Սասունյան. Ջոն Բոլթոնը բացահայտում է Թրամփի անպարկեշտ գործարքները Էրդողանի հետ
Նախագահ Թրամփի ազգային անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնը մի հրաշալի գիրք է հրատարակել՝ Սպիտակ տանը 2018-ի ապրիլից մինչև 2019-ի սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում իր կատարած աշխատանքի մասին: «Սենյակը, որտեղ դա տեղի է ունեցել․ հուշեր Սպիտակ տնից» խորագիրը կրող նրա բացահայտող գիրքը ցույց է տալիս, թե ինչու է Թրամփը անհարմար և անկարող իր պաշտոնի համար։ Բոլթոնը բազմիցս շեշտել է, որ Թրամփն ամեն ինչ արել է՝ կամ ապահովելու իր վերընտրությունը, կամ սեփական շահը՝ հակառակ երկրի շահերի:
Այսօր մենք կկենտրոնանանք բացառապես Թրամփի անպարկեշտ հարաբերության վրա, որ նա ունեցել է Թուրքիայի բռնապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, որին Թրամփն անվանում է «Սուլթան»։ Բոլթոնի 570 էջանոց գրքում Թուրքիան հիշատակվում է 135 անգամ, իսկ Էրդողանը՝ 95։
Սա ցույց է տալիս, թե Սպիտակ տունն ինչ կարևորություն է տալիս Թուրքիային և Էրդողանին՝ Թրամփի «մտերիմ ընկերոջը»։ Զարմանալի է, որ գրքում չեն հիշատակվում ո՛չ Հայաստանը, ո՛չ Ադրբեջանը, չնայած Բոլթոնը իր պաշտոնավարման ընթացքում այցելել է այդ երկու երկրները։
Բոլթոնն իր «Սենյակը, որտեղ դա տեղի է ունեցել» գրքում, Թրամփի հետ ունեցած հեռախոսազրույցում Էրդողանի ձայնը համեմատում է «Հռոմի իր պատշգամբից խոսող Մուսոլինիի հետ»՝ Թուրքիայի ղեկավարին ներկայացնելով որպես «արմատական իսլամիստ»:
Սպիտակ տուն իր կատարած բազմաթիվ այցերի և Թրամփի հետ 20 հեռախոսազրույցների ընթացքում Էրդողանը Թրամփի առաջ բազմիցս բարձրացրել է հետևյալ երեք առաջնահերթ պահանջները․
1) Թուրք գործարար Ռեզա Զարաբի ազատումը Միացյալ Նահանգների բանտից՝ դիմելով Թրամփին ջնջել նրա դեմ մեղադրանքները։ Զարաբը, Էրդողանի օրհնությամբ, Թուրքիայի կառավարությանը պատկանող «Հալքբանկի» միջոցով 20 միլիարդ դոլար է լվացել Իրանում՝ շրջանցելով ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները Իրանի դեմ։
2) Թուրք կրոնական Ֆեթուլլահ Գյուլենի արտահանձնումը Միացյալ Նահանգներից Թուրքիային, որը Էրդողանի հետ սերտ գործակցությունից հետո բաժանվեց նրանից և դարձավ Թուրքիայի նախագահի թիվ մեկ թշնամին։ Էրդողանը կեղծորեն մեղադրել է Գյուլենին՝ 2016-ին տեղի ունեցած թուրքական հեղաշրջման փորձը ղեկավարելու համար:
3) Թրամփի համաձայնությունը՝ Հյուսիսային Սիրիայից ամերիկյան զորքերը դուրս բերելու համար՝ թույլ տալով Թուրքիային ներխուժել այդ տարածք և վերացնել քրդական բնակչության ներկայությունը սիրիական սահմանին:
Բոլթոնն իր գրքում պատմել է, որ 2018 թ․ դեկտեմբերի 1-ին Արգենտինայում G20-ի գագաթնաժողովի հանդիպման ժամանակ Էրդողանը Թրամփին հուշագիր է հանձնել՝ խնդրելով Զարապին ազատել ԱՄՆ բանտից: Ըստ Բոլթոնի գրքի՝ Թրամփը Էրդողանին ասել է, որ «ինքը կզբաղվի այդ հարցով, բացատրելով, որ [Նյու Յորքի] Հարավային շրջանի դատախազներն իր մարդիկ չեն, այլ՝ Օբամայի, խնդիրը կկարգավորվի, երբ նրանք փոխարինվեն իր մարդկանցով»։
Երբ Բոլթոնին ուղարկել են Թուրքիա՝ Էրդողանին նախազգուշացնելու, որ նա չպետք է ներխուժի Հյուսիսային Սիրիա, Բոլթոնը վերջին րոպեին հեռախոսազանգ է ստացել Թրամփից, որը խնդրել է նրան զերծ մնալ Թուրքիայի նախագահին ասելուց, որ ԱՄՆ-ը զորքերը չի հանի Հյուսիսային Սիրիայից, չնայած Սպիտակ տան բարձրաստիճան անձնակազմի մեծ մասը համաձայն չէր նախագահի որոշման հետ:
Թրամփը նաև խախտել է ԱՄՆ օրենքներն ու Կոնգրեսի պահանջները՝ հրաժարվելով պատժամիջոցներ կիրառել ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի նկատմամբ՝ ռուսական հակաօդային С-400 հրթիռներ գնելու համար։
Անցած շաբաթ Դեյվիդ Իգնատիուսը հոդված հրապարակեց «Վաշինգտոն փոստում»՝ «Թրամփի անպարկեշտ գործարքները Թուրքիայի հետ Բոլթոնի գրքի ամենացնցող պատմություններից են» վերնագրով։ Բոլթոնը հիշեցնում է, որ նա 2019-ի ապրիլին ասել է գլխավոր դատախազ Վիլյամ Պ. Բարին, որ Թրամփի բազմիցս գործադրված ջանքերն Էրդողանին օգնելու համար, ցույց են տալիս նրա «հակումները, ըստ էության, անձնական ծառայություն մատուցել իր հավանած բռնապետերին»։ Իգնատիուսը Թրամփի անպարկեշտ գործարքները Էրդողանի հետ բնութագրել է որպես «Թրամփի կողմից չարաշահումների ամենահստակ, առավել շարունակական դեռևս բացահայտված պատմությունը»։
Իգնատիուսը Թրամփ-Էրդողան բարեկամությունը կապել է Թրամփի գործարար շահերի հետ։ Երբ նա 2012 թ․ ապրիլին բացում էր Ստամբուլում գտնվող Թրամփի աշտարակները, նրա դուստր Իվանկա Թրամփը թվիթերյան գրառում կատարեց ՝ շնորհակալություն հայտնելով այն ժամանակ վարչապետ Էրդողանին՝ մասնակցության համար: Նրանց հետ էր Մեհմեթ Ալի Յալցինդաք անունով մի թուրք գործարար, որին բացման արարողության ժամանակ Դոնալդ Թրամփը ներկայացրեց որպես Իվանկայի «հիանալի ընկեր»։ Այնտեղ էր նաև Քուշները՝ Իվանկայի ամուսինը»։
Թրամփը շրջապատված է եղել թուրքամետ աշխատակիցների խմբով, ինչպես օրինակ նրա Ազգային անվտանգության հարցերով առաջին խորհրդական Մայքլ Ֆլինը, որը ստիպված էր գրանցվել որպես օտարերկրյա գործակալ այն բանից հետո, երբ պարզվեց, որ Ֆլինի խորհրդատվական ընկերությանը 500 հազար դոլար վճարել է մի թուրք գործարար, որը գլխավորել է պետության կողմից ֆինանսավորվող բիզնեսի ընկերակցությունը։ Ֆլինի պարտականությունն էր՝ Գյուլենին արտահանձնել Թուրքիային:
Մեկ այլ թուրքամետ խորհրդական էր Թրամփի անձնական փաստաբան Ռուդոլֆ Ու․ Ջուլիանին, որը 2017 թ․ փետրվարի 24-ին կապ է հաստատել այն ժամանակվա ԱՄՆ դատախազ Փրիթ Բհարարայի հետ՝ հայտարարելով, որ ուղևորվում է Անկարա՝ որպես Զարապի ներկայացուցիչ: Ջուլիանին ճնշում է գործադրել արդարադատութան նախարարության վրա՝ «Միացյալ Նահանգների և Թուրքիայի միջև որոշակի համաձայնության» համար՝ Զարաբին ազատ արձակելու նպատակով՝ ըստ դաշնային դատարան ներկայացրած Ջուլիանիի դիմումի։ Թրամփը Բհարարային ազատեց աշխատանքից 2017 թ․ մարտին, սակայն Զարաբի դեմ դատական գործը շարունակեց ԱՄՆ նոր դատախազ Ջեֆրի Բերմանը, որին ևս Թրամփն անցյալ շաբաթ ազատեց աշխատանքից։
Զարմանալի չէ, որ Էրդողանը զայրացել է Բոլթոնի բացահայտումներից: Թուրքիայի նախագահության հաղորդակցությունների գծով տնօրեն Ֆահրեթթին Ալթունը Թվիթերում գրել է․ «ԱՄՆ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյայի հեղինակած գրքի վերջին հրապարակումը ներառում է ԱՄՆ ղեկավար Դոնալդ Թրամփի հետ մեր ղեկավար նախագահ Էրդողանի խոսակցությունների ապակողմնորոշիչ, միակողմանի և աղավաղված ներկայացումները»։
Ցավոք, Բոլթոնը հրաժարվեց ցուցմունք տալ Կոնգրեսում Թրամփի պաշտոնազրկման լսումների ժամանակ, չնայած դա ոչինչ չէր փոխի։ Գրեթե բոլոր հանրապետական սենատորները կուրորեն հետևում են Թրամփի առաջնորդությանը, որքան էլ նա սխալ լինի: Ինչպես Թրամփը քարոզարշավի ընթացքում ամբարտավանորեն հայտարարեց․ «Ես կարող եմ կանգնել 5-րդ պողոտայի մեջտեղում ու կրակել որևէ մեկի վրա և ոչ մի ընտրող չկորցնել»:
- Հարութ Սասունյան. 105 տարի անց Թուրքիայի նախագահը դեռ փորձում է քողարկել Ցեղասպանությունը
- Հարութ Սասունյան. Հայոց պատրիարքն առաջարկում է հունական եկեղեցին բացել քրիստոնեական և մահմեդական պաշտամունքի համար
- Սասունյան. Թուրքիայի կառավարությունը մեկուկես միլիոն դոլար է վատնում
- Հարութ Սասունյան. Թուրքիան փորձում է տիրանալ Երուսաղեմի հայկական կալվածքներին
- Հարութ Սասունյան. Հերոս հայը, որը հայ որբերին վերադարձրեց սիրիական անապատից
- Հարութ Սասունյան. Իրարանցում Թուրքիայում՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող Գյուլենի նամակի պատճառով
- Հարութ Սասունյան. Լիբիայի ժամանակավոր կառավարությունը մեկ անգամ ևս ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը

Politics 10:18 01/07/2020 World
John Bolton, Pres. Trump’s former National Security Adviser, published a fascinating book on his work at the White House from April 2018 to September 2019. His revealing book, “The Room Where it Happened: A White House Memoir,” shows why Pres. Trump is unfit for office and incompetent. Bolton emphasized repeatedly that everything Trump did was either to secure his reelection or for his own self-interest, contrary to the interests of the country.
Today we will focus solely on Trump’s unholy relationship with the dictator of Turkey, Pres. Recep Tayyip Erdogan, whom Pres. Trump calls “The Sultan.” Turkey is mentioned 135 times in Bolton’s 570-page book. Erdogan is mentioned 95 times. This shows the importance the White House places on Turkey and Erdogan, Pres. Trump’s “close friend.” Surprisingly, neither Armenia nor Azerbaijan is mentioned in the book even though Bolton made a trip to both countries during his tenure.
In “The Room Where It Happened,” Bolton compares Erdogan’s tone on a phone call with Trump to “Mussolini speaking from his Rome balcony,” describing the Turkish leader as a “radical Islamicist.”
Erdogan, during his multiple visits to the White House and 20 phone calls with Pres. Trump, repeatedly raised the following three priority demands from Trump։
1) The release of Turkish businessman Reza Zarrab from arrest in the United States by appealing to Pres. Trump to drop the charges against him. Zarrab, with Erdogan’s blessing, had laundered $20 billion to Iran through the Turkish government-owned Halkbank to circumvent the U.S. sanctions on Iran․
2) The extradition from the United States to Turkey of Fethullah Gulen, the Turkish cleric, who after his close alliance with Erdogan, split with him and became the Turkish President’s enemy number one. Erdogan falsely accused Gulen of leading the Turkish coup attempt in 2016.
3) The acquiescence of Trump to withdraw US troops from Northern Syria, allowing Turkey to invade that area and eliminate the Kurdish population’s presence inside the Syrian border.
Bolton related in his book that during the G20 summit meeting in Argentina on Dec. 1, 2018, Erdogan gave Trump a memo requesting that Zarrab be freed from U.S. jail. According to Bolton’s book, Trump told Erdogan that “he would take care of things, explaining that the Southern District [of New York] prosecutors were not his people, but were Obama people, a problem that would be fixed when they were replaced by his people.”
When Bolton was dispatched to Turkey to warn Erdogan that he should not invade Northern Syria, Bolton received a last minute phone call from Pres. Trump asking him to refrain from telling the Turkish President that the U.S. troops will not withdraw from Northern Syria, even though most of the White House senior staff disagreed with the President’s decision.
Trump also violated U.S. laws and congressional demands by refusing to sanction Turkey, a NATO member, for purchasing Russian anti-aircraft S-400 missiles.
David Ignatius published an article in the Washington Post last week, titled, “Trump’s corrupt dealings with Turkey are some of the most startling stories in Bolton’s book.” Bolton recalls that he told Attorney General William P. Barr in April 2019 that Trump’s repeated efforts to help Erdogan showed his “penchant to, in effect, give personal favors to dictators he liked.” Ignatius described Trump’s corrupt dealings with Erdogan as “the clearest, most continuous narrative of misconduct by Trump that has yet surfaced.”
Ignatius linked the Trump-Erdogan friendship to Trump’s “personal business interests. When he launched Trump Towers Istanbul in April 2012, his daughter Ivanka Trump tweeted thanks to Erdogan, the prime minister at the time, for attending. With them was a Turkish businessman named Mehmet Ali Yalcindag, whom Donald Trump described at the opening as a “great friend” of Ivanka. Kushner, her husband, was there, too.”
Trump was surrounded by a group of pro-Turkish staff, such as his first National Security Adviser Michael Flynn who was forced to register as a foreign agent after it was revealed that Flynn’s consulting firm was paid $500,000 from a Turkish businessman who headed the state-run Turkish business federation. Flynn’s task was to get Gulen extradited to Turkey.
Another pro-Turkish adviser was Rudolph W. Giuliani, Trump’s personal lawyer, who contacted then U.S. Attorney Preet Bharara on Feb. 24, 2017, stating that he was traveling to Ankara as the representative of Zarrab. Giuliani pressured the Justice Department for “some agreement between the United States and Turkey” for the release of Zarrab, according to Guliani’s statement filed in federal court. Trump fired Bharara in March 2017, but the case against Zarrab was continued by the new U.S. Attorney, Geoffrey Berman, who was also fired by Trump last week.
Not surprisingly, Erdogan was angered by Bolton’s revelations. Fahrettin Altun, the Turkish presidency’s communications director, said on Twitter:  “Recent publication of a book authored by a high-level former U.S. official includes misleading, one-sided and manipulative presentations of our leader President Erdogan’s conversations with the US President Donald Trump.”
Unfortunately, Bolton refused to testify in Congress during Pres. Trump’s Congressional Impeachment Hearings, even though it would not have made a difference. Just about all Republican Senators blindly follow Trump’s lead no matter how wrong he is. As Trump arrogantly proclaimed during the campaign, “I could stand in the middle of 5th Ave. and shoot somebody and I wouldn't lose any voters.”