Հասարակություն 11:46 22/07/2020 Աշխարհում
Երեքշաբթի ԱՄՆ-ը թուրք պաշտոնյաներին կոչ է արել խուսափել Միջերկրական ծովի արևելյան մասում գտնվող Կաստելորիզո կղզու մոտ լարվածության սրացումից՝ այդ տարածքը անվանելով վիճելի ջրեր: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը:
ԱՄՆ-ի արտգործնախարարությունը հաղորդել է, որ տեղյակ է Էգեյան ծովի հունական ափերի մոտ գազի և նավթի որոնման Անկարայի հայտարարած մտադրությունների մասին: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, դիվանագետը տարածքն անվանել է «արևելյան Միջերկրական ծովի վիճելի ջրեր»:
«Մենք կոչ ենք անում Թուրքիայի իշխանություններին դադարեցնել գործողությունների բոլոր պլանները և խուսափել քայլերից, որոնք հանգեցնում են տարածաշրջանում լարվածության աճին»,- շեշտել է նա:
Հունական զինված ուժերը պատրաստվածության բարձր աստիճանի են բերվել՝ հուլիսի 21-ից օգոստոսի 2-ը Կաստելորիզո կղզում սեյսմիկ հետազոտություններ անցկացնելու Թուրքիայի մտադրության պատճառով: Այդ մասին երեքշաբթի հայտնել է «Կատիմերին» թերթը:
Ըստ պարբերականի, Հունաստանն արձանագրել է ակտիվության բարձրացում «Ասկազի» թուրքական ռազմածովային բազայում: Հունաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները վատթարացել են Էգեյան ծովի հունական ափերի մոտ գազի և նավթի որոնման Անկարայի հայտարարած մտադրությունից հետո:
Վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը հունիսի 3-ին ուղերձներ է հղել Եվրախորհրդի նախագահ Չարլզ Միշելին և Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենին՝ կապված արևելյան Միջերկրական ծովում Թուրքիայի սադրիչ և անօրինական պահվածքի հետ: Լարվածության գագաթնակետն է եղել Թուրքիայի կառավարական թերթում ածխաջրածինների որոնման և արտադրության լիցենզիա ստանալու մասին Թուրքիայի Պետական նավթային ընկերության (TPAO) հայտի հրապարակումը:
Ըստ հունական հեռուստաալիքների՝ այն Կաստելորիզո, Ռոդս և Կրետա կղզիների միջև ընկած տարածքում հունական ծովային շելֆի մի հատված է՝ ծովափից 6 մղոն հեռավորության վրա:

Society 12:10 22/07/2020 World
Greek armed forces have been placed on alert following a naval advisory for a Turkish seismic survey south and east of the Greek island of Kastellorizo, Ahval news reported.
Turkish seismic exploration ship Oruç Reis is slated to arrive in the area - the eastern Mediterranean - on July 21st and remain through to August 2, it said, citing an announcement by the Antalya Navtex station.
Ankara has made clear its intentions to drill in areas to the west of the divided island of Cyprus and areas stretching across the Mediterranean near Greek islands despite protests from Cyprus, Greece and several regional countries, that some of the areas explored by Turkish vessels lie in the Cypriot state’s exclusive economic zone (EEZ).
Turkey last week said it would start seismic research and drilling operations in contested waters that are covered by a maritime agreement between Ankara and Libya’s internationally recognised government in November.
Greek armed forces have been placed on alert while the chief of the Hellenic National Defence General Staff (GEETHA), Konstantin’s Floros, has expedited his return from Cyprus amid fears that Ankara will deliver on threats to launch hydrocarbon explorations in the region, the Greek newspaper said.