Իրավունք 09:11 30/06/2020 Աշխարհում
Իրանցի դերասանուհի և «Կոմիվոյաժեր» ֆիլմի աստղ Թարանե Ալիդուստին  դատապարտվել է ազատազրկման  իշխանություններին քննադատելու համար։ Այս մասին գրում է kulturomania.ru կայքը՝ հղում անելով Variety-ին։
Հրապարակման համաձայն, դերասանուհին 5 ամիս ժամկետով է ազատազրկվել։ Բայց  նրա պաշտպանը հայտարարել է այն մասին, որ սա վախեցնելու փորձ է։ Նրա խոսքով, դատավճիռը կհրապարակվի հուլիսի 1-ին:
Հայտնի է, որ դատավարության պատճառը Ալիդուստիի՝ Թվիթերում հրատապարկված տեսանյութն է։  Տեսանյութում երևում է Իրանի «բարքերի ոստիկանության» կոպիտ պահվածքը, որի աշխատակիցները նախ վիրավորել են, այնուհետև հարձակվել կնոջ վրա, որը քայլել է փողոցում առանց հիջաբի:
Բացի այդ, հունվարին դերասանուհին քննադատել էր Իրանի իշխանություններին՝ իր համաքաղաքացիներին գերին անվանելով: Այդ հայտարարությունը հիմք էր հանդիսացել, որպեսզի Ալիդուստիին կանչեին դատախազություն՝ նրան կասկածելով հակապետական քարոզչության մեջ: Այդ ժամանակ դերասանուհին գրավով ազատ էր արձակվել:

Право 09:56 30/06/2020 В мире
Иранская актриса и звезда «Коммивояжера» Таране Алидости приговорена к тюремному заключению за критику властей. Об этом пишет kulturomania.ru со ссылкой на Variety.
По данным издания, актрисе назначили пять месяцев лишения свободы. Адвокат артистки заявил, что это попытка запугивания. По его словам, приговор будет оглашен 1 июля.
Известно, что причиной разбирательства стало видео, опубликованное в твиттере Алидости. Ролик демонстрировал грубое поведение иранской полиции нравов, сотрудники которой сперва оскорбляли, а затем напали на женщину, идущую по улице без хиджаба.
Кроме этого, в январе актриса раскритиковала власти Ирана, назвав своих сограждан пленниками. Высказывания послужили поводом для вызова в прокуратуру, где Алидости обвинили в антигосударственной пропаганде. Тогда артистка вышла на свободу под залог.