Մշակույթ 09:00 08/07/2020 Հայաստան
Ռեժիսոր Էդգար Բաղդասարյանի «Էրկեն կիշեր» ֆիլմը շարունակում է իր հաղթարշավը միջազգային կինոհարթակներում:
Հայկական ազգային կինոակադեմիայի «Անահիտ» մրցանակաբաշխությանը 2019-ի լավագույն կինոնկար ճանաչված ու ևս 5 անվանակարգերում մրցանակի արժանացած «Էրկեն կիշերը» գրանցել է հերթական նվաճումը: Հայկական ազգային կինոակադեմիայի ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ կինոնկարը «Լավագույն արտասահմանյան ֆիլմ» է ճանաչվել THE INDIE FOR YOU FILM FESTIVAL փառատոնում:
Ռեժիսոր և սցենարի հեղինակ Էդգար Բաղդասարյանի 1 ժամ 40 րոպե տևողությամբ «Էրկեն Կիշեր» պատմական դրամա-ֆիլմաշարը ստեղծվել է 3 տարվա ընթացքում իրականացված նկարահանումների և հսկայածավալ աշխատանքի արդյունքում:
Ֆիլմի ռեժիսորը հանդիսատեսին է ներկայացնում երեք տարբեր պատմություններ՝ մարդկային բարդ ու խճճված փոխհարաբերություններ: Ֆիլմի հերոսները դժվարին իրավիճակում հայտնված և ընտրության առաջ կանգնած անհատներ են, որոնց կատարած վճռական քայլը որոշիչ կարող է դառնալ նրանց կյանքում:
Տարբեր ժամանակաշրջանների հերոսների դրամատիկ պատմությունները կապված են գայլի և գնդաձև քարի հետ. ճակատագիրը հետապնդում է այդ քարի տերերին: Քարի հազարամյա ճամփորդությունը ժամանակի մեջ սկսվում է Նարեկացու դարաշրջանից, ապա անցնելով 1915-ի հայկական կոտորածների սարսափների միջով՝ հասնում է մինչև մեր օրերը և ավարտվում ամուսնական զույգի տարօրինակ ընտանեկան դրամայով՝ վեր հանելով եռանկյունու երրորդ կողմը կազմող փողոցային մարմնավաճառի բարոյական արժեքները, որոնք ավելի բարձր են, քան բարձրաստիճան ուղևորներինը:
Գլխավոր դերերում  հանդես են եկել՝  Շանթ Հովհաննիսյան, Սամվել Գրիգորյան, Լուիզա Ներսեսյան, Բաբկեն Չոբանյան, Նարինե Գրիգորյան, Մարիա Սեյրանյան, Մինաս Ասրյան, Վաչե Երիցյան։
Պրոդյուսերներ են Կարինե Սիմոնյանը, Էդգար Բաղդասարյանը։ Ֆիլմը նկարահանվել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի ֆինանսական աջակցությամբ։

Культура 10:30 08/07/2020 В мире
Фильм режиссера Эдгара Багдасаряна «Эркен кишер» («Долгая ночь») продолжает свой победный путь на международных киноплатформах.
У фильма «Эркен кишер», признанного лучшей кинокартиной 2019 года на церемонии вручения премии «Анаит» Армянской национальной киноакадемии и удостоившегося наград еще в 5 номинациях, очередное достижение.
Как сообщается на странице киноакадемии в социальной сети Facebook, кинокартина на фестивале THE INDIE FOR YOU FILM FESTIVAL признана «Лучшим иностранным фильмом».
Историческая драма «Эркен Кишер» продолжительностью 1 час 40 минут режиссера и автора сценария Эдгара Багдасаряна была создан в результате 3 лет съемок и огромного объема работы.
Режиссер фильма рассказывает зрителям три разные истории: про сложные и запутанные человеческие взаимоотношения. Главными героями фильма являются попавшие в трудную ситуацию и стоящие перед выбором люди, решающий шаг которых может стать решающим и в их жизни.
Действие в фильме происходит в трех временных измерениях: в наши дни, в эпоху Нарекаци, во время Геноцида армян 1915 года.
Главные роли исполнили Шант Ованнисян, Самвел Григорян, Луиза Нерсесян, Бабкен Чобанян, Нарине Григорян, Мария Сейранян, Минас Асрян, Ваче Ерицян.
Продюсерами являются Карине Симонян и Эдгар Багдасарян. Фильм снят при финансовой поддержке Национального киноцентра Армении.