Իրավունք 12:07 23/07/2020 Հայաստան
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար  Էդուարդ Աղաջանյանը կառավարության նիստում ներկայացրեց Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում Վահրամ Ավետիսյանի թեկնածությունն առաջադրելու մասին նախագիծը։
«Ղեկավարվելով Սահմանադրության  166-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 213-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ո ր ո շ ու մ  է.
1. Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում առաջադրել Վահրամ Ավետիսյանի թեկնածությունը»,-նախագիծն ընթերցեց նա ու հայտարարեց, որ Ավետիսյանը դահլիճում է, կարող են նրան հարցեր ուղղել։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խնդրեց Ավետիսյանին մի քանի բառով ներկայացնել իրեն գործադիրի անդամների ու հանրության համար, նաև խոսել հնարավոր ընտրվելու դեպքում իր անելիքների մասին։ Փաշինյանը հիշեցրեց, թեկնածուին ընտրելու է ԱԺ-ն։
Վ. Ավետիսյանը հայտարարեց, որպես ՍԴ դատավորի թեկնածու իր մոտեցումները պատկերացնում է այսպես՝ առավելագույնս ապահովել ՍԴ դատավորի անկախությունը, անաչառությունը, ապաքաղաքականացվածությունը։
«Հաշվի առնելով երկրում ձևավորված իրողությունները՝ նաև ամրապնդել ՍԴ դատարանի դերը ժողովրդավարության ամրապնդման գործում»,-ասաց նա՝ ավելացրեց, որ ժողովրդավարական արժեքները կարծրացած արժեքներ չեն, դրանք էվոլուցիա են ապրում, իսկ ՍԴ-ն պետք է գործի այդ տրամաբանությանը համապատասխան։
Ասաց՝ չի տեղեկացվել, որ ելույթ պետք է ունենա, հարցերի դեպքում, կպատասխանի դրանց։ Իր գնահատականներն ու մոտեցումները հանգամանալից կներկայացնի ԱԺ-ում։
Փաշինյանը խնդրեց, որ ՍԴ դատավորի թեկնածուն ներկայացնի կենսագրությունը։ Ավետիսյանն էլ մասնավորապես ասաց՝ մասնագիտական գործունեությունը սկսկել է 1999-ից դատախազությունում ավագ քննիչ է աշխատել, հետո ՌԴ-ում թեկնածուական է պաշտպանել, անցել դասախոսական աշխատանքի։ 2002 թվականից դասավանդում Է ԵՊՀ-ում, քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի վարիչն է։ Զուգահեռ զբաղվել է մասնավոր պրակտիկայով՝ տարբեր ընկերություններում եղել է իրավախորհրդատու։
«Կարծում եմ, որ ունեմ բավարար գիտելիքներ, կամ ավելի կոնկրետ անհրաժեշտ մասնագիտական գիտելիքներ, կենսափորձ ու անհրաժեշտ սկզբունքայնություն, որպեսզի կարողանամ պատշաճ ձևով իրականացնել ՍԴ դատավորի պարտականությունները»,-ասաց նա։
Փաշինյանն ավելացրեց՝ իրավագիտության դոկտոր է, Ավետիսյանը հիշեց՝ նաև պրոֆեսոր է։
Նախագիծը դրվեց քվեարկության, ոչ մի դեմ չեղավ։ Վարչապետը հաջողություն մաղթեց նրան ԱԺ-ում քննարկումների ժամանակ, ինչպես նաև ընտրվելուց հետո՝ ՍԴ-ում աշխատանքի։
Ավետիսյանը  շնորհակալություն հայտնեց՝ վստահության համար, ասեց ամեն ինչ անելու է ՍԴ հանրային հեղինակությունը բարձրացնելու, անաչառությունն ապահովելու համար։

Политика 16:41 23/07/2020 Армения
Руководитель Аппарата премьер-министра Армении Эдуард Агаджанян на сегодняшнем заседании правительства Армении представил проект о выдвижении кандидатуры Ваграма Аветисяна на должность судьи Конституционного суда.
«Руководствуясь ч. 1 ст. 166 и ч. 3 ст. 213 Конституции, правительство Республики Армения приняло решение:
1. Выдвинуть кандидатуру Ваграма Аветисяна на должность судьи Конституционного суда», – зачитал проект Э. Агаджанян и заявил, что В. Аветисян находится в зале, можно адресовать ему вопросы.
Премьер-министр РА Никол Пашинян попросил В. Аветисяна представиться, а также предстоящих планах в случае избрания.
В. Аветисян заявил, что в качестве кандидата на пост судьи КС представляет свои подходы следующим образом: максимально обеспечить независимость, беспристрастность, аполитичность судьи КС.
«С учетом сформировавшихся в стране реалий, также укрепить роль судьи КС в деле укрепления демократии», – отметил он, добавив, что демократические ценности развиваются, не стоят на месте, а КС должен действовать в соответствии с данной логикой.
Он отметил также, что не был проинформирован о том, что должен выступить на заседании правительства, посему, в случае вопросов – ответит. В. Аветисян подчеркнул, что представит свои оценки и подходы подробно уже в Национальном Собрании РА.
Н. Пашинян попросил, чтобы кандидат на пост судьи КС представил свою биографию.
В. Аветисян же, в частности, отметил, что начал свою профессиональную деятельность с 1999 года, работал в качестве старшего следователя в Генпрокуратуре, после защиты кандидатской степени в РФ перешел к преподавательской деятельности. С 2002 года преподает в ЕГУ, занимает должность завкафедры гражданского права, параллельно занимается частной практикой.
«Полагаю, обладаю достаточными знаниями, или конкретнее – необходимыми профессиональными знаниями, жизненным опытом и необходимой принципиальностью, чтобы надлежащим образом осуществлять обязанности судьи КС», – отметил он.
Н. Пашинян добавил, что В. Аветисян является доктором юридических наук, В. Аветисян напомнил также, что является и профессором.
Проект вынесен на голосование, принят единогласно. Премьер-министр пожелал удачи В. Аветисяну во время обсуждения в НС, а также после избрания – уже в должности судьи КС.
В. Аветисян выразил благодарность за оказанное доверие, подчеркнув, что сделает всё, чтобы поднять общественный авторитет и обеспечить беспристрастность КС.