Քաղաքական 17:41 27/07/2020 Հայաստան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հրավիրել է խորհրդակցություն՝ նվիրված Արցախի Հանրապետության պարետի փոփոխությանը և հանրապետությունում նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումների խստացմանը:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ երկրի ղեկավարի ստորագրած հրամանագրով` դադարեցվել են Գրիգորի Մարտիրոսյանի՝ որպես Արցախի Հանրապետության պարետի լիազորությունները և հանրապետության պարետ է նշանակվել ԱՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանը:
Նախագահի խոսքով՝ պարետի փոփոխության որոշումը պայմանավորված է հատկապես այն հանգամանքով, որ առաջիկայում Ազգային ժողովի «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցությունն առաջադրելու է Գրիգորի Մարտիրոսյանի թեկնածությունը Արցախի Հանրապետության Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի պաշտոնում: Արայիկ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել Գ. Մարտիրոսյանին համավարակի տարածման կանխարգելման ուղղությամբ իրականացրած գերազանց աշխատանքի համար:
Միաժամանակ երկրի ղեկավարը նշել է, որ Ժ. Միրզոյանի նշանակումը պարետի պաշտոնում պատահական չէ. նա ղեկավարում է մի կառույց, որը մշակում և համակարգում է տարածքային կառավարման քաղաքականությունը և հսկում է տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեությունը: Հանրապետության նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների սերտ համագործակցության արդյունքում կհաջողվի հաղթահարել համավարակի հետ կապված մարտահրավերները:
Պատկան մարմինների ղեկավարների համապատասխան զեկույցները լսելուց հետո Հանրապետության նախագահը հանձնարարել է խստացնել նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարի գործող կանոնները, մասնավորապես՝ խիստ վերահսկողություն սահմանել հանրային տրանսպորտի, առևտրի, սննդի և կենցաղային սպասարկման օբյեկտներում հակահամաճարակային նորմերի պահպանման նկատմամբ, իսկ խախտումներ արձանագրելու դեպքում՝ տուգանել և սահմանափակել դրանց գործունեությունը: Առաջիկայում պարետի որոշումներով մի շարք նոր սահմանափակումներ կլինեն նաև սգո արարողությունների և հարսանյաց հանդիսությունների կազմակերպման համար:
«Հանրապետությունում այս պահի դրությամբ փաստացի բուժում ստացող կորոնավիրուսով հիվանդ 61 անձից 42-ը մայրաքաղաքից են, որը բավականին մտահոգիչ ցուցանիշ է: Պետք է նշեմ, որ պետական ու մասնավոր հատվածների այն բոլոր ներկայացուցիչները, ովքեր չեն հետևի պարետի ցուցումներին ու չեն պահպանի անվտանգության կանոնները, կենթարկվեն խիստ պատասխանատվության»,- շեշտել է նախագահը:
Երկրի ղեկավարի հանձնարարականով հանրապետության բուժհաստատությունները կանցնեն իրենց բնականոն աշխատանքային ռեժիմին, կվերսկսվեն պլանային բուժումները, և այդ համատեքստում կսահմանափակվի բուժման նպատակով Հայաստանի Հանրապետություն մեկնող քաղաքացիների ելքը:

Политика 17:56 27/07/2020 НКР
27 июля президент Республики Арцах  (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Араик Арутюнян провел совещание, посвященное смене коменданта и ужесточению мер по противодействию распространения нового коронавируса в республике. Подробности представляет пресс-служба президента Арцаха.
Указом главы государства, были приостановлены полномочия Григория Мартиросяна как коменданта Республики Арцах, новым комендантом назначен министр территориального управления и развития Жирайр Мирзоян.
По словам президента, решение о смене коменданта обусловлено тем обстоятельством, что фракция "Свободная Родина - ОГА" Национального собрания намерена выдвинуть кандидатуру Григория Мартиросяна на должность председателя Счетной палаты Республики Арцах. Араик Арутюнян выразил признательность Г.Мартиросяну за отличную работу по противодействию распространению инфекции.
При этом глава государства отметил, что назначение Ж.Мирзояна на должность коменданта не случайно, поскольку он руководит структурой, которая разрабатывает и координирует политику территориального управления и контролирует деятельность местных органов самоуправления.
Президент республики выразил уверенность, что в результате тесного сотрудничества государственных ведомств и органов местного самоуправления удастся преодолеть вызовы, связанные с пандемией.
Выслушав соответствующие доклады руководителей компетентных органов, президент республики поручил ужесточить действующие правила борьбы с новым коронавирусом, в частности, установить строгий контроль над соблюдением эпидемиологических требований в общественном транспорте, объектах торговли, питания и бытового обслуживания, а в случае выявления нарушений - назначить штраф и ограничить их деятельность. Вскоре решениями коменданта будут введены новые ограничения в вопросе организации траурных и свадебных мероприятий.
"На данный момент из 61 больного, получающих лечение от короновируса в республике, 42 - из столицы, что достаточно удручающий показатель. Необходимо отметить, что все те представители государственного и частного секторов, кто не будет следовать указаниям коменданта и придерживаться правил безопасности, будут подвергнуты строгой ответственности",- подчеркнул президент.
По поручению главы государства медучреждения республики перейдут на обычный рабочий режим работы, начнется плановый прием больных и в этом контексте будет ограничен выезд граждан в Республику Армения с целью получения лечения.