Կրթություն, գիտություն 12:17 27/07/2020 Հայաստան
Միասնական քննությունների արդյունքում դրական ու բարձր միավորներ ստացած, բայց որևէ բուհ չընդունված դիմորդներն ու նրանց ծնողներն այս պահին ԿԳՄՍ նախարարության շենքի դիմաց են։ Նրանք պահանջում են հանդիպում նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ։
Ակցիայի մասնակիցներն իրենց ձեռքում ունեն «Պահանջում ենք կրթություն» ու այլ գրություններով պաստառներ։
Ակցիայի կազմակերպիչ ծնողներից մեկը մասնակիցներին խնդրեց պահպանել սոցիալական հեռավորություն, թույլ չտալ ոստիկաններին բարձրախոսով զգուշացումներ անել, ինքը մտավ նախարարության շենք՝ տեղեկացնելու ակցիայի ու նախարարին հանդիպելու վերաբերյալ մասնակիցների պահանջի մասին։
Ակցիայի մասնակիցների հետ հանդիպման իջավ նախարարության՝ հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Օֆելյա Կամավոսյանը, առաջարկեց հանդիպել փոխնախարար Գ. Թամրազյանի հետ։
«Մենք ասել ենք, ցանկանում ենք հանդիպել միմիայն նախարարի հետ։ Խախտվել ու ոտնահարվել են դիմորդների՝ սովորելու իրավունքը, որը պետք է վերականգնվի»,- ասաց ծնողը։
Անդրադառնալով Արայիկ Հարությունյանի՝ երեկվա ուղիղ եթերում արած այն հայտարարությանը, որ դիմորդները պատշաճ կերպով ծանուցված են եղել հայտի լրացման կարգի փոփոխության մասին,  ակցիայի մասնակից ծնողը պնդեց՝ նախարարը չի տիրապետում, թե ինչ է նշանակում պատշաճ ծանուցում։
«Առձեռն փաստաթուղթ դիմորդին չի տրվել, փոստով կամ էլեկտրոնային հասցեով չի ուղարկվել։ ԳԹԿ-ի կողմից ևս չի ծանուցվել։ Ի՞նչ պատշաճ ծանուցման մասին է խոսում նախարարը։ Ասում է՝ 57 հազար մարդ է դիտում իր էջը, կներեք, այդ 57 հազարի մեջ կարող է դիմորդ չլինի»,- ասաց նա։
Ծնողի խոսքով, փոխնախարարի հետ իրենք հանդիպել են, որևէ լուծում չի եղել, համոզված է, որ նախարարը խուսափում է իրենց հետ հանդիպել, քանի որ չի տիրապետում իրավական ակտերին։
«Երեկ իր կաբինետից է լայվ մտնում, եթե համարում է՝ ճիշտ է, թող դուրս գա հանդիպման, մենք հարցեր կտանք, ինքը հարցեր կտա, կտեսնեք, որ ինքը ճիշտ չի»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ նախարար Արայիկ Հարությունյանը կոչ էր արել այս դիմորդներին դիմել հեռակա բաժին սովորելու համար։
«Դրական գնահատական ստացած ու բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ միասնական քննությունների արդյունքում չընդունված դիմորդների թիվը 223 է, որոնք հնարավորություն ունեն սեպտեմբեր ամսին հեռակա ընդունելության ժամանակ, պահպանելով իրենց գնահատականները, դիմել բուհեր»,- ասել է նախարարը՝ նշելով, որ քիչ հնարավորություն կա, որ նրանք չընդունվեն։
Այս առաջարկի վերաբերյալ էլ դիմորդի ծնողն ասաց.
«Սա նորություն չի, կներեք էլի, եթե կոպիտ ասած, իրենք ուզում են լավություն կերցրած լինեն, ներկայացնեն որպես հարցի լուծում, այդպես չէ։ Ո՞ր ծնողը չգիտի հեռակայի մասին»։

Education 13:57 27/07/2020 Armenia
Armenian high school graduates, who have received high scores as a result of joint exams but have not been admitted into a university, as well as their parents are rallying outside the Ministry of Education, Science, Culture and Sport in Yerevan. They demand a meeting with Minister Arayik Harutyunyan.
The participants of the rally are holding posters reading, "We demand education", “The voice of young people shall be heard”, and the like.
One of the parents who organized the rally asked the participants to practice social distancing to avoid police warnings. The organizer next entered the ministry building to inform the staff about the protest action and their demand to meet with the minister.
Ofelia Kamavosyan, a public relations officer at the ministry, stepped in to talk to the protesters and, asking them to meet with Deputy Minister Grisha Tamrazyan, however the latter turned down her offer.
"We have stated that we want to meet only with the minister. The applicants' right to education has been trampled and violated, which must be restored," a parent said.
Referring to Arayik Harutyunyan's statement on Sunday that the applicants had been duly notified of the changes in the procedure for filling out the applications before the exams, the protesting parent insisted that the minister had no idea what a proper notice meant.
"A document has not been handed to the applicants, neither has it been sent by post or e-mail. The Assessment and Testing Center has also failed to notify [the applicants]. What proper notification is the minister talking about? He says 57,000 people are following his page, I am sorry but there may be no applicants among those 57,000," the protester stated.
The parent claims the issue failed to be resolved after their meeting with the deputy minister, adding Harutyunyan avoids meeting with them, because he does not know the legal acts.
"Yesterday he went live from his office, if he thinks he is right, let him come out to meet us, we will ask each other questions and you will see that he is not right," he said.
The education minister has called on those school graduates who have not been admitted to a university to apply to a distance learning program, an offer strongly rejected by them.