Քաղաքական 12:54 25/06/2020 Հայաստան
«Այսօր խոսում եք խոսքի ազատության սահմանափակումներից, բայց ցույց տվեք ՀՀ պատմության մեջ մի իրավիճակ, երբ 6-7 հեռուստաալիքով առավոտից երեկո ինչքան քաղաքական դիակ կա, գարշահոտություն է տարածում երկրով մեկ»,- խորհրդարանում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձագանքելով «ԼՀԿ» առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանի ելույթին։
Հիշեցնենք, որ Է. Մարուքյանը ԱԺ ամբիոնից հայտնել էր, որ իշխանությունները զբաղված են ընդդիմադիր գործիչներին և ԶԼՄ-ներին լռեցնելով։
ՀՀ վարչապետի խոսքով, արտակարգ դրության պայմաններում, երբ խոսքի ազատության սահմանափակումներ էին մտցվել, ՄԻՊ-ի և ընդդիմության հորդորներով հանվեցին այդ սահմանափակումները՝ կորոնավիրուսի հետ կապված։
Ըստ Ն․ Փաշինյանի, հենց այդ ազատությունը դարձավ այսօրվա իրավիճակի հիմնական պատճառներից մեկը։
«Այ դա կառավարության սխալներից էր, որը ձեր և ժողովրդավարական կառույցների հորդորներով էր։ Եվ այսօր այդ մամուլի ազատությունը, սոցցանցերի ազատությունը մարդկանց մղում են մահվան։ Ընդ որում, մարդկանց մղում են մահվան իմ ասած գարշահոտությունը տարածող ուժերի ֆինանսավորմամբ։ Որովհետև այդ ուժերը համարում են՝ ինչքան շատ մարդ վարակվի Հայաստանում, ինչքան շատ մարդ մահանա, այդքան իրենք ավելի բարձր հնարավորություն կունենան խոսելու։ Խոսում եք թերթերի մասին, այո, ասում ենք և ասել ենք՝ ՀՀ-ում կուսակցությունները, ԶԼՄ-ները, ՀԿ-ները պետք է լինեն 100%-ով թափանցիկ, որ այդ ձեր ասած նախկին նախագահ կոչվածները իրենց թալանած փողերով չբերեն, ֆինանսավորեն ֆեյքերի դասակներ ու գումարտակներին, այլ լրատվամիջոցներին՝ Հայաստանի նկատմամբ հիբրիդային պատերազմ մղելու համար»,- նշեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանի համար անհասկանալի է՝ ինչո՞ւ պետք է կառավարությունը 100%  թափանցիկ լինի, իսկ մյուսները՝ ոչ. «Այդ որտե՞ղ է գրված։ Այս ամբիոնից խոսում եք ֆեյքերի մասին, և խոսում են այն պատգամավորներիը, որոնք 3500 ֆեյք ունեն իրենց տիրապետության տակ։ Մենք պետք է ժողովրդավարությունը պաշտպանենք ոմանցից, քանի որ այն ամենաթողություն չի»։

Политика 15:25 25/06/2020 Армения
«Сегодня вы говорите об ограничениях свободы слова. Но покажите ситуацию в истории Третьей республики, когда по 6-7 телеканалам с утра до вечера все “политические трупы”, которые есть, распространяют зловоние по всей стране», – заявил в Национальном Собрании премьер-министр Никол Пашинян, коснувшись выступления лидера фракции «Просвещенная Армения» Эдмона Марукяна.
Отметим, что Эдмон Марукян с трибуны НС заявил, что власти заняты тем, чтобы заставить замолчать оппозиционных деятелей и СМИ.
Пашинян напомнил, что в условиях чрезвычайного положения, когда были введены ограничения свободы слова в связи с коронавирусом, прислушавшись к критике оппозиции и омбудсмена, правительство сняло эти ограничения. И одной из важнейших причин сегодняшней ситуации, по словам премьера, стало именно это.
«Вот в этом наша ошибка, которую мы совершили, следуя вашим призывам, призывам демократических структур. И вот сегодня эта свобода прессы, свобода социальных сетей людей толкает на смерть. При этом людей толкают на смерть при финансировании сил, как я сказал, распространяющих зловоние. Потому что эти силы считают так: чем больше людей в Армении заразятся коронавирусом, чем больше людей умрет, тем больше возможностей они получат для того, чтобы говорить.
Говорите о газетах. Да, говорим и говорили: деятельность партий, СМИ и неправительственных организаций в Армении должна быть на 100% прозрачной, чтобы так называемые бывшие президенты своими награбленными средствами не финансировали роты и полки фейков, другие СМИ – с целью ведения гибридной войны против Армении», – отметил премьер.
При этом он задался вопросом: почему правительство должно работать на 100% прозрачно, а остальные нет? «Где такое написано? С этой трибуны говорите о фейках. И говорят депутаты, в распоряжении которых 3500 фейков. Мы должны защищать демократию от некоторых, ибо демократия – это не вседозволенность», – сказал Пашинян.