Քաղաքական 09:57 23/07/2020 Հայաստան
Քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը տեղեկացնում է՝ Հայ-ադրբեջանական «բանաձևային» պատերազմը ԱՄՆ Կոնգրեսում հասնում է իր բարձրակետին։
Նա մանրամասնում է, քանի հայ-ադրբեջանական սահմանին հայկական բանակը ամրապնդում է իր դիրքերը, հայ-ադրբեջանական լոբիստական իսկական պատերազմ է ընթանում Կոնգրեսում` դիրքեր ամրապնդելու համար: Բյուջետային հատկացումբերի ֆոնին մի շարք բանաձևեր են բերվում օրակարգ:
«Այս պահին ունենք հետևյալ վիճակը:
1. Մեր կողմից բերված` Ֆ. Փալլոնի բանաձևն ընդունվել է (Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնության հրապարակայնություն) Ջ. Սփիերի բերած բանաձևը կքվեարկվի մոտ օրերս (Արցախի ականապատում):
3. Ադրբեջանցիների բերած 3 բանաձևերից մեկը մերժվել է (Քոհենի բանաձևը Արցախի օգնության արգելքի մասին), երկրորդը հեղինակի կողմից հանվել է շրջանառությունից (Քուելարի` անուղղակիորեն Արցախին նկատի առնվող բանաձև): Եվ 3-րդ ամենահակահայկական բանաձևն ընդունվել և ուղարկվել է Սենատ:
Պետք է նշեմ հայ համայնքի բացառիկ ակտիվության մասին Կոնգրեսականներին զանգելու և ճնշում գործադրելու հարցում, որը արդյունք է տվել և լոբիստների բացառիկ կազմակերպչական տաղանդի մասին, որ այս օրերին հրաշալի կիրառվել է:

Politics 13:16 23/07/2020 Armenia
The Armenian-Azerbaijani “amendment” war game is reaching its peak in the US Congress, political analyst Suren Sargsyan said on Facebook.
With the Armenian army strengthening its positions along the Armenian-Azerbaijani border, the pro-Armenian and pro-Azerbaijani lobbyists have engaged in a real war game in the US Congress to reinforce their positions, he said, adding several amendments have been put on the Congress agenda amid debates on foreign aid bill.
“At the moment we are facing the following situation:
1. The Armenian side’s amendment introduced by F. Pallone (transparency of the assistance to Azerbaijan) has been adopted, while the J. Speier amendment (Artsakh demining) will be debated in the next few days.
2. One of the three amendments brought by Azerbaijan has been rejected (the Cohen amendment calling for a ban on Artsakh aid) and the second has been withdrawn by the author himself (the Cuellar resolution referring implicitly to Artsakh). While the third, the most anti-Armenian amendment, has been adopted and sent to the Senate," Sargsyan wrote, praising the Armenian community’s active efforts to call and exert pressure on Congress members.