Իրավունք 09:16 26/06/2020 Հայաստան
Այս պահից սկսած Հրայր Թովմասյանը ՍԴ նախագահ չէ, իսկ Ֆելիքս Թոխյանը, Հրանտ Նազարյանը և Ալվինա Գյուլումյանը ՍԴ անդամ կամ դատավոր չեն։
Երկու ամսվա ընթացքում պետք է ընտրվեն ՍԴ երեք նոր դատավորներ։
Հայաստանի բոլոր պետական մարմինները պարտավոր են ի գիտություն ընդունել այս իրողությունը և առաջնորդվել ըստ այդմ»։
Հիշեցնենք, որ երեկ Հ. Թովմասյանը, Ա. Գյուլումյանը, Ֆ. Թոխյանը և Հ. Նազարյանը տարածել էին համատեղ հայտարարություն, որտեղ մասնավորապես ասված էր.
««Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի վերոնշյալ նորմը չի վիճարկվել Սահմանադրական դատարանում, չի ճանաչվել Սահմանադրությանը հակասող, ԱԺ կողմից չի ճանաչվել ուժը կորցրած, ուստի գործող է և ենթակա է կատարման:
Վերոգրյալից ելնելով՝ համապատասխան պաշտոնյաներին հորդորում ենք դուրս չգալ Սահմանադրությամբ և օրենքներով սահմանված լիազորությունների շրջանակից, իրավունքի ու օրինականության ծիրից»։

Право 09:59 26/06/2020 Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в полночь на своей странице в соцсети Facebook сообщил, что изменения в Конституцию вступили в силу.
«Начиная с этого момента, Грайр Товмасян не является председателем КС, а Феликс Тохян, Грант Назарян и Альвина Гюлумян не являются членами или судьями КС.
В течение двух месяцев должны быть избраны трое новых судей КС.
Все государственные органы Армении обязаны принять к сведению эту реальность и руководствоваться этим», – отметил глава правительства РА.
Напомним, накануне, 25 июня, Грайр Товмасян, Альвина Гюлумян, Феликс Тохян и Грант Назарян распространили заявление, в котором, в частности, отмечалось:
«Вышеупомянутая норма конституционного закона “О Конституционном суде” не была оспорена в КС, не была признана противоречащей Конституции, Национальным Собранием не была признана потерявшей силу, посему является действительной и подлежит исполнению.
Исходя из вышесказанного, призываем соответствующих должностных лиц не выходить за рамки полномочий, установленных Конституцией и законами, и за пределы права и законности».