Քաղաքական 19:55 13/07/2020 Հայաստան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ) հայտարարություն են տարածել, որում ասվում է, որ  Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունների, ինչպես նաև այլ աղբյուրների համաձայն, հուլիսի 12-13-ը հայ-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի լուրջ խախտում է տեղի ունեցել, որի հետևանքով կան զոհեր։ Հաղորդվում է, որ տարբեր տրամաչափի հրետանային զենքեր են օգտագործվել երկու ուժերի կողմից:
Համանախագահներն ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը ափսոսանք են հայտնում կորսված կյանքերի համար և ցավակցություն հայտնում զոհվածների ընտանիքներին: Համանախագահները և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը միջադեպի սկզբից ի վեր ուղիղ կապի մեջ են եղել հայ և ադրբեջանցի պաշտոնյաների հետ:
Ասվում է, որ կողմերը միմյանց մեղադրում են կռիվը նախաձեռնելու մեջ: Մինսկի խմբի համանախագահները դատապարտում են հրադադարի ռեժիմի վերջին խախտումները և կողմերին կոչ են անում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու հետագա էսկալացիան, օգտագործելով ներառյալ կողմերի միջև գոյություն ունեցող հաղորդակցության ուղիղ կապը։
Մինսկի խմբի համանախագահները նաև կողմերին կոչ են անում վերսկսել հնարավորինս արագ բանակցային գործընթացները և շեշտում ԵԱՀԿ մոնիտորներին տարածաշրջան վերադառնալու կարևորությունը՝ հնարավորինս շուտ, երբ թույլ կտան հանգամանքները։

Политика 20:03 13/07/2020 В мире
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ  – Игорь Попов (Российская Федерация), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шофер (Соединенные Штаты Америки) – выступили сегодня со следующим заявлением:
«По сообщениям министерств обороны Армении и Азербайджана, а также других источников, 12-13 июля произошло серьезное нарушение режима прекращения огня на армяно-азербайджанской границе, что привело к человеческим жертвам. Как сообщается, обеими сторонами использовалась артиллерия различных калибров.
Сопредседатели Минской группы и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик сожалеют о гибели людей и выражают соболезнования семьям погибших и раненых. Сопредседатели и посол Анджей Каспрщик находятся в прямом контакте с официальными должностными лицами Армении и Азербайджана с самого начала инцидента.
Стороны обвинили друг друга в инициировании боевых действий.
Сопредседатели Минской группы осуждают недавние нарушения режима прекращения огня и призывают стороны для предотвращения любой дальнейшей эскалации принять все необходимые меры, в том числе путем использования существующего между ними прямого канала связи.
Сопредседатели Минской группы также призывают стороны как можно скорее возобновить предметные переговоры и подчеркивают важность возвращения наблюдателей ОБСЕ в регион, как только позволят обстоятельства».