Գորիսի ամֆիթատրոնում կբեմադրվի «Միրհավը»
Հին Գորիսը հայտնի է իր ամֆիթատրոնով, որտեղ Վաղարշյանի անվան դրամատիկական թատրոնը բացօթյա ներկայացումների կազմակերպման և ցուցադրման բազում տարիների փորձ ունի։ Համաճարակի հենց առաջին օրերից որոշում է կայացվել ներկայացումների համար օգտագործել այդ քարանձավ-թատրոնը։ Ընտրվել է Լ.Մանյանի «Միրհավ» պիեսը (ըստ Ա.Բակունցի համանուն պատմվածքի)։
Գորիսի պետական դրամատիկական թատրոնի տնօրեն, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Շանթ Հովհաննիսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ ամֆիթատրոնում բեմադրություններ անելու փորձեր ունեն, հանդիսատեսը շատ լավ է արձագանքել է. «Հիմնականում զբոսաշրջիկների համար էինք անում, իրենց համար նորություն ու հետաքրքիր էր այդ քարանձավային բնական իրավիճակների մեջ գործողություն տեսնելը, հին կոլորիտային միջավայր էինք ստեղծում»։
Նա նշեց, որ հակահամաճարակային կանոնների պահպանմամբ արդեն սկսվել են «Միրհավ» ներկայացման բացօթյա փորձերը, բեմադրական փուլում է։ Ընտրել են հենց «Միրհավը», որովհետև, Շ.Հովհաննիսյանի խոսքով, սիրո պատմությունը բոլոր ժամանակների համար հետաքրքիր է՝ հատկապես համեմված կոլորիտային գեղագիտությամբ։
Ըստ թատրոնի տնօրենի, որպես առանձին գործ «Միրհավն» առաջին անգամ են բեմադրում։ Նա ասաց, որ այս պահին չի կարող հստակ նշել պրեմիերայի օրը։
Շ.Հովհաննիսյանը նշեց, որ բացօթյա ներկայացումներն անում են ամֆիթատրոնի դիմացի բացօթյա տարածքում, քանի որ ամֆիթատրոնը փոքր է, 15-20 հոգու համար նախատեսված փոքրիկ ժայռափոր բեմանման տեղ է, ավելի շատ մոնոներկայացումներ, պոեզիայի ժամեր կազմակերպելու համար է հետաքրքիր, բայց քարանձավային վիճակն օգտագործում են որպես տաղավար։

Culture 12:03 04/07/2020 Armenia
Old Goris town in southern Armenia is known for its amphitheater where the local Drama Theatre named after Vagharshyan offered open-air performances. Since the first days of the pandemic, the theatre decided to resume the theatrical performances in the amphitheater made of ravines and hills.
Director at Goris Drama Theater, Honored Artist of Armenia Shant Hovhannisyan told Panorama.am about their previous experience in performing at the amphitheater and the positive feedback from the audience.
“We performed mainly for tourists who were interested in the format and  enjoyed the performances in natural caves that created an ancient colorful setting,” Hovhannisyan said. He added that rehearsals of the new performance - ‘Pheasant’ by Aksel Bakunts - is underway with due consideration of all safety measures. As a separate work, ‘Pheasant’ will be performed by the theatre for the first time. The date for the premiere is yet to be set.
The theatre director said that the amphitheater has a seating capacity of 15-20 people and is better adjusted for mono-performances, while the natural rock shelters serve as pavilions.