can be sure of. Those are theories that we have to look at. It's a new virus. There still is not literature available internationally on this issue, but it will be worth reviewing," Rangel said.