Քաղաքական 18:42 27/07/2020 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ժամանակ քննարկվել է ՀՀ կառավարության 2019-2023թթ. գործունեության միջոցառումների ծրագրով նախատեսված առողջապահության ոլորտում 2019թ. իրականացված միջոցառումների հաշվետվությունը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ներկայացրել է 2019թ. կատարված բոլոր 14 միջոցառումների կատարողականը: Մասնավորապես, հաշվետվություն է ներկայացվել առողջ ապրելակերպի, առավել տարածված հիվանդությունների դեմ պայքարի, բնակչությանը մատուցվող բժշկական օգնության և սպասարկման որակի բարելավման, առողջապահական գործոնով պայմանավորված ծնելիության, մանկական վերականգնողական բժշկական օգնության մատչելիության բարելավման, մարզերում որակյալ բուժօգնության ապահովման, էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի զարգացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների վերաբերյալ:
Արսեն Թորոսյանը մանրամասներ է ներկայացրել նաև ընթացիկ աշխատանքների մասին, որոնք վերաբերում են առողջության համապարփակ բժշկական ապահովագրությանը,  2019թ. վերջին ստեղծված՝ Տուբերկուլոզի կառավարման 2021-2025թթ. ազգային ծրագրի նախագծի մշակմանը, ՀՀ-ում գործող խմելու ջրի վերաբերյալ իրավական ակտերի պահանջների վերանայմանը: Առողջապահության նախարարը նշել է, որ  ընթացիկ աշխատանքների շարքում մշակման փուլում է գտնվում «2021-2023 թվականների Իմունականխարգելման ազգային ծրագիրը, Իմունականխարգելման ազգային ծրագրի առաջնահերթ   միջոցառումների  ցանկը հաստատելու մասին»   կառավարության որոշման նախագիծը:
Նախարարը զեկուցել է, որ 2019-ի հունվարից, իսկ հուլիսից` ընդլայնվելով, ՀՀ կառավարության 2004 թվականի մարտի 4-ի N 318-Ն որոշմամբ բնակչության սոցիալապես անապահով ու առանձին (հատուկ) խմբերի ցանկում ներառված շուրջ 400,0 հազար քաղաքացի սկսել է օգտվել բարելավված հիվանդանոցային բուժօգնության փաթեթից՝ ներառյալ 18 տեսակի նորագույն թանկարժեք ծառայություններից։ 2020-ի հունվարից «Զինծառայողներին, ինչպես նաև փրկարարական ծառայողներին և նրանց ընտանիքների անդամներին բժշկական օգնության ծառայություններ», «Մանկաբարձական բժշկական օգնության ծառայություններ» և «Սրտի անհետաձգելի վիրահատություններ» ծրագրերի շրջանակներում բժշկական կազմակերպությունների ֆինանսավորումն իրականացվում է չսահմանափակվող բյուջեի սկզբունքով՝ փաստացի կատարած աշխատանքի դիմաց: Սահմանված կարգով կնքվել է հրապարակային օֆերտային պայմանագրեր:
2019-ի հունվարից չարորակ նորագոյացություններով հիվանդների վիրահատական բուժումն ամբողջովին իրականացվում է պետպատվերի շրջանակում, ինչի արդյունքում դիմելիությունն ավելացել է 3,4 անգամ:
2019-ի հուլիսից 15 և ավելի MeV (մեգաէլեկտրոնվոլտ) հզորություն ունեցող բժշկական գծային արագացուցիչով ճառագայթային բուժումն ամբողջությամբ իրականացվում է պետական պատվերի շրջանակում: Նախկինում այն իրականացվում էր  համավճարային սկզբունքով: Ծրագրի մեկնարկից առ այսօր կատարվել է 1024 սեանս:
2020-ի ապրիլից պետական պատվերի շրջանակում բժշկական օգնություն և սպասարկում ստանալու իրավունք ունեցող ընտանիքի անապահովության սահմանային միավորը դարձել է «28.01», նախկին  «30.01»-ի փոխարեն:
Սրտի անհետաձգհելի վիրահատական անվճար ծառայություններն անվճար իրականացնելու արդյունքում պետպատվերի շրջանակում վիրահատությունների ծավալն ավելացել է 22 տոկոսով:
2020-ի մարտից բարելավվել է հղիների նախածննդյան հսկողությունը, ընդլայնվել է բարձր ռիսկի հղիների հետազոտությունների շրջանակը, ինչի արդյունքում կնվազեն վերարտադրողական կորուստները, այդ թվում` ինքնաբեր վիժումները, ներարգանդային մահվան դեպքերը, մեռելածնությունը, մայրական և պերինատալ մահացությունը, պտղի բնածին զարգացման արատները և կապահովվի հղիության բարեհաջող ելքերի ավելացում` երեխայի ծնունդով:
2020-ին պայմանագիր է կնքվել աշխարհում առաջատար ինսուլին դեղ արտադրող` դանիական «Նովո Նորդիսկ Ա/Ս» դեղագործական ընկերության հետ, որի շնորհիվ 2020-2022 թվականների ընթացքում ՀՀ-ում և Արցախի Հանրապետությունում հաշվառված շուրջ 20560 ինսուլինակախյալ հիվանդներին անխափան տրամադրվում է ինսուլին դեղերը:
Մանկական օնկո-հեմատոլոգիական հիվանդություններով տառապող երեխաների և դեռահասների բուժման համար 2020 թ-ի փետրվարից նախկին 14 անվանում դեղերի փոխարեն ձեռք է բերվելու 25 անվանում: Արդեն իսկ գնվել են 12 անուն ուռուցքաբանական դեղեր, որոնք անվճար տրամադրվում են համապատասխան հիվանդներին:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն անդրադարձել է նաև ՀՀ առողջապահական համակարգի հնգամյա զարգացման ռազմավարությանը և նշել, որ այն գտնվում է մշակման փուլում և առաջիկայում կներկայացվի վարչապետի աշխատակազմ:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդհանուր առմամբ գոհունակություն է հայտնել Առողջապահության նախարարության գործունեության արդյունքներից և նշել, որ ոլորտում առկա խնդիրները ռազմավարական են և դրանց լուծումը պետք է տրվի վերը նշված ռազմավարության ընդունմամբ ու դրանով նախատեսված միջոցառումների իրականացմամբ: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է առողջապահության առաջնային օղակի արդյունավետության բարձրացման, առողջապահական ծառայությունների հասանելիության ապահովման, առողջապահական համակարգում էլեկտրոնային համակարգի լիարժեք ներդրման ուղղությամբ հետևողական աշխատանքների իրականացումը:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև կորոնավիրուսի հետ կապված ընթացիկ իրավիճակին և այդ ուղղությամբ հետագա աշխատանքների կազմակերպմանը:

Экономика 19:56 27/07/2020 Армения
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание, в ходе которого был обсужден отчет о деятельности министерства здравоохранения в 2019 году, запланированной в рамках Программы мероприятий деятельности правительства Республики Армения на 2019-2023 гг. Подробности представлены на сайте премьера Армении.
Министр здравоохранения Арсен Торосян доложил об исполнении всех 14 принятых мероприятий, запланированных на 2019 год. В частности, был представлен отчет о проделанной работе по здоровому образу жизни, борьбе с наиболее распространенными заболеваниями, улучшению качества предоставляемых населению медицинской помощи и услуг, обусловленной здравоохранительным фактором рождаемости, улучшению доступа к детской реабилитационной медицинской помощи, обеспечению качественной медицинской помощи в областях и развитию системы электронного здравоохранения.
Арсен Торосян также представил подробную информацию о текущих работах, которые касаются комплексного медицинского страхования, разработки созданного в конце 2019 года проекта национальной программы управления туберкулезом на 2021-2025 гг., пересмотра требований правовых актов по питьевой воде в Республике Армения. Министр здравоохранения отметил, что в стадии разработки находится проект решения правительства “Национальная программа иммунизации на 2021-2023 годы. Об утверждении перечня приоритетных мер Национальной программы иммунизации”.
Министр сообщил, что с января 2019 года по решению правительства Республики Армения N 318-N от 4 марта 2004 года около 400 тыс граждан, включенных в список социально необеспеченных и отдельных (специальных) групп, стали пользоваться улучшенным пакетом больничной медицинской помощи, в том числе 18 видами новейших дорогостоящих услуг.
С января 2020 года финансирование медицинских организаций в рамках программ “Медицинская помощь военнослужащим, а также спасателям и членам их семей”, “Акушерская медицинская помощь” и “Неотложные операции на сердце” осуществляется на неограниченной бюджетной основе за их фактическую работу. Договоры публичной оферты были заключены в установленном порядке. С января 2019 года хирургическое лечение больных злокачественными новообразованиями проводится полностью в рамках государственного заказа, в результате чего обращаемость увеличилась в 3,4 раза.
С июля 2019 года радиотерапия медицинским линейным лучевым ускорителем мощностью 15 МэВ проводится полностью в рамках государственного заказа. В прошлом это осуществлялось по принципу сооплаты. С начала программы было проведено 1024 сеанса.
С апреля 2020 года снижен порог уровня социального обеспечения для получения прав на медицинскую помощь и услуги в рамках государственного заказа с 30.01 единиц на 28.01.
Объем операций в рамках государственного заказа увеличился на 22% в результате предоставления бесплатных неотложных операций на сердце.
С марта 2020 года улучшился контроль во время беременности, расширились рамки обследований беременных с высоким риском, в результате чего будут снижены репродуктивные потери, в том числе случаи выкидышей, внутриутробных смертей, мертворождений, материнской и перинатальной смертности, врожденных пороков развития плода и будет обеспечен рост благоприятного исхода беременности с рождением ребенка.
В 2020 году подписан контракт с ведущим мировым производителем инсулиновых препаратов, датской фармацевтической компанией “Ново Нордиск А/С”, благодаря чему в течение 2020-2022 годов инсулиновые препараты будут предоставлены примерно 20 560 инсулинозависимым пациентам, зарегистрированным в Армении и Республике Арцах.
Для лечения детей и подростков, страдающих детскими онкогематологическими заболеваниями, с февраля 2020 года вместо прежних 14 наименований лекарств государство приобретает 25 наименований. Уже закуплены 12 наименований онкологических препаратов, которые бесплатно предоставляются соответствующим пациентам.
Министр здравоохранения Арсен Торосян также коснулся пятилетней стратегии развития системы здравоохранения Армении, отметив, что она находится на стадии разработки и в ближайшее время будет представлена в аппарат премьер-министра.
Премьер-министр Пашинян выразил в целом удовлетворение результатами деятельности министерства здравоохранения, отметив, что существующие в этой сфере проблемы носят стратегический характер, их решение должно быть дано путем принятия вышеуказанной стратегии и реализации предусмотренных ею мер. Премьер-министр подчеркнул важность проведения последовательных работ по повышению эффективности первичного звена системы здравоохранения, обеспечению доступности медицинских услуг и полного внедрения электронной системы в системе здравоохранения.
В ходе встречи была также затронута текущая ситуация с коронавирусом и организация дальнейшей работы в этом направлении.