Քաղաքական 20:08 21/07/2020 Հայաստան
ԱԳՆ մամուլի խոսնակը «Ազատություն» ռ/կ-ի ֆեյսբուքյան ասուլիսի ուղիղ եթերում պատասխանելով քաղաքացիների հարցերին, անդրադարձավ նաև տարբեր երկրների հետ սահմանների փակ լինելու խնդրին՝  պայմանավորված համաճարակային իրավիճակով։ Թե երբ կամ որ երկրները կբացեն սահմանները, խոսնակը նշեց, որ դա պայմանավորված է  տվյալ երկրում ներդրված սահմանափակումների  վերացման հետ։
Մյուս կողմից  էլ սահամանափակումներ կան  ՀՀ-ում ՝կապված մուտքի և ելքի հետ։
Քաղաքացիներին հատկապես հետաքրքրում էր դեպի Չինաստան և ՌԴ թռիչքների առկայությունը։
«Թռիչքների առկայության դեպքում քաղաքացիները  կարող են գնալ Չինաստան, պարզապես պետք է ստուգել թռիչքները՝ զանգահարելով հյուպատոսություն և ճշտել այն,քանի որ կորոնավիրուսով պայմանավորված իրադրությունունում  իրավիճակն ամեն օր փոփոխվում է»,-ասաց Նաղդալյանը։
Ինչ վերաբերում է  Ռուսաստան-Հայաստան կանոնենավոր չվերթների բացմանն, ապա ԱԳՆ խոսնակը տեղեկացրեց, որ  ՌԴ-ից Հայաստան  կան կանոննավոր պարբերականությամբ իրականացվող չվերթներ։ Մինչդեռ հակառակ ուղղությունը․
«Դա պայմանավորված է  այնտեղ ներդրված օտարերկրյա քաղաքացիների մուտքն արգելող սահմանափակումների հետ,հետևաբար դա կախված է այն բանից,թե երբ պետությունների կողմից կվերացվեն սահմանափակումները»։

Общество 20:38 21/07/2020 Армения
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян на пресс-конференции в эфире армянской службы радио «Свобода» (Азатутюн), отвечая на вопросы граждан, обратилась также к проблеме закрытых границ с различными странами в связи с ситуацией, вызванной пандемией коронавируса.
Пресс-секретарь, отвечая на вопрос, когда или какие страны откроют границы, ответила, что это обусловлено с устранением ограничений, введенных в той или иной конкретной стране.
С другой стороны, в Армении также введены ограничения по части въезда и выезда.
Граждан особенно интересовали вопросы, связанные с осуществлением вылетов в Китай и Россию.
«При наличии рейсов граждане могут посетить Китай, просто нужно проверить рейс, позвонив в консульство и уточнить это, поскольку обусловленная коронавирусом ситуация с каждым днем меняется», – отметила А. Нагдалян.
Что касается возобновления регулярных рейсов между Арменией и Россией, то пресс-секретарь МИД сообщила, что из РФ в Армению выполняются регулярные рейсы. «Это обусловлено с ограничениями, запрещающими въезд иностранных граждан, следовательно, это зависит от того, когда со стороны государств будут сняты ограничения», – подчеркнула она.