Առողջություն 13:49 26/06/2020 Հայաստան
Հայաստանը Հարավկովկասյան տարածաշրջանում Covid-19-ից ամենաշատ տուժած երկիրն է, որտեղ ամեն օր գրանցվում են հարյուրավոր նոր դեպքեր: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որ ինքն էլ վարակվել էր կորոնավիրուսով, ճգնաժամը լուծելու կապակցությամբ բախվում է աճող քննադատության։ Սակայն իշխանություններն ասում են, որ երկիրը չի կարող իրեն թույլ տալ ևս մեկ արգելափակում-լոքդաուն: Այս մասին ասվում է BBC-ի պատրաստած տեսանյութում։
Նշվում է, որ Հայաստանի հիվանդանոցները ճնշման տակ են, անդրադարձ է կատարվում ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նախկին պետ Արտակ Դավթյանի որդու հարսանիքին, պաշտոնանկություններին, սակայն դա չբավարարեց Հայաստանի քաղաքական ընդդիմությանը, որը պահանջում է ամբողջ կառավարության հրաժարական։
Հայաստանում վարակակիրների թիվը 1 մլն բնակչի քանակով աշխարհում ամենաբարձրներից է։
Քառյակ Մեդիա խմբի հիմնադիրներից Սամվել Ֆարմանյանը BBC-ի տեսանյութում կորոնավիրուսի դեմ պայքարի կառավարության քաղաքականությունն անվանում է «աղետ», ասելով, որ նրանք ամբողջությամբ ձախողել են ու Հայաստանը հայտնվել է այնպիսի երկրների շարքում, որոնք ունեն վատագույն վիճակագրությունը։
Նշվում է, որ Հայաստանում բիզնեսները վերաբացվեցին ապրիլին, սակայն վարակակիրների թիվը շարունակում է աճել։
ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի խոսքերով, «մենք նպատակ չունենք արմատախիլ անելու վարակը, քանի որ դա հնարավոր չէ» և «եթե մենք ունենաք փակ սահմաններ  1 տարի, փակ բիզնեսներ՝ կրկին 1 ամիս, ապա կմեռնենք այլ պատճառներից»։
Նիկոլ Փաշինյանը, ասվում է, այժմ կանգնած է վարչապետության ամենամեծ մարտահրավերի առաջ և կրկին ապավինում է իր ժողովրդին՝ իրենց հասանելիքն անել՝ վիրուսի դեմ պայքարում։

Политика 19:24 26/06/2020 В мире
Би-би-си (BBC, Британская вещательная корпорация) подготовила репортаж, посвященный теме борьбы с пандемией коронавируса в Армении.
В репортаже говорится, что Армения – наиболее пострадавшая от вируса страна в регионе Южного Кавказа, здесь каждый день регистрируются сотни новых случаев заражения Covid-19.
«Премьер-министр страны Никол Пашинян, который сам заразился коронавирусом, оказался в центре растущей критики в контексте управления кризисом», – отметил корреспондент Би-би-си в ходе репортажа, цитируя утверждения властей Армении о том, что страна не может позволить себе нового локдауна (англ. lockdown).
«Больницы в Армении находятся под давлением», – отметил автор репортажа Райхан Демитри, демонстрируя кадры посещения премьер-министра РА Никола Пашиняна в одну из больниц, занимающихся лечением коронавируса.
В репортаже затронуты и свадьба сына уже бывшего начальника Генерального штаба Вооруженных сил Армении Артака Давтяна, последовавшие отставки.
«Но это не удовлетворило армянскую политическую оппозицию, которая потребовала отставки всего правительства из-за провала борьбы с пандемией», – говорится в репортаже и указывается: В Армении один из самых высоких показателей заражения коронавирусом в мире в расчете на 1 миллион населения.
В беседе с корреспондентом  Би-би-си Самвел Фарманян охарактеризовал политику правительства Армении по борьбе с пандемией как «полную катастрофу».
Отмечается, что бизнесы возобновили работу в апреле, но число носителей вируса продолжает расти.
Приводится и комментарий министра здравоохранения Армении Арсена Торосяна, согласно которому искоренить вирус – невозможно. По словам министра, «можно закрыть границы на год, бизнесы – на месяц, но в этом случае люди умрут по другим причинам».
«В настоящее время, столкнувшись с самым сложным вызовом за время своего премьерства, Пашинян вновь полагается на народ, надеясь, что он сделает все зависящее от себя в борьбе с вирусом», – говорится в репортаже.