Հասարակություն 18:10 09/07/2020 Արցախ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 9-ին ընդունել է Շուշիի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Էրիկ Հարությունյանին:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության փոխանցմամբ, երկրի ղեկավարը նշել է, որ Շուշիի շրջանի զարգացումը կառավարության առաջնահերթություններից է, և այդ նպատակով տարբեր մեծածավալ ծրագրեր են նախատեսվում:
Արայիկ Հարությունյանը հանձնարարել է բերդաքաղաքի խմելու ջրի խնդրի լուծման համար կարճ ժամանակում ուսումնասիրել նոր ջրագծի կառուցման հնարավորությունները, լրացուցիչ 25 մլն ՀՀ դրամ հատկացնել սոցիալական ծրագրերով տրամադրվող շինանյութերի ձեռքբերման համար, ինչպես նաև` զոհված ազատամարտիկների ընտանիքների բնակարանային խնդիրների լուծման շրջանակներում հերթացուցակում գտնվող 10 ընտանիքների համար կառուցել առանձնատներ:
Նախագահն ընդգծել է, որ Շուշի քաղաքի կենտրոնական հատվածներում հողատարածքների տրամադրումը պետք է ժամանակավորապես դադարեցվի՝ մինչև քաղաքի գլխավոր հատակագծի կազմումը:

Society 19:24 09/07/2020 NKR
Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan received today head of the Shushi regional administration Erik Harutyunyan. The latter reported to the President on the programs being realized in the region as well as the current problems, particularly the housing issues and those of drinking water shortage caused as a result of a drought.
As the Information Department at the President’s Office reported, Harutyunyan noted that development of the Shushi region is among the government's priorities and for this purpose large-scale programs are being planned.
Arayik Harutyunyan instructed to study in a short time the opportunities of constructing a new drinking water pipeline in the fortress-town, to allocate an additional sum of 25 million drams for the purchase of building materials within social assistance programs as well as to build apartments for 10 families of the perished freedom fighters being on the waiting list within the frameworks of programs aimed at solving their housing issues.
The President underlined that allotment of land properties in the central parts of the Shushi town should be stopped temporarily until the elaboration of a new master plan of the town.