Իրավունք 09:16 26/06/2020 Հայաստան
Այս պահից սկսած Հրայր Թովմասյանը ՍԴ նախագահ չէ, իսկ Ֆելիքս Թոխյանը, Հրանտ Նազարյանը և Ալվինա Գյուլումյանը ՍԴ անդամ կամ դատավոր չեն։
Երկու ամսվա ընթացքում պետք է ընտրվեն ՍԴ երեք նոր դատավորներ։
Հայաստանի բոլոր պետական մարմինները պարտավոր են ի գիտություն ընդունել այս իրողությունը և առաջնորդվել ըստ այդմ»։
Հիշեցնենք, որ երեկ Հ. Թովմասյանը, Ա. Գյուլումյանը, Ֆ. Թոխյանը և Հ. Նազարյանը տարածել էին համատեղ հայտարարություն, որտեղ մասնավորապես ասված էր.
««Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի վերոնշյալ նորմը չի վիճարկվել Սահմանադրական դատարանում, չի ճանաչվել Սահմանադրությանը հակասող, ԱԺ կողմից չի ճանաչվել ուժը կորցրած, ուստի գործող է և ենթակա է կատարման:
Վերոգրյալից ելնելով՝ համապատասխան պաշտոնյաներին հորդորում ենք դուրս չգալ Սահմանադրությամբ և օրենքներով սահմանված լիազորությունների շրջանակից, իրավունքի ու օրինականության ծիրից»։

Law 10:51 26/06/2020 Armenia
The constitutional amendments entered into force, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said on Facebook at midnight on Friday.
“Starting from now Hrayr Tovmasyan is no longer the Constitutional Court Chairman, while Feliks Tokhyan, Hrant Nazaryan and Alvina Gyulumyan are not members or judges of the court,” he wrote.
“Three new judges of the Constitutional Court must be elected within two months
“All state structures of Armenia are obliged to take note of this reality and be guided by it,” the PM added.
Earlier on Friday the chairman and three judges of Armenia’s highest court stated in a joint statement the amendments passed by the parliament on Monday cannot come into force as they run counter to the constitutional law which exempts them from the 12-year term in office set by the amended Constitution in 2015.
They urged the authorities not to “transcend the bounds” of their legal powers and comply with the law.