Սպասվում է անոմալ բարձր ջերմային ֆոն
Հուլիսի 19-20-ին Արարատի և Արմավիրի մարզերում, Արագածոտնի նախալեռներում, Սյունիքի հովիտներում և Երևանում, սպասվում է անոմալ բարձր ջերմային ֆոն, ցերեկային ժամերին օդի ջերմաստիճանը կհասնի +38․․․+40 աստիճանի։ Նշված օրերին հանրապետության հովտային և նախալեռնային գոտիներում սպասվում է նաև բարձր կարգի հրդեհավտանգ իրավիճակ։
ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿից հայտնում են, որ հանրապետության տարածքում հուլիսի 15-ի ցերեկը, 16-18-ին առանձին շրջաններում կեսօրից հետո սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ` քամու ուժգնացում 20-25մ/վրկ: Առանձին վայրերում սպասվում է նաև կարկուտ:

На территории Армении ожидается аномально высокий тепловой фон
В период с 19 по 20 июля в Арарате и Армавире, предгорьях Арагацотна, долинах Сюника и в городе Ереван ожидается аномально высокий тепловой фон, сообщают из ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» министерства окружающей среды.
Согласно информации, в дневное время дня температура воздуха поднимется до +38․․․+40 градусов. В эти дни в предгорьях и долинах Армении ожидается высокая пожароопасная обстановка.
Интенсивность ультрафиолетового излучения ожидается выше нормы. Рекомендуется избегать прямых солнечных лучей с 11:00 до 17:00.