Քաղաքական 10:42 28/07/2020 Տարածաշրջան
Թուրքական կողմի նախաձեռնությամբ հուլիսի 27-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ:
Կրեմլի հաղորդմամբ, հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի տարածքում իրավիճակի սրման համատեքստում տեղի է ունեցել կարծիքների փոխանակում Անդրկովկասում տիրող իրավիճակի շուրջ: Վլադիմիր Պուտինը կարևորել է ցանկացած գործողության անթույլատրելիություն, որը կխթանի լարվածությունը:
Երկու կողմերն էլ հետաքրքրություն են հայտնել հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու գործում՝ բանակցությունների միջոցով: Նրանք պատրաստակամություն են հայտնել համակարգել տարածաշրջանը կայունացնելու ջանքերը:
Պուտինն ու Էրդողանը նշել են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական և դիվանագիտական կարգավորումը այլընտրանք չունի՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքների հիման վրա` ի նպաստ Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովուրդների:
Անդրադարձ է եղել նաև երկկողմ օրակարգի մի շարք արդիական հարցերի: Մասնավորապես, դրական գնահատական է տրվել համագործակցությանը` կորոնավիրուսային վարակի տարածման դեմ պայքարում, ինչը հնարավորություն է տվել որոշում կայացնել օգոստոսի 1-ից Ռուսաստանի և Թուրքիայի մի շարք քաղաքների միջև կանոնավոր թռիչքների մասնակի վերսկսման վերաբերյալ:

Politics 11:36 28/07/2020 Region
The situation on the Armenian-Azerbaijani border was among the topics discussed over the phone by Russian and Turkish Presidents, Vladimir Putin and Recep Tayyip Erdogan, on Monday. The two presidents stressed that there are no alternatives to diplomatic settlement of the conflict, TASS reported, citing the Kremlin press service.
"The presidents exchanged views on the situation in the South Caucasus in the context of the aggravation of the situation on the Armenian-Azerbaijani border. Vladimir Putin stressed the importance of prevention of any actions promoting further escalation. Both sides said they are interested in settling the conflict situation only by peaceful means, through talks," it said.
The leaders expressed readiness to coordinate efforts to stabilize the situation in the region. Putin and Erdogan also noted that "there are no alternatives to political and diplomatic settlement of the Nagorno-Karabakh conflict on the basis of the principles of international law in the interests of the peoples of Armenia and Azerbaijan," the Kremlin said.
The presidents also touched upon a number of current issues of the bilateral agenda. "Thus, they gave a positive assessment of cooperation in combating the coronavirus infection, which has made it possible to partially resume regular air service between a number of Russian and Turkish cities from August 1," the Kremlin said.