Հասարակություն 13:20 01/07/2020 Հայաստան
«Հայաստանը մարդկային առումով ներուժ ունի, ամենամեծ խնդիրը նյութատեխնիկական բազայի բացակայությունն է»,- ասուլիսում այս մասին ասաց ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Առաքելյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե համավարակի ընթացքում ի՞նչ խնդիրներ վերհանվեցին, որոնք առկա են Հայաստանի գիտական ոլորտում։
Նա նշեց, որ Հայաստանում փորձառու, երիտասարդ գիտաշխատողների մեծ խումբ կա, որոնք ունեն հետազոտությունների մեծ փորձ, վերապատրաստվել են արտասահմանյան տարբեր կենտրոններում, սակայն նյութատեխնիկական բազայի բացակայությունը խնդիրներ է ստեղծում։
Արսեն Առաքելյանի խոսքով, հետազոտողները խնդրի առաջ են կանգնում նաև «Գնումների մասին» օրենքի ընթացակարգերի պատճառով, որը թույլ չի տալիս արագ արձագանքել ու արագ ձեռք բերել նյութերը, որոնք հարկավոր են։
«Դրա համար հետազոտությունը ձգձգվում է, ժամանակ ենք ծախսում՝ սպասելով այդ բոլոր ընթացակարգներն անցնելուն»,- ասաց նա։
Ա. Առաքելյանի խոսքով, կառաջարկվի COVID-19-ի գիտական ուսումնասիրությունների համակարգման գիտական խորհրդին բարձրաձայնել «Գնումների մասին» օրենքի հետ կապված հարցը՝ փորձելով գտնել լուծումներ հենց գիտական հետազոտությունների հետ կապված գնումների ոլորտում։
«Բայց ամենակարևորն այն է, որ Հայաստանում այս պահին չկա բավականաչափ հագեցած գիտահետազոտական ենթակառուցվածք, որը թույլ կտա իրականացնել հետազոտություններ՝ սկսած  վիրուսի մոլեկուլային մեխանիզմներից, ավարտած դեղամիջոցներով և պատվաստանյութերով»,- ասաց ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրենը։
Նա ընդգծեց, որ աշխատանքների ցածր ծավալը կապում է միայն ֆինանսավորման ու ենթակառուցվածքի անբավարարության հետ։
Ինչ վերաբերում է COVID-19-ի գիտական ուսումնասիրությունների համակարգման գիտական խորհրդի գործունեությանը, Ա. Առաքելյանն ասաց, որ առաջին նիստն արդեն կայացել է. «Խորհրդի հիմնական նպատակն է, օգտագործելով ստեղծված իրավիճակը, գնահատել, թե ինչ ռեսուրսներ են  հարկավոր Հայաստանին, որպեսզի հետագայում նմանատիպ իրավիճակներում կարողանա արձագանքել գիտական հետազտությունների տեսակետով, ինչպես կարող է գիտական ոլորտն աջակցի կառավարությանն իր որոշումներն ընդունելու մեջ»։
Նրա խոսքով, ներկայումս խորհուրդը երկու ուղղությամբ է զբաղվում՝ ինչ գիտական ներուժ կա այս պահին, որն ուղղվի Covid-19-ի դեմ պայքարին, երկրորդ՝ ինչ ներուժ է պետք Հայաստանին հետագայում նմանատիպ համավարակների դեմ ավելի համակարգված ու արդյունավետ պայքարելու համար։
Ա. Առաքելյանն ասաց, որ խորհուրդը համագործակցում է ԵԱՏՄ-ում, նաև Եվրոպայում, ԱՄՆ-ում նմանատիպ խորհուրդների, գիտնականների հետ, որոնք ներգրավված են կորոնավիրուսի դեմ հետազոտություններում։
Ըստ նրա, համագործակցության շրջանակներն են՝ փորձի փոխանակում, ներուժի գնահատում, նաև խորհրդատվություններ, թե ինչպես նմանատիպ իրավիճակներում ավելի ճիշտ կազմակերպել գիտական աշխատանքները։
Ա. Առաքելյանը հայտնեց, որ Եվրամիությունը 1 միլիարդ եվրոյի գիտահետազոտական մրցույթներ է հայտարարել ուղղված կորոնավիրուսի դեմ պայքարին, որոնց մի մասին իրենք էլ ծրագրեր են ներկայացրել, մի մասին ոչ, քանի որ զբաղված են եղել։
Նրա խոսքով, հայկական տարբեր գիտական կազմակերպություններ, բուհեր ներկայացրել են ծրագրեր, պետք է սպասել արդյունքներին։

Арсен Аракелян: В Армении на данный момент нет надлежащим образом оснащенной научно-исследовательской инфраструктуры
«У Армении есть человеческий потенциал, самая большая проблема заключается в отсутствии материально-технической базы», – заявил на сегодняшней пресс-конференции директор Института молекулярной биологии НАН РА Арсен Аракелян, отвечая на вопрос, какие проблемы были выявлены в научной сфере Армении в ходе пандемии.
Он отметил, что в Армении есть большая группа опытных, молодых научных сотрудников, которые имеют большой опыт проведения исследований, переквалифицировались в различных зарубежных центрах, однако, отсутствие материально-технической базы создает определенные проблемы.
По словам А. Аракеляна, исследователи сталкиваются с проблемой также по причине процедур закона РА «О закупках», которые не позволяют быстро отреагировать и оперативно приобрести необходимые материалы.
«Посему исследования затягиваются, мы тратим время, ожидая прохождения всех этих процедур», – отметил он.
По словам А. Аракеляна, Научному совету по координации исследований по COVID-19 будет предложено поднять вопрос в связи с законом РА «О закупках», попытаться найти решения в сфере закупок по части научных исследований.
«Но самое важное то, что в Армении на данный момент нет надлежащим образом оснащенной научно-исследовательской инфраструктуры, которая бы позволила осуществить исследования, начиная от молекулярных механизмов вируса, заканчивая лекарствами и вакцинами», – отметил он.
Он подчеркнул, что низкий объем работ связан только с недостаточным финансированием и недостаточной оснащенностью инфраструктур.
Что касается деятельности Научного совета по координации исследований по COVID-19, А. Аракелян сказал, что первое заседание уже состоялось. «Основная цель Совета заключается в том, чтобы, используя сложившуюся ситуацию, оценить, какие ресурсы необходимы Армении, чтобы в дальнейшем в подобных ситуациях Армения смогла отреагировать с точки зрения исследований, как может научная сфера поддержать правительство при принятии решений», – подчеркнул он.
По его словам, в данный момент Научный совет занимается по двум направлениям: во-первых, какой научный потенциал есть сейчас, который можно было бы направить на борьбу с Covid-19, во-вторых, какой потенциал нужен Армении для более систематизированной и эффективной борьбы с подобными эпидемиями.
А. Аракелян отметил, что Научный совет сотрудничает с аналогичными Советами, действующими в ЕАЭС, Европе, США, учеными, которые вовлечены в исследования по борьбе с коронавирусом.
По его словам, в рамках сотрудничества осуществляется обмен опытом, оценка потенциала, а также консультации, как в подобных ситуациях грамотно организовать научные работы.
А. Аракелян сообщил, что Евросоюз объявил конкурс научно-исследовательских работ в размере 1 млрд евро, нацеленные на борьбу с коронавирусом, в рамках этого они представили программы.
По его словам, различные армянские научные организации, вузы представили программы, необходимо подождать результатов.