Հասարակություն 10:07 20/07/2020 Հայաստան
Շախմատի օրվա առիթով ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը կազմակերպում է հանդիպում աշխարհահռչակ շախմատիստների հետ
Շախմատի համաշխարհային օրվա կապակցությամբ հուլիսի 20-ին` նյույորքյան ժամանակով 10:00-ին (ՀՀ ժամանակով 18.00-ին) ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության կողմից կկազմակերպվի առցանց ինտերակտիվ հանդիպում` աշխարհահռչակ շախմատիստների, ՄԱԿ-ի և միջզգային կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Ինչպես տեղեկանում ենք ՄԱԿ-ում ՀՀ  ներկայացուցչությունից՝ միջոցառումը զուգահեռաբար կհեռարձակվի ՄԱԿ-ի և Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի կայքերի միջոցով:
Միջոցառմանը մասնակցելու են Լևոն Արոնյանը, Մագնուս Կառլսենը, Վիշվանաթան Անանդը, Վլադիմիր Կրամնիկը և այլոք։
Նշենք, որ Շախմատի համաշխարհային օրը հռչակվել է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից 2019թ. դեկտեմբերի 12-ին միաձայն ընդունված 74/22 բանաձևի հիման վրա, որը ներկայացվել է Հայաստանի կողմից:

По случаю Дня шахмат представительство Армении в ООН организует встречу со всемирно известными шахматистами
По случаю отмечаемого 20 июля Всемирного дня шахмат (International Chess Day) сегодня в 10:00 по нью-йоркскому времени (18:00 по ереванскому времени) постоянным представительством Армении в ООН будет организована интерактивная встреча в режиме онлайн – с участием всемирно известных шахматистов, представителей ООН и международных структур.
Как сообщили в постпредставительстве ООН, мероприятие будет транслироваться одновременно через сайты ООН и Международной шахматной федерации.
В мероприятии примут участие Левон Аронян, Магнус Карлсен, Вишванатан Ананд, Владимир Крамник и другие.
Следует отметить, что Всемирный день шахмат был объявлен Генеральной Ассамблеей ООН в 2019 году. На основании резолюции 74/22, единогласно принятой 12 декабря 2006 года Арменией.
На своем заседании 12 декабря 2019 года, Генеральная Ассамблея провозгласила 20 июля Всемирным днем шахмат на основании резолюции74/22, предложенной Армений.