Հասարակություն 17:38 18/07/2020 Հայաստան
Նախագծման ընթացքում ամեն բան անթերի է եղել, թե շինարարության ժամանակ ինչ է կատարվել, դա չեմ կարող ասել.Քնարիկ Հովհաննիսյան
Վեդիի ջրամբարի ջրընդունիչ կայանների բարձրությունը խանգարում է կենդանիների տեղաշարժին: Այն խոչընդոտում է ձկների ձվադրմանն ու բազմացմանը, արդյունքում ՝ Վեդի գետի ձկնատեսակների գոյությունը հայտնվել է վտանգի տակ: Այս խնդրի մասին բարձրաձայնել է «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի գիտության, էկոտուրիզմի և էկոկրթության բաժնի պետ Սմբատ Ղարիբյանը:
«Ջրընդունիչ կայանով ձուկը չի կարողանում բարձրանալ վերև: Կա կառուցված ձկնուղի, բայց ձուկը չի կարողանում բարձրանալ, քանի որ կողքը մեծ ամբարտակ կա՝ մոտ երեք մետր բարձրության, և գետի հիմնական հոսքը ամբարտակով է անցում: Խնդիրը այն է, որ ձուկը իջնում է ներքև դեպի ձվադրավայրեր, հետո չեն կարողանում բարձրանալ ոչ մայրական կազմը, ոչ էլ մալյոկը: Իսկ ամռան այս սեզոնին գետը ցամաքում է, մալյոկն էլ մնում է այնտեղ ու լրիվ ոչնչանում է»,-ասաց նա:
Սմբատ Ղարիբյանի համոզմամբ՝ նոր լուծում է պետք գտնել և այս առումով առաջարկում է . «Երեք մետրանոցները փոխարինեն կասկադատիպ մեկ մետրանոց ամբարտակներով, որպեսզի ձուկը կարողանա կասկադներով անցննել»:
Ամբարտակը կառուցվել է Վեդիի ջրամբարին ջուր հասցնելու նպատակով: Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ջրաբան Քնարիկ Հովհաննիսյանը, ով մասնակցել է նախագծման աշխատանքներին և պատասխանատու է եղել ՇՄԱԳ փորձաքննության համար:
«Տեղում ենք եղել, չափումներ ենք արել: Ես վստահ եմ, որ ձկները հանգիստ անցնում են, քանի որ հատուկ հիդրոտեխնիկական կառուցվածք է նախատեսված: Նախագծման ընթացքում ամեն բան անթերի է եղել,թե շինարարության ժամանակ ինչ է կատարվել, դա չեմ կարող ասել: Չեմ կարծում, որ անբարեխիղճ լինեին»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Ամեն դեպքում, այն , որ կա խնդիր հաստատեցին նաև Շրջակա միջավայրի նախարարությունից:
ՇՄ նախարարի պարտականությունները կատարող Վահե Ջիլավյանի փոխանցմամբ ՝ համապատասխան կառուցների ներկայացուցիչների հետ քննարկվել է հարցը, այդ թվում՝ նախագծող ընկերության, և այժմ փորձում են գտնել լուծման ուղիները:
«Այժմ քննարկման փուլում է, կքննարկենք նաև նախագծային փոփոխությունների լուծումները։ Ջրպետկոմի հետ ևս քննարկում ենք: Այս պահին վերջնական լուծումներ տալու մասով զերծ կմնամ որևէ բան ասել, բայց որոշ ժամանակ հետո հարցի լուծումը կունենանք»:
Հավելենք, որ Ջրամբարի համար ամբարտակ կամ կայան կառուցվում է, քանի որ մեր գետերը սակավաջուր են: Վեդիի ջրամբարի ջրընդունիչ կայանը կառուցվել է գետի վերին հոսանքում՝ գարնան ջուրն ամբարելու նպատակով, քանի որ այն հոսում է և գնում հարևան երկրներ: Այսինքն՝ ջրերի հոսքը կանոնավորելու համար է կառուցվում : Ակնկալվում է, որ ջրամբարը լուծելու է Արարատյան հարթավայրի ավելի քան 4.0 հազ. հա հողակտորների ոռոգումը: Շահագործման պետք է հանձնվեր այս տարի, սակայն ինչ-ինչ խնդիրներից ելնեով հետաձգվում է…

Общество 19:48 18/07/2020 Армения
К. Ованнисян: Во время проектирования всё было безупречно, не могу сказать, что произошло во время строительства
Высота водозаборных станций в Веди мешает передвижению животных. Это препятствует процессу нереста рыбы, в результате – существование видов рыб в реке Веди находится под угрозой. Об этой проблеме рассказал начальник отдела науки, экотуризма и экообразования Государственного заповедника «Хосровский лес» Смбат Гарибян.
«Рыба не может продвинуться вперед по водозаборной станции. Есть выстроенный рыбный канал, но рыба не может по нему следовать, поскольку рядом построена большая плотина – высотой примерно 3 метра, и основной поток реки проходит через плотину. Проблема в том, что рыба спускается низко к месту нереста рыбы, затем не может подняться ни материнский состав, ни малек. А в этот летний сезон река пересыхает, а малек остается там и полностью погибает», – отметил он в беседе с корреспондентом Panorama.am.
По словам С. Гарибяна, следует найти новое решение и в связи с этим предлагает: «Необходимо заменить трехметровые плотины метровыми плотинами каскадного типа, чтобы рыба смогла проплыть через каскады».
Плотина была построена с целью для подачи воды в водохранилище Веди. В беседе с корреспондентом Panorama.am гидролог Кнарик Ованнисян, которая участвовала в работах по проектированию и была ответственной за экспертизу по оценке воздействия на окружающую среду (ОВОС).
«Мы проводили замеры на месте. Я уверена, что рыбы спокойно проходят, поскольку предусмотрена специальная гидротехническая структура. В ходе проектирования всё было безупречно, а вот что произошло во время строительных работ, сказать не могу. Не думаю, что они проявили недобросовестность», – отметила К. Ованнисян.
В любом случае то, что существует проблема подтвердили также в Министерстве окружающей среды РА.
Исполняющий обязанности министра окружающей среды РА Ваге Джилавян отмечает, что данный вопрос был обсужден с представителями соответствующих структур, в том числе – с компанией-проектировщиком, и сейчас они пытаются найти выход из ситуации.
«Сейчас всё на стадии обсуждения, обсудим также решения проектных решений. Ведутся обсуждения также с Государственным водным комитетом. В данный момент воздержусь от комментариев по части окончательных решений, но через некоторое время получим решение вопроса», – отметил он.