Ռուբիկ Հակոբյան. ԱԱԾ-ում ասելու եմ այն, ինչ միշտ հայտարարել եմ
«Ես ԱԱԾ-ում ասելու եմ այն, ինչ ասել եմ ձեզ և ՍԴ դիմաց, և նախկինում»,- ԱԱԾ շենքի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց քաղաքական գործիչ Ռուբիկ Հակոբյանը։
Նա նշեց, բազմաթիվ անգամներ քննադատել է Նիկոլ Փաշինյանին, նշել պայքարի միջոցները, բայց չգիտի, թե ինչու հենց ԱԱԾ կանչվեց ՍԴ դիմաց հնչեցրած հայտարարությունների համար։ Նրան տեղեկացրել են, որ սահմանադրական կարգի հետ կապված կոչեր է արել։
«Ես միշտ եմ այս մասին հայտարարել, չգիտեմ, ինչու շեշտադրումը եղավ երեկվա ասածների վրա։ Բայց ես պետք է ասեմ, որ իսկապես պետք է Սահմանադրական դատարանին տեր կանգնել, որովհետև միակ բաստիոնն է, որ կարողանում է կենդանության նշույլներ ցույց տալ ու չի ենթարկվում վարչապետի բռնապետական նկրտումներին, մենք պետք է կարողանանք պաշտպանել այդ մարդկանց, մեկ տարի օր ու գիշեր նրանք պայքարում են այս ամենի դեմ»,- ասաց նա ու մտած ԱԱԾ շենք։
Ավելի վաղ Ռուբիկ Հակոբյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասել էր, ծառայություն հրավիրվելու պատճառը եղել է երեկ Սահմանադրական դատարանի դիմաց ակցիայի ժամանակ հնչեցրած հայտարարությունները, ըստ որոնց, Նիկոլ Փաշինյանի դեմ պետք է պայքարել Նիկոլ Փաշինյանի գործիքակազմով։
Հիշեցնենք, որ նա լրագրողների հետ զրույցում մասնավորապես ասել էր.
«Այո, եթե անհրաժեշտ է, պետք է գրավել հենց ռադիոտունը, ի վերջո, այնպիսի իրավիճակ է ստեղծվել, որ օրենքի սահմաններում իշխանությունը փոխել հնարավոր չէ, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը բացարձակ հակաօրինականության դաշտում է գործում։ Եվ ինչպես ինքն իրականացրեց պետական հեղաշրջում՝ գրավելով պետական օբյեկտները, այնպես էլ հիմա պետք է պետական պահպանության օբյեկտները գրավել և իրեն վռնդել այս իշխանությունից»։

Право 17:13 27/06/2020 Армения
«В Службе национальной безопасности Армении буду говорить то, что сказал вам и напротив здания Конституционного суда», – сказал журналистам возле здания СНБ РА бывший депутат Национального Собрания Армении, директор Центра политических исследований «Акунк» Рубен Акопян.
Он отметил, что неоднократно критиковал Никола Пашиняна, называл средства борьбы, но не знает, почему его вызвали в СНБ именно за заявления, озвученные перед Конституционным судом. Ему сообщили, что он выступил с призывами касательно свержения конституционного строя.
«Я не раз озвучивал свои заявления, я не знаю, почему акцент был сделан на то, что было сказано вчера. Но я должен сказать, что мы действительно должны бороться за Конституционный суд, потому что это единственный бастион, который может показывать признаки жизни и не подчиняется диктаторским устремлениям премьер-министра, мы должны быть в состоянии защитить этих людей, они уже год денно и нощно борются против этого», – сказал Акопян и вошел в здание СНБ.
Ранее в беседе с корреспондентом Panorama.am политический деятель заявил, что причина, по которой его пригласили в СНБ, – озвученные им накануне во время акции у здания Конституционного суда заявления, согласно которым против Никола Пашиняна нужно бороться с использованием его же методов.
Напомним, в беседе с журналистами Рубен Акопян в частности сказал:
«Да, если потребуется, нужно так же захватить дом радио. В конце концов, сложилась такая ситуация, что в рамках закона сменить власть невозможно, поскольку Никол Пашинян действует полностью в незаконном поле. И как он совершил государственный переворот, захватив государственные объекты, так и сейчас нужно захватить объекты госохраны и выгнать его».