Կրթություն, գիտություն 19:04 01/07/2020 Հայաստան
Վաղը սկսվում են միասնական  ընդունելության քննությունները, այսօր արդեն ներբուհական քննություններ են իրականացվել : Այս մասին  պարետատան նիստից հետո կայացած ճեպազրույցի ընթացքում տեղեկացրեց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
«Որոշեցինք անցկացնել մեկ ընդունելության քննություն յուրաքանչյուր դիմորդի համար՝  ապահովելով անվտանգության բոլոր կանոները: 47 քննական  կենտրոններում, որոնցից 17-ը՝ Երևանում են, 30-ը՝ մարզերում,  հուլիսի 2-ին, 4-ին, 6-ին և 8-ին տեղի կունենան միասնական քննությունները: Ամենահագեցած օրը հուլիսի 6-ն է: Այս օրը սպասվում է դիմորդների ամենամեծ թիվը: Ես ուզում եմ խնդրել  ծնողներին հնարավորինս  զերծ մնալ քննական կենտրոնների դիմաց հավաքվելուց: Վստահ եմ, որ երեխաներն ինքնուրույն կարող են հասնել քննական կենտրոններ։ Եթե դա հնարավոր չէ, թող երեխային մի մարդ ուղեկցի և  ուղեկցելուց հետո լքի տարածքը»,-ասաց Հարությունյանը:
Նախարարն ընդգծեց, որ նախարարությունը սերտ համագործակցում է ոստիկանության և մարզային ղեկավարության հետ, ինչպես նաև այլ գերատեսչությունների հետ :
Հարությունյանի փոխանցմամբ՝ բոլոր կենտրոնները պատշաճ կերպով նախապատրաստվել են: Քննություններից առաջ ներկայացուցիչները կախտահանեն սենյակները: Սոցիալական հեռավորությունը կպահպանվի, իսկ մուտքի մոտ երեխաների ջերմաստիճանը կչափվի:

Образование 20:02 01/07/2020 Армения
С завтрашнего дня в Армении стартуют единые вступительные экзамены в вузы, сегодня уже были проведены внутривузовские экзамены. Об этом в ходе брифинга после заседания комендатуры заявил министр образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян.
Он добавил, что экзамены будут проводится с соблюдением правил безопасности.
«В 47 экзаменационных центрах, 17 из которых находятся в Ереване, 30 – в областях, 2, 4, 6 и 8 июля состоятся единые экзамены. Самый насыщенный день – 6 июля. В этот день ожидается самое большое число абитуриентов. Хочу попросить родителей воздержаться от сбора у экзаменационных центров. Уверен, что дети сами смогут добраться в экзаменационные центры. Если это невозможно, пусть ребенка сопровождает один человек, и, доставив на место, уйдет», – отметил А. Арутюнян.
Министр подчеркнул, что министерство тесно сотрудничает с полицией и областным руководством, а также с другими ведомствами.
А. Арутюнян отметил, что все центры подготовлены надлежащим образом. По его словам, представители до экзаменов продезинфицируют помещения, будет соблюдена социальная дистанция, а на входе будут измерять температуру.