Տիգրան Բալայան. Նոր հումանիտար աղետի նախաշեմին․ կոչ միջազգային գործընկերներին
Հուլիսի 21-ին Nederlands Dagblad թերթը հրապարակել է Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայանի հոդվածը՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության և խաղաղություն հաստատելու վերաբերյալ։
Ստորև ներկայացնում ենք հոդվածի հայերեն թարգմանությունը.
«Նոր հումանիտար աղետի նախաշեմին․ կոչ միջազգային գործընկերներին
Երբ աշխարհը միավորել է ջանքերը կորոնավիրուսի համավարակի և դրա հետևանքների վերացման դեմ պայքարում, հուլիսի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերն, օգտագործելով ծանր հրետանի, փորձ արեցին գրավելու Հայաստանի սահմանային հենակետերը, որի արդյունքում երկու կողմերից եղավ 16 զոհ։ Սա 1994 թ․ կնքված եռակողմ զինադադարի ակնհայտ խախտում էր։
Զինադադարը վերջ էր դրել Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև պատերազմին. ԼՂ-ին աջակցում է Հայաստանը։ Շուրջ 4 տարի տևած պատերազմը խլեց 35000 կյանք։ Ադրբեջանը պատերազմ սանձազերծեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ՝ ի պատասխան Հայաստանի հետ վերամիավորվելու վերջինիս մտադրության։ Այն անջատվել էր Հայաստանից և հանձնվել Ադրբեջանին 1921թ․ խորհրդային ղեկավար Ստալինի կողմից։
Հրետանու կիրառումը հանդիսանում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտում, քանի որ այն թիրախավորել է նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ՝ ներառյալ գյուղեր և տներ՝ ուղղակիորեն մարդկային կյանքեր վտանգելով։
Հայաստանը բազմաթիվ փորձեր է կատարել այլ երկրների ուշադրությունը հրավիրելու լայնամասշտաբ բռնությունների վտանգի վրա՝ կոչ անելով անհապաղ քայլեր ձեռնարկել։ Չնայած մեր զգուշացումներին, սահմանին անկայունություն հրահրելու Ադրբեջանի բանակի վերոհիշյալ սադրանքը միջազգային հանրության համար անակնկալ էր։
Այնուամենայնիվ, դրա նախադրյալներն ակնհայտ են․ Ադրբեջանը բախվել է է ֆինանսական և քաղաքական ճգնաժամերի (4 բանկերի արտոնագրեր չեղարկվել են, ընդդիմության հանդեպ լուրջ հետապնդումներ ենթարկվում, նավթի գները կտրուկ անկումը, համավարակի հետևանքով վատթարացող իրավիճակը, սահմանների փակումը՝ արգելելով պետական սահմաններից մի քանի մետր հեռավորության վրա գտնվող ադրբեջանցիների վերադարձը հայրենիք)։
Այս իրավիճակում Ադրբեջանի իշխանությունները բարձրացրել են իրենց հռետորաբանությունը՝ նույնիսկ սկսելով տարածքային նկրտումներ դրսևորել Հայաստանի նկատմամբ։ Սահմանամերձ շրջաններում անցկացվել են լայնամասշտաբ (ավելի քան 10 հազար զինվորականների ներգրավմամբ) զորավարժություններ։ Այս ամենը կատարվում է՝ շեղելու բնակչության ուշադրությունը տարբեր ճգնաժամերից, ինչպես նաև՝ համավարակի դեմ պայքարի վերաբերյալ ժողովրդական ընդվզումը ճնշելու նպատակով։
Այն, որ Ադրբեջանը չի գնահատում մարդկային կյանքը և անպատասխանատու վարքագիծ է դրսևորում հստակորեն երևում է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ, որում, մասնավորապես, նշվում է․ «Հայաստանը չպետք է մոռանա, որ մեր բանակի սպառազինության մեջ առկա նորագույն հռթիռային համակարգերը հնարավորություն են տալիս խոցել Մեծամորի ԱԷԿ-ը։ Իսկ դա Հայաստանի համար մեծ աղետի պատճառ կարող է դառնալ»։
Ադրբեջանը տարիներ շարունակ պնդում էր, որ ատոմակայանը բնապահպանական տեսանկյունից վտանգ է ներկայացնում իր համար, թեև Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության փորձագետները գտնում են, որ ատոմակայանն անվտանգ է։ Իսկ այժմ ատոմակայանը շահարկվում է սպառնալիքներ և վախ տարածելու նպատակով։
Մտահոգության մեկ այլ գործոն է Թուրքայի սադրիչ դերը, մասնավորապես, վերջինիս բարձրաստիճան քաղաքական և ռազմական առաջնորդների կողմից ուժի կիրառման բացահայտ աջակցութունը և Հայաստանի դեմ լայնածավալ պատերազմի դեպքում բոլոր հնարավոր միջոցներով Ադրբեջանին օգնելու խոստումը։ «Մենք երբեք չեն լքի մեր եղբայր Ադրբեջանին, մենք մինչև վերջ կաջակցենք Ադրբեջանին»,- նշել է Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը։
Վերջին օրերին Թուրքիայի և Հայաստանի միջև փակ սահմանի երկայնքով բարձրացվել էին ռազմական ինքնաթիռներ և հետախուզական անօդաչու թռչող սարքեր։ Թուրքիան 1993թ․ միակողմանիորեն փակել է Հայաստանի հետ սահմանը պատերազմի ընթացքում՝ ի աջակցություն Ադրբեջանի։
Ակտիվացվել է նաև Ադրբեջանին զենքի մատակարարումը․ վտանգավոր քայլ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի կողմից, որը դեռևս չի դատապարտվել ՆԱՏՕ-ի անդամների կողմից։
Այս հակամարտության խորացումն ու հավանական ընդլայնումը կհանգեցնեն հումանիտար աղետի, որի հետևանքները կլինեն մեծ քանակությամբ զոհերը և փախստականների հոսքերը։
Հայաստանի դիրքորոշումը միանշանակ է․ խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չկա։ Մենք հավատարիմ ենք մնում այս դիրքորոշմանը և կշարունակենք աշխատանքներ տանել՝ ուղղված լարվածության նվազեցմանը և խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ստեղծմանը։
Միջազգային հանրությունը պետք է աջակցի վերջինիս և հորդորի բոլոր ներգրավված կողմերին ամրապնդել 1994թ․ զինադադարը, համաձայնել սահմաններին ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության տեղակայմանն ու զինադադարի պայմանագրի խախտումների հետաքննման նպատակով ԵԱՀԿ հետաքննական մեխանիզմի ներդրմանը։ Միայն դրանից հետո կարող է ի հայտ գալ տևական խաղաղության հեռանկար»։

Политика 17:37 22/07/2020 В мире
Газета Nederlands Dagblad 21 июля опубликовала статью посла Армении в Нидерландах Тиграна Балаяна об эскалации на армяно-азербайджанской границе.
Ниже представляем перевод статьи:
«На пороге новой гуманитарной катастрофы: призыв международным партнерам
«Когда весь мир объединил усилия для борьбы с пандемией COVID-19 и ликвидации ее последствий, 12 июля Вооруженные силы Азербайджана, используя тяжелую артиллерию, попытались захватить пограничные опорные пункты Армении, в результате чего с обеих сторон погибли 16 человек. Это явное нарушение трехстороннего перемирия, заключенного в 1994 году.
Перемирие положило конец войне между Азербайджаном и Нагорным Карабахом, Нагорно-Карабахскую Республику поддерживает Армения. Длившаяся около 4 лет война унесла 35 000 жизней. Азербайджан развязал войну против Нагорного Карабаха в ответ на намерение последнего воссоединиться с Арменией. Она была отделена от Армении и передана Азербайджану советским руководителем Сталиным в 1921 году.
Применение артиллерии является нарушением международного гуманитарного права, поскольку оно нацелена и на гражданские инфраструктуры, включая села и дома, попросту ставя под угрозу человеческие жизни.
Армения предприняла многочисленные попытки привлечь внимание других стран к угрозе широкомасштабного насилия, призывая предпринять незамедлительные шаги. Несмотря на наши предупреждения, вышеуказанная провокация армии Азербайджана по инициированию нестабильности на границе стала для международного сообщества неожиданностью.
Тем не менее, предпосылки этого очевидны: Азербайджан столкнулся с финансовым и политическим кризисами (лицензии 4 банков были аннулированы, оппозиция подвергается серьезным преследованиям, резкий спад цен на нефть, ухудшающаяся ситуация вследствие эпидемии, закрытие границ, запрет на возвращение находящихся всего в нескольких метрах от госграницы азербайджанцев на родину).
В этой ситуации власти Азербайджана усилили свою риторику, даже начав проявлять территориальные претензии к Армении. В приграничных районах были проведены широкомасштабные (с привлечением более 10 000 военных) военные учения. Все это делается для того, чтобы отвлечь внимание населения от различных кризисов, а также для подавления народного бунта относительно борьбы с эпидемией.
То, что Азербайджан не ценит человеческие жизни и проявляет безответственное поведение, четко заметно из заявления министерства обороны Азербайджана, в котором, в частности, отмечается: “Армения не должна забывать, что новейшие ракетные системы, имеющиеся на вооружении нашей армии, дают возможность нанести удар по Мецаморской АЭС. А это может стать причиной большой катастрофы для Армении”.
Азербайджан на протяжении многих лет утверждал, что атомная станция представляет для него угрозу с экологической точки зрения, хотя эксперты Международного агентства по атомной энергии подтвердили, что атомная станция безопасна. Сейчас же вокруг темы атомной станции спекуляции – с целью распространения угроз и страха.
Другим фактором беспокойства является провокационная роль Турции, в частности, открытая поддержка ее высокопоставленными политическими и военными лидерами применения силы и обещание помощи Азербайджану всеми возможными способами в случае широкомасштабной войны против Армении. ”Мы никогда не оставим нашего брата Азербайджана, мы до конца поддержим Азербайджан”, - отметил президент Турции Эрдоган.
В последние дни вдоль закрытой границы между Турцией и Арменией в воздух были подняты военные самолеты и разведывательные беспилотники. Турция в ходе войны 1993 года в поддержку Азербайджана в одностороннем порядке закрыла границу с Арменией.
Активизировались также поставки оружия Азербайджану – опасный шаг со стороны страны-члена НАТО, который пока не осужден членами НАТО.
Углубление и вероятное расширение данного конфликта приведут к гуманитарной катастрофе, последствиями которой станут большое число жертв и потоки беженцев.
Позиция Армении однозначна: альтернативы мирному урегулированию нет. Мы остаемся приверженными этой позиции и продолжим работу, направленную на снижение напряженности и создание атмосферы, способствующей миру.
Международное сообщество должно поддержать Армению и призвать все вовлеченные стороны соблюдать перемирие 1994 года, согласиться на размещение наблюдательской миссии ОБСЕ на границах и внедрение механизмов ОБСЕ для расследования нарушений режима прекращения огня. И лишь после этого может появиться перспектива для долгосрочного мира».