Քաղաքական 17:41 27/07/2020 Հայաստան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հրավիրել է խորհրդակցություն՝ նվիրված Արցախի Հանրապետության պարետի փոփոխությանը և հանրապետությունում նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումների խստացմանը:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ երկրի ղեկավարի ստորագրած հրամանագրով` դադարեցվել են Գրիգորի Մարտիրոսյանի՝ որպես Արցախի Հանրապետության պարետի լիազորությունները և հանրապետության պարետ է նշանակվել ԱՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանը:
Նախագահի խոսքով՝ պարետի փոփոխության որոշումը պայմանավորված է հատկապես այն հանգամանքով, որ առաջիկայում Ազգային ժողովի «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցությունն առաջադրելու է Գրիգորի Մարտիրոսյանի թեկնածությունը Արցախի Հանրապետության Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի պաշտոնում: Արայիկ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել Գ. Մարտիրոսյանին համավարակի տարածման կանխարգելման ուղղությամբ իրականացրած գերազանց աշխատանքի համար:
Միաժամանակ երկրի ղեկավարը նշել է, որ Ժ. Միրզոյանի նշանակումը պարետի պաշտոնում պատահական չէ. նա ղեկավարում է մի կառույց, որը մշակում և համակարգում է տարածքային կառավարման քաղաքականությունը և հսկում է տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեությունը: Հանրապետության նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների սերտ համագործակցության արդյունքում կհաջողվի հաղթահարել համավարակի հետ կապված մարտահրավերները:
Պատկան մարմինների ղեկավարների համապատասխան զեկույցները լսելուց հետո Հանրապետության նախագահը հանձնարարել է խստացնել նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարի գործող կանոնները, մասնավորապես՝ խիստ վերահսկողություն սահմանել հանրային տրանսպորտի, առևտրի, սննդի և կենցաղային սպասարկման օբյեկտներում հակահամաճարակային նորմերի պահպանման նկատմամբ, իսկ խախտումներ արձանագրելու դեպքում՝ տուգանել և սահմանափակել դրանց գործունեությունը: Առաջիկայում պարետի որոշումներով մի շարք նոր սահմանափակումներ կլինեն նաև սգո արարողությունների և հարսանյաց հանդիսությունների կազմակերպման համար:
«Հանրապետությունում այս պահի դրությամբ փաստացի բուժում ստացող կորոնավիրուսով հիվանդ 61 անձից 42-ը մայրաքաղաքից են, որը բավականին մտահոգիչ ցուցանիշ է: Պետք է նշեմ, որ պետական ու մասնավոր հատվածների այն բոլոր ներկայացուցիչները, ովքեր չեն հետևի պարետի ցուցումներին ու չեն պահպանի անվտանգության կանոնները, կենթարկվեն խիստ պատասխանատվության»,- շեշտել է նախագահը:
Երկրի ղեկավարի հանձնարարականով հանրապետության բուժհաստատությունները կանցնեն իրենց բնականոն աշխատանքային ռեժիմին, կվերսկսվեն պլանային բուժումները, և այդ համատեքստում կսահմանափակվի բուժման նպատակով Հայաստանի Հանրապետություն մեկնող քաղաքացիների ելքը:

Politics 18:26 27/07/2020 Armenia
Grigory Martirosyan's term of office as Commandant in charge of emergency situation in the Artsakh Republic suspended
Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan convened on Monday a consultation dedicated to the change of the Artsakh Republic Commandant and tightening the measures aimed at prevention of the spread of the novel coronavirus in the republic.
As the Information Department at the President's Office reported, according to presidential decree, the term of office of Grigory Martirosyan as a Commandant of the Artsakh Republic was suspended and Minister of Territorial Administration and Development Zhirayr Mirzoyan was appointed Commandant of the republic.
The President underlined that the decision to change the Commandant is conditioned by the fact that in the near future the "Free Homeland-CPD" faction of the National Assembly will propose the candidacy of Grigory Martirosyan to the post of the chairman of the Audit Chamber. Arayik Harutyunyan conveyed his appreciation to G. Martirosyan for excellent work carried out towards the fight against the spread of the pandemic. Therewith, the Head of the State noted that the appointment of Zh. Mirzoyan as a Commandant is not coincidental, as he manages a structure that develops and coordinates territorial administration policy and oversees the activities of local self-government bodies. The republic's President expressed confidence that in the result of close cooperation between the state and local self-government bodies it will be possible to overcome the challenges related to the pandemic.
After hearing the relevant reports of the heads of the appropriate bodies, the President instructed to tighten the existing rules for the fight against the novel coronavirus, in particular, to establish strict control over the observance of epidemiological norms in public transport, trade halls, food and consumer service facilities. In the near future, there will be a number of new restrictions on funeral and wedding arrangements.
"Out of 61 people currently receiving actual treatment for coronavirus disease in the country, 42 are from the capital, which is quite a dismaying figure. I must mention that all the representatives of the public and private sectors who do not follow the instructions of the Commandant and do not stick with the safety rules will be held accountable," highlighted the President.
On the instruction of the President, the medical institutions of the republic will return to their normal working regime, the planned treatments will be resumed, and within this context, the exit of the citizens leaving for the Republic of Armenia for treatment will be limited.