Քաղաքական 14:14 14/07/2020 Տարածաշրջան
Իրանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին ընդգծել է, որ «Իրանի Իսլամական Հանրապետության դիրքորոշումը ղարաբաղյան տարածաշրջանի վերաբերյալ Հայաստանի և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև չի փոխվել»: Այս մասին գրում է Irna գործակալությունը։
Պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե փոխվել է Իրանի դիրքորոշումը ղարաբաղյան տարածաշրջանի վերաբերյալ, Մուսավին ասել է. «Հայաստանի և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև Ղարաբաղի վիճելի տարածաշրջանի վերաբերյալ մեր դիրքորոշումը չի փոխվել»:
Կարևորելով երկրների ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը հարգելու անհրաժեշտությունը և վեճերի խաղաղ կարգավորման մեթոդների կիրառումը՝ նա ավելացրել է. «Մենք կարծում ենք, որ այս երկու հարևան երկրները պետք է լուծեն իրենց վեճերը խաղաղ ճանապարհով, և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը միշտ պատրաստ է օգնել այս հակամարտության կարգավորմանը»:

Politics 11:01 14/07/2020 Region
Iranian Foreign Ministry spokesman Abbas Mousavi said that the country's stance on the issue of Nagorno-Karabakh concerning Armenia and Azerbaijan has not changed at all, according to the official IRNA news agency.
"Our stance regarding [the settlement of] the dispute between Armenia and Azerbaijan over Karabakh region has not changed at all," he said.
Stressing the need to respect the sovereignty and territorial integrity of the countries and use the peaceful means to settle disputes, Mousavi added: "We believe these two neighboring countries should resolve their disputes peacefully and the Islamic Republic of Iran has always announced its readiness to help resolve the issue."