ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:20 27/06/2020 Հայաստան
«Երեկ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյի կողմից Սահմանադրական դատարանի այլևս նախկին նախագահ Հրայր Թովմասյանին ուղարկված նամակը սառը ցնցուղ է եղել իշխանության ներկայացուցիչների համար:
«Ես ուշադիր հետևում էի Հայաստանում սահմանադրական փոփոխություններին վերաբերող զարգացումներին։ Ես ցավում եմ, որ դրանք չեն համապատասխանում Վենետիկի հանձնաժողովի հստակ հանձնարարականներին։ Ես կարող եմ միայն կոչ անել հարգել Սահմանադրությունը», - ասված է նամակում:
Բանն այն է, որ Վենետիկի հանձնաժողովը հունիսի 22-ին հրապարակել էր իր եզրակացությունը՝ Հայաստանում սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացի վերաբերյալ, քանի որ ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը դեռ մայիսի 13-ին 3 հարց էր հղել նրանց:
Եվ, ահա, այդ եզրակացությունը թեև փորձ էր արվել ներկայացնել դրական լույսի ներքո, սակայն իրականում անթաքույց քննադատություն էր պարունակում: Իսկ երեկվա նամակը եղել է թերևս վերջին կաթիլը, և իշխանության որոշ ներկայացուցիչներ, հատկապես՝ իմքայլական պատգամավորները, դա կրկին համարել են նախարար Բադասյանի բացթողումը, քանի որ հենց վերջինս է սերտ աշխատել Վենետիկի հանձնաժողովի հետ` ըստ էության չկարողանալով «համոզել» նրանց:
Հավելենք, որ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահին ուղարկված իր նամակում Հրայր Թովմասյանը ներկայացրել էր իրավիճակը և հայտարարել, թե առաջնորդվում են բացառապես Սահմանադրությամբ, և, ահա, Բուքիքիոյի պատասխանը ևս նմանատիպ է եղել»:

Пресса дня 12:10 27/06/2020 Армения
Адресованное накануне председателем Венецианской комиссии  Джанни Буккикио письмо председателю Конституционного суда Армении Грайру Товмасяну стало холодным душем для представителей власти, пишет газета «Жоховурд».
«Я внимательно следил за развитием событий в Армении, касающихся конституционных изменений. Сожалею, что они не соответствуют четким инструкциям Венецианской комиссии. Я могу лишь призвать к уважению Конституции. Это фундаментальное требование принципа верховенства права», - говорится в письме.
Дело в том, что Венецианская комиссия 22 июня опубликовала свое заключение о процессе конституционных изменений в Армении, поскольку министр юстиции Рустам Бадасян еще 13 мая направил им 3 вопроса.
И хотя была предпринята попытка представить заключение в позитивном свете, однако в действительности в нем содержалась неприкрытая критика. А вчерашнее письмо стало последней каплей и некоторые представители власти, особенно депутаты фракции «Мой шаг», опять посчитали это упущением министра Бадасяна, поскольку именно он тесно работал с Венецианской комиссией и, по сути, не смог «уговорить» их.
Отметим, что адресованном Венецианской комиссии письме Грайр Товмасян представил ситуацию и заявил, что они руководствуются исключительно Конституцией, аналогичным был также ответ  Джанни Буккикио.