Նոտր Դամը կվերականգնվի այն տեսքով, ինչպես մինչև հրդեհն էր
Փարիզի Աստվածամոր տաճարը կվերականգնվի այն նույն տեսքով, ինչ այն ունեցել է մինչև հրդեհից կրած վնասները։ artguide.com- հաղորդմամբ, նման որոշում են կայացրել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, տաճարի ներկայիս ճարտարապետը, որը վերահսկում է տաճարի վերականգման գործընթացը։
Սկզբում Մակրոնը հակված է եղել, որ Նոտր Դամի վերականգնման նախագիծը կրի «արդի կնիքը», բայց հետո նա վստահել է նախնական տեսքը պահպանելու կողմնակիցների փաստարկներին և հաստատել ներկայացված նախագիծը՝ տաճարի ճշգրիտ վերակառուցումը։
Վերակառուցման նախագծում նշվում է, որ վերականգնման ժամանակ կօգտագործվի բնօրինակ նյութեր՝ «գոթական արվեստի գլուխգործոցի իսկանությանն և ներդաշնակության ապահովման համար»: Նույնիսկ այժմ ՝ հրդեհից մեկ տարի անց, տաճարի կոնստրուկցիան մնում է անկայուն, իսկ փաստացի վերակառուցումը կսկսվի 2021 թվականից ոչ շուտ։
Հիշեցնենք, որ տաճարում հրդեհը բռնկվել էր 2019 թ. ապրիլի 15-ին, ինչի հետևանքով փլվել է տաճարի աշտարակը, ժամացույցը։ Փարիզի Աստվածամոր տաճարը սկսել են կառուցել 1163 թ. Սուրբ Ստեփանոսի բազիլիկ եկեղեցու տեղում, որն իր հերթին հիմնվել էր հեթանոսական Յուպիտերին նվիրված տաճարի վրա։ Կառուցումը տևել է մոտ 200 տարի։ 1991 թվականին տաճարն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում։ Փարիզի Աստվածամոր տաճարը Փարիզի թեմի առաջնորդանիստ տաճարն է: Յուրաքանչյուր տարի ավելի քան 12 միլիոն մարդ այցելում է տաճար, այդ իսկ պատճառով այն համարվում է Փարիզի ամենաշատ այցելվող հուշարձանը:

Общество 09:43 14/07/2020 В мире
Президент Франции Эммануэль Макрон считает, что необходимо восстановить прежний облик собора Парижской Богоматери, пострадавшего из-за пожара в прошлом году, передает агентство France Presse. Речь прежде всего идет о сгоревшем шпиле Нотр-Дама. Об этом сообщает телеканал Россия-Культура.
Это решение Макрон принял после отчета специалистов по реконструкции, который был обнародован на заседании Национальной комиссии по наследию и архитектуре (CNPA), которое состоялось накануне.
Представитель Елисейского дворца отметил, что французский лидер полностью доверяет мнению экспертов и одобряет проект восстановления собора, который представил главный архитектор Филипп Вильнев. Проект предусматривает восстановление Нотр-Дама в первозданном виде.
Пожар в Нотр-Даме вспыхнул поздним вечером 15 апреля 2019 года. Окончательно потушить огонь удалось лишь спустя 12 часов. Пламя уничтожило две трети кровли знаменитого собора, внутреннее убранство, шпиль и часы. После пожара президент Франции предложил при восстановлении собора придать шпилю вид «в духе современной архитектуры». Это предложение вызвало критику как среди архитекторов, так и в гражданском обществе. Сейчас представители власти объясняют решение президента тем, что изменения в архитектуре значительно увеличило бы сроки восстановительных работ.