Հասարակություն 16:42 23/07/2020 Տարածաշրջան
Լիբիայի դաշտային մարշալ Խալիֆա Հաֆթարին հայտնել է, որ Լիբիայի ազգային բանակը (LNA) երկրի հյուսիսում գնդակոծել է թուրքական արտադրության անօդաչու թռչող սարքը: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հինգշաբթի օրը հայտնել է Afrigatenews լրատվական պորտալը:
«Լիբիայի ազգային բանակի հակաօդային ուժերը Սիրտ քաղաքից արևմուտք հայտնաբերել և խոցել են թուրքական անօդաչու սարքը»,- LNA- ի հայտարարությունից մեջբերում է արել պորտալը:
Ինչպես նշում է լրատվական պորտալը, LNA-ի խոսնակ Ահմեդ ալ-Միսմարին ավելի վաղ նշել էր, որ լիբիական Սիրտե և Ջաֆրա քաղաքները վերջերս հուսալիորեն ամրացվել են այնտեղ տեղակայված ՀՕՊ համակարգերով, որոնք պատրաստ են ցանկացած ռազմական դիմակայության:
Լիբիայում, մի քանի տարի, է ինչ զուգահեռ գոյություն ունի երկու գործադիր մարմին՝ Տրիպոլիում գտնվող Ֆայիզ Սարաջի Ազգային համաձայնության Կառավարությունը և երկրի արևելքում գործող ժամանակավոր կաբինետը՝ դաշտային մարշալ Խալիֆա Հաֆթարի գլխավորած LNA-ի աջակցությամբ:
2019-ի գարնանը Հաֆթարը հարձակողական գործողություն սկսեց Տրիպոլիի դեմ, և Ազգային համաձայնության Կառավարությունը օգնության համար դիմեց Թուրքիային:

Society 17:01 23/07/2020 Region
Forces from the Libyan National Army (LNA) have shot down a Turkish drone west of the city of Sirte late on Wednesday, according to sources from the eastern-based forces in Libya.
According to the report by Al Arabia, the LNA warned Turkey on Wednesday against making advances toward the Libyan coast, threatening to target any hostile naval vessels present in Libyan waters.
Colonel Abu Bakr al-Abyad, an LNA naval officer, said that any Turkish naval vessel that attempts to approach the Libyan coasts will be subject to destruction, adding that the LNA has “capabilities necessary to defeat any enemy approaching Libya.”
Turkey supports the Government of National Accord (GNA), which is fighting for control of the country against eastern-based commander Khalifa Haftar. Egypt, the United Arab Emirates and Russia all back the LNA forces led by Haftar.