Մշակույթ 18:56 01/07/2020 Հայաստան
Քանոնահարուհի, միջազգային բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր, «Տաղարան» համույթի երաժիշտ Մարիաննա Գևորգյանը դարձել է World Folk Vision մրցույթի գլխավոր մրցանակակիր՝ «Աշխարհի ժողովուրդների երաժշտություն» անվանակարգում։ anmmedia.am-ի հաղորդմամբ, մրցույթին, ընդհանուր առմամբ, մասնակցում էր 115 երկրից 3950 երաժիշտ, եզրափակիչ փուլ էր անցել 100-ը։ Ռուսաստանը ներկայացնող դուդուկահար Խոսրով Մանուկյանը զբաղեցրել է 17-րդ հորիզոնականը։ Հաղթողը որոշվել է պրոֆեսիոնալ ժյուրիի և հանդիսատեսի առցանց քվեարկության արդյունքում։
World Folk Vision-ի խորհրդի նախագահ Վ․ Պիսկուրևը քանոնահարուհուն բնութագրել է որպես վառ տաղանդի ներկայացուցչի, որն իրեն նվիրել է արվեստին,  բացառիկ վարպետությամբ և արտիստությամբ գերել է աշխարհի ամենամեծ  մշակութային մրցույթի երկրպագուներին և իր ավանդն է ներդնում հայկական մշակույթի տարածման համար։

Culture 20:33 01/07/2020 Armenia
Canoonist, laureate of international competitions, musician of "Tagharan" ensemble  Marianna Gevorgyan became a  winner of " Music the peoples of the world" category at the prestigious World Folk Vision contest. As ANM reported, a total of 3,950 musicians from 115 countries took part in the competition. A representative of Russia, duduk player Khosrov Manukyan came 17th.
"I am very happy to be the only musician representing canoon.  I've received many letters from different countries and I am so delighted,” the canoonist has told ANM before the final stage.
It is noted that World Folk Vision Council Chairman V. Piskurev described the canoonist as a musician of bright talent and exceptional skills, captivated the fans of the world's largest cultural competition with her art, and contributed to the spread of Armenian culture.