Ապրիլին տնտեսությունը գահավիժում էր. Նիկոլ Փաշինյան
«Ապրիլին մենք ընթացիկ հաշիվների ուսումնասիրությամբ արձանագրում էինք, որ տնտեսությունը գահավիժում է»,- կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և շեշտեց, որ չունենալով հակահամաճարակային զրոյական վիճակ՝ գործադիրը որոշեց տնտեսական սահմանափակումները վերացնել:
Վարչապետի խոսքով, եթե այդ որոշումը չկայացվեր, ապա հնարավոր էր, որ մայիսի արդյունքներով փակված լիներ ոչ թե 70 հազար, այլ 100-150 հազար աշխատատեղ:
«Այս առումով շատ կարևորում եմ այն, որ մենք կարողանանք չգնալ լոքդաունի, որովհետև դա ցույց է տալիս, որ տասնյակ հազարավոր մարդկանց աշխատատեղեր փակվում են՝ սրանից բխող սոցիալական, տնտեսական և այլ հետևանքներով»,- հայտնեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով սոցիալական ցանցերում ապատեղեկատվության տարածմանը խնդրին՝ վարչապետը հրապարակեց տարածվոր լուրերն այն մասին, թե իբր չիպավորում է կատարվում, կորոնավիրուս չկա:
«Մեկն ասում է՝ հյուրանոցներում ոչ մի մեկուսացված մարդ չկա, մի տեղ մասոնական ժողով է, մի տեղ՝ գեյերի, մյուս տեղում՝ հակահայկական ժողով է: Այսինքն՝ էս կորոնավիրուսի շրջանում Կառավարությունը սաղ գործերը թողե՞լ էր և բոլոր մեկուսացված հյուրանոցներում ինչքան հակահայկական հնարավոր ժողովներ կար, ոչ մի կերպ չէր կարողանում իրականացնել, իրականացրի՞նք, որոշումները կայացրինք, և բոլորը գոհ են»,- վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, ներկայում կորոնավիրուսը տարածվում է այն մարդկանց շրջանում, որոնք նույնիսկ տուգանվելուց հետո ցուցադրաբար դիմակներ չէին կրում:
«Ամեն օր այդ հայտնի շրջանակները, ովքեր էս լուրերը տարածում էին, հիմա ալիքաձև կորոնավիրուսն է էդ շրջանակներում տարածվում»,- շեշտեց վարչապետը:

Политика 12:16 25/06/2020 Армения
«В апреле наши исследования показывали, что экономика катится вниз», – сказал премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства Армении, добавив: на фоне сложившейся в стране противоэпидемической ситуации исполнительная власть решила снять экономические ограничения.
По словам премьер-министра, если бы это решение не было принято, вполне возможно, что по итогам мая было бы закрыто не 70 тысяч, а 100-150 тысяч рабочих мест.
«В связи с этим придаю важность тому факту, чтобы мы могли не пойти на локдаун (англ. lockdown), потому что это показывает, что десятки тысяч людей остаются без работы, со всеми вытекающими отсюда экономическими и другими последствиями», – сказал Никол Пашинян.
Обращаясь к вопросу распространения дезинформации в социальных сетях, премьер-министр выделил распространяемые слухи о том, будто коронавируса нет, пандемию придумали, чтобы продавать вакцину под видом вживляемых в тело микрочипов.
«Кто-то говорит, мол, в гостиницах нет ни одного изолированного человека, в одном месте – якобы масонское собрание, в другом – собрание геев, в третьем – антиармянской собрание. Иными словам, в этот период распространения коронавируса правительство забросило все дела и во всех изолированных гостиницах провело все возможные антиармянские собрания , и все довольны?» – сказал он.
По словам Никола Пашиняна, в настоящее время коронавирус распространяется среди людей, которые не надевали маски даже после того, как были оштрафованы.
«Каждый день в этих известных кругах, которые распространяли эти слухи, сейчас волнообразно распространяется коронавирус», – подчеркнул премьер-министр.